•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 135
   کد: 204557
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   با توجه به درخواست های مردمی 137؛

   پیگیری وضع قانون برای زمانبندی ساخت و سازها در شورای شهر و مجلس

   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد از پیگیری برای وضع قانون و دستوالعمل در جهت زمانبندی ساخت و سازها در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی برای کاهش مزاحمت و سر و صدای ناشی از این فعالیت برای شهروندان خبر داد.
   پیگیری وضع قانون برای زمانبندی ساخت و سازها در شورای شهر و مجلس

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد هادی مهدی نیا با حضور در مرکز ارتباطات مردمی 137، در خصوص یکی از گلایه های پر درخواست شهروندان اظهار کرد: در هفت سال گذشته و در میان بیش از یک میلیون و 400 هزار درخواست مردمی ثبت شده در مرکز 137، نظارت بر ساخت و سازها در رتبه دوم قرار داشته که این موضوع، در سال جاری به اولین درخواست شهروندان از شهرداری در تماس با 137 تبدیل شده است.
   وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین گلایه های شهروندان در این حوزه به عدم زمانبندی ساخت و سازها و سرو و صدای ناشی از فعالیت های ساختمانی برمی گردد، افزود: متاسفانه در این حوزه قانون صریحی وجود ندارد، با اینکه می توان ساخت و سازها را به مشاغل مزاحم تعبیر کرد و بر همین اساس، با مزاحمت های آنان نیز توسط کمیسیون بند 20 برخورد کرد اما این تعبیر به دلیل عدم وجود قانون صریح، شکننده است.
   تدوین آیین نامه مزاحمت های شهری و شهروندی در منشور حقوق شهرنشینی
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: ما منتظر نبود قانون در این حوزه نمانده ایم، زیرا در حوزه منشور حقوق شهرنشینی نیز به این معضل پرداخته شده است لذا بعد از دریافت درخواست های مردمی 137 در این حوزه، در همکاری مشترکی بین کمیسیون حقوقی و کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر، موضوع را پیگیری کرده و مقرر شد ذیل مصوبه حقوق شهروندی، آیین نامه ای درباره موضوعات متفاوتی مانند بو، گرد و خاک، صدا، ساعت کار، نحوه تخلیه مصالح ساختمانی و ... که برای شهروندان مزاحمت ایجاد می کند، تدوین شود.
   مهدی نیا خاطرنشان کرد: این مهم یک موضوع حقوقی بوده که نیازمند بررسی ابعاد مختلف است و نمی توان به صورت مقطعی، فقط با یک قانون گذاری بدون پشتوانه حقوقی در شورای شهر که احتمال نقض در دیوان عدالت اداری دارد، کار را پیش برد، لذا حل مشکل شهروندان را از طریق دستورالعملی که مبنای حقوقی داشته و به تصویب شورای شهر خواهد رسید، پیگیری می کنیم.
   وی اضافه کرد: به صورت همزمان در حال رایزنی از طریق شورای عالی استان ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستیم تا این معضل کشوری، با وضع قانون در مجلس، به صورت ریشه ای حل شود زیرا در کشورهای توسعه یافته قانون های محکمی برای کار و فعالیت پروژه های ساختمانی و عمرانی وجود دارد.
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: با تصویب این قانون در شورای اسلامی شهر و مجلس، ابتدا باید شهرداری ساعت کاری را به گونه ای در پروژه های خود رعایت کند که هم مزاحمتی برای شهروندان نداشته باشد و هم نقطه بهینه ای بین آسایش شهروندان با سرعت پروژه ها بیابد.
    

   تعداد بازدید: 135
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .