•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 170
   کد: 205013
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
   در راستای کاهش اثرات گازهای گلخانه ای؛

   استحصال بیوگاز از محل دفن زباله ها

   پسماندهای آلی دفن شده با گذشت زمان و در شرایط بی هوازی، تخمیر می شوند و حاصل این فرآیند، انتشار گازی است که 55 تا 60 درصد آن متان و 40 تا 45 درصد آن دی اکسید کربن است که سبب افزایش گازهای گلخانه ای آسیب به لایه اوزون می شود.
   استحصال بیوگاز از محل دفن زباله ها

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، در 19 دسامبر سال ۱۹۹۴، سازمان ملل متحد با توجه به اهمیت حفاظت از لایه اوزون و لزوم اتحاد کشورها در این زمینه، روز ۱۶ سپتامبر را با عنوان روز بین المللی «حفاظت از لایه اوزون» نام گذاری کرد تا هر سال در این روز، اهمیت خاص این موضوع به کشورها یادآوری شود.
   هم اکنون با استحصال بیوگاز از محل دفن زباله ها در مجتمع صنعتی شماره یک سازمان مدیریت پسماند، روزانه بیش از ۱۲ هزار کیلو وات برق از گاز متان تولید می شود که هدف اصلی از انجام این طرح کاهش اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از انتشار گاز متان و افزایش گازهای گلخانه ای است.
   نیروگاه تولید برق از بیو گاز در سال 88 در مشهد احداث شد که در آن تاریخ نخستین نیروگاه از این نوع در خاورمیانه به شمار می رفت و پس از آن در شهرهای تهران و شیراز نیز این نیروگاه تولید برق از بیوگاز احداث شد.
   استحصال بیوگاز، علاوه بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از انتشار بوی بد در محل دفن زباله می کاهد و استفاده از انرژی های نوین را افزایش می دهد. در نتیجه جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی است و از نظر اقتصادی نیز کاملا به صرفه است.
   در همین راستا پروژه احداث دومین نیروگاه بیوگاز سوز تولید برق از گاز محل دفن زباله ها به ظرفیت سه مگا وات برق در ساعت در مجتمع صنعتی شماره دو جاده مشهد- میامی در حال پیگیری است.
    

   تعداد بازدید: 170
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .