•  
   منبع خبر : 1012
   تعداد بازدید: 218
   کد: 197823
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد تاکید کرد؛

   هماهنگی بین بخشی و مدیریت به‌موقع مانع ایجاد بحران کرونا در مشهد / مردم مشهد درکنترل کرونا بهتر از سایر نقاط کشور و حتی جهان عمل کردند

   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد، با اشاره به اقدامات انجام شده درکلانشهر مشهد برای مقابله با شیوع ویروس کرونا گفت: هماهنگی بین بخشی و مدیریت به‌موقع شرایط، مانع ایجاد بحران کرونا در شهر مشهد شده است.
   هماهنگی بین بخشی و مدیریت به‌موقع مانع ایجاد بحران کرونا در مشهد / مردم مشهد درکنترل کرونا بهتر از سایر نقاط کشور و حتی جهان عمل کردند

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهریار آل شیخ در نشست «تحلیل اقتصادی پساکرونا» که در فضای مجازی و با حضور مدیران کسب‌ وکارهای نوپا یا توسعه‌یافته شهرهای مختلف کشور برگزار شد، اظهار کرد: هرچند آثار کرونا و آمارهای متأثر از آن چندان خوشایند نبوده اما آمار متوفیات مشهد از مهر و آبان سال گذشته تا اردیبهشت امسال ثابت بوده است.
   وی افزود: در حال حاضر بیماری‌های تنفسی حاد به دلایل فوت اضافه‌شده اما آمار کلی متوفیات در مشهد تغییر نکرده و در مجموع آمار فوت ماهانه هزار و 800 نفر است که با رشد عادی پنج درصدی سالانه، ثابت مانده است.
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد بیان کرد: به طور کلی در شهر مشهد با مشکلات حاد در حوزه سلامت مردم مواجه نبودیم و می‌توان به‌راحتی ادعا کرد که هیچ‌گاه ظرفیت بیمارستان‌های ویژه کرونا در مشهد پر نشده و یا حتی هیچ ‌یک از کادر درمانی بیمارستان‌های ویژه کرونا در اثر این بیماری جان خود را از دست نداده است که دلیل اصلی آن، انجام به موقع مجموعه اقدامات پیشگیری و مراقبتی در شهر و اطلاع‌رسانی‌دقیق و فوری است.
   آل شیخ با بیان اینکه در این مدت همکاری بین دستگاه‌ها بسیار مفید بوده و هماهنگی میان مجموعه علوم پزشکی و مدیریت شهری نیز قابل توجه است، خاطرنشان کرد: این موضوع باعث شد، آثار کرونا در شهر مشهد چندان جدی نباشد همچنین مردم مشهد نیز نسبت به بسیاری از شهرهای جهان از جمله کشور آمریکا بهترعمل کردند.
   وی اضافه کرد: معتقدم واکنش‌های ما و سیستم علوم پزشکی با وجود ضعف‌های موجود، مناسب بوده و نسبت به میانگین‌های جهانی بد عمل نکرده‌ایم و با شرایط موجود می‌توان ادعا کرد که میانگین مدیریت ما نسبت به استاندارد جهانی فاصله چندانی ندارد.
   لزوم هوشمندی کسب‌وکارهای نوین
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در ادامه این نشست به موضوع کسب‌وکارهای نوین اشاره و تصریح کرد: در نهایت روزی شاهد عادی‌سازی شرایط شهر مانند گشایش رستوران و هتل‌ها خواهیم بود و به دورانی وارد می شویم که آثار کرونا همچنان وجود دارد اما شرایط با قبل تفاوت خواهد داشت که باید برای آن برنامه ریزی مناسبی انجام دهیم.
   آل شیخ گفت: ازجمله اموری که تحت تأثیر کرونا قرار گرفت، جهانی‌شدن اقتصاد و سیاست بود، همچنین در این شرایط مفهوم دولت- ملت‌ها تقویت شد و دولت‌ها بیشتر به فکر تأمین منافع خود بودند.
   وی با بیان اینکه تحولات در عرصه اقتصاد با آنچه پیش‌بینی می‌شد، متفاوت بود و رویدادهای بی‌بدیل تاریخی را در این مدت شاهد بوده‌ایم، ادامه داد: استفاده از فضای مجازی و برگزاری بی‌نظیر کنسرت‌های آنلاین با حضور چند ده‌میلیونی مخاطب، فعالیت آنلاین دانشگاه‌ها و آموزش‌های آنلاین، خدمات‌دهی مجازی کتابخانه‌ها، موزه‌ها و ... از آن این رویدادها است.
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد اظهار کرد: از آثار متأثر از کرونا می‌توان به ورود کسب‌وکارهای سنتی به فضای مجازی اشاره کرد، البته تأثیرات این دوران بر کسب‌وکارها یکسان نبود زیرا برخی دچار چالش شده و برخی به عرصه جهانی پیوستند.
   آل شیخ بیان کرد: حضور در فضای آنلاین هرچند می‌تواند باعث گسترش بازار باشد اما رقابت را سخت می‌کند، زیرا باید در فضای وب با بزرگان جهانی رقابت کنیم که این موضوع کار را برای آموزشگاه‌های کوچک سخت می‌کند البته این حرف به این معنا نیست که در قیاس با فعالیت جهانی مشکل داریم.
   وی با اشاره به تاثیرات شرایط قرنطینه بر اقتصاد و کسب و کار ادامه داد: در این فضا استارتاپ‌های ما نیز واکنش‌هایی مختلفی انجام دادند و جامعه رویکردهای متفاوتی نسبت به این موضوع از خود بروز داده است و برخی از امکانات و کسب‌وکارهای موجود پیشین همچون برگزارکنندگان جلسات آنلاین، بروز رسانه‌های جدید، پادکست‌ها و... در شرایط امروز احیا شدند.
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد تصریح کرد: متاسفانه در این شرایط به بسیاری استارتاپ‌ها لطمات جدی وارد شد اما احتمال می‌رود در دوره‌های بعدی احیا شوند و کسب‌وکارهای دیگری دچار چالش شوند.
   آل شیخ درخصوص مشکلات و چالش‌های سرمایه‌گذاری بر کسب‌وکارهای نوین در دوران پساکرونا خاطرنشان کرد: تأمین سرمایه، چالش بزرگی برای کسب‌وکارها است. در حالی که نسبت ورود سرمایه‌گذار در دنیا زیر دو درصد است در کشور ما این انتظار وجود دارد که تمام ایده‌ها برای سرمایه‌گذار جذاب باشد که این امر توقع درستی نیست.
   وی با اشاره به اینکه نحوه رابطه با بازارهای واقعی همچنان برای کسب‌وکارهای نوین محل چالش است و مفاهیم سرمایه‌گذاری مدرن هنوز نهادینه نشده، افزود: این نکته را نباید از نظر دور داشت که هزینه آغاز کسب‌وکار در دنیا زیاد است و درحال حاضر تولید و عرضه در فضای جهانی هزینه اولیه دارد اما برای کشور ما این هزینه‌ها نسبتاً کمتر و گاها ثابت است که امکان عرضه و بروز توانایی‌ها را برای استارتاپ‌های ما زیاد می‌کند.
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت به لزوم هوشمندی شرکت‌های نوپا و کسب‌وکارهای نوین اشاره و گفت: باید این واقعیت را بپذیریم که در دوره کوتاهی شوک شدیدی به کسب‌وکارها وارد شد که سبب اتفاقات خوشایندی برای استارتاپ‌ها شده است.
   آل شیخ عنوان کرد: قطعاً جامعه به حالت عادی بازخواهد گشت، هرچند زمان آن را نمی‌توان پیش‌بینی کرد اما این‌ که با چه سرعتی و با چه کیفیتی به روال عادی بازگردیم، موضوعی است که باید استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای جدید نسبت به آن حساس باشند.
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد بیان کرد: احیای کسب‌وکارها پس از شوک ویروس کرونا موضوعی است که باید به آن توجه ویژه داشت و کسانی که هوشمندتر باشند و پاسخ‌های هوشمندانه‌تری به فضای موجود بدهند می‌توانند سریع‌تر به دوران جدید وارد شوند.
   آل شیخ با بیان اینکه اکنون فرهنگ جدیدی از تولید و عرضه شکل‌گرفته که کسب‌وکارهای نوین باید نسبت به این رفتار آگاه باشند، خاطرنشان کرد: هرچند شاید برخی رفتارها به مدل گذشته خود بازگردند اما ورود به پساکرونا را باید به فال نیک گرفت و با شناخت فرصت‌ها و تهدیدها، نسبت به الگوها و نیازهای جدید حساس بود.
   وی با اشاره به اینکه عموماً استارتاپ‌های جدید در کشور بر حفظ هویت و برند خود بسیار تأکید داشته و از ادغام و ترکیب و شراکت با یکدیگر پرهیز می‌کنند، ادامه داد: با این نگاه شرکت‌های بزرگ شکل نمی‌گیرد و کسب‌وکارها در ابعاد کوچک باقی می‌مانند در حالیکه در دنیای جدید ادغام و کنسرسیوم و... بین شرکت‌ها و استارتاپ‌ها حرف اصلی را برای پیشرفت و توسعه می‌زند.
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: موضوع مهم دیگر در این میان بحث مطالعات اولیه در راه اندازی کسب‌وکار است. در مطالعات اولیه باید نگاه‌ها دقیق‌تر باشد و موضوع فساد باید در کسب‌وکارها لحاظ شود. این نسبت در برخی کشورها تا پنج درصد، در محاسبات مطرح می‌شود اما در کشور ما فرض کسب‌وکارها این است که اصلاً فساد وجود ندارد که سبب غافلگیری آنها شود.
   آل شیخ به تقابل‌های دولت با استارتاپ ها اشاره و تصریح کرد: استارتاپ‌ها از این موضوع گله‌دارند اما باید توجه داشت که در سایر کشورها نیز استارتاپ‌ها تقابل‌ها و چالش‌هایی با دولت‌ها داشتند اما عموماً خود را به دولت تحمیل کرده‌اند.
   وی افزود: معتقدم مدیریت شهری در حوزه استارتاپ نباید مداخله و حضور تخصصی داشته باشد لذا ما در شهرداری مشهد تلاش داریم تا زیرساخت‌ها را فراهم کنیم و تنها نسبت به بهره‌گیری از محصول خوب عمل کرده و خریدار خوبی باشیم.
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: یکی از اتفاقات جدید در دوران شیوع ویروس کرونا رشد دورکاری در دنیا بود که بین 15 تا 20 درصد افت بهره‌وری را به دنبال داشته است اما با این حال ما در مدیریت شهری در حوزه‌هایی که سنجش دورکاری را متمرکز بر خروجی و محصول و نتیجه گذاشتیم شاهد افزایش بهره‌وری بوده‌یم.
   مجید خبیری
    

   تعداد بازدید: 218
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .