•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 343
   کد: 116882
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
   اگر هر شهروند در روز 20 ثانیه زمان برای تفکیک زباله از مبدا وقت صرف کند؛

   ایجاد 550 میلیارد ریال ارزش اقتصادی در شهر با بازیافت پسماند

   سالانه میلیاردها دلار در جهان صرف تولید کاغذ، پلاستیک، قوطی‌های فلزی و... می‌شود که با یک بار مصرف آن‌ها به زباله تبدیل شده و دور ریخته می‌شوند؛ میلیاردها دلار نیز صرف جمع‌آوری و از بین بردن این زباله‌ها می‌شود که در هر صورت ضایعاتی را به محیط زیست وارد می‌کند.
   ایجاد 550 میلیارد ریال ارزش اقتصادی در شهر با بازیافت پسماند

   اگر به چند سال قبل برگردیم یادمان می‌آید افرادی به اسم نمکی و نان خشکی بودند که با یک چرخ دستی قدم به قدم کوچه پس کوچه‌های شهر را طی می‌کردند تا با جمع‌آوری ضایعات و زباله‌های مردم روزگار بگذارنند؛ این افراد از نان خشک گرفته تا پلاستیک‌جات را از مردم خریداری می‌کردند تا به مراکز بازیافتی که اکثر آن‌ها در شرایطی به دور از بهداشت اقدام به بازیافت زباله می‌کردند، تحویل دهند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با گذشت زمان و البته به مدد توسعه تکنولوژی‌ها کم کم کارخانجات بازیافت پسماند با استانداردهای بین‌المللی در برخی از شهرها ایجاد شد و به دنبال آن شاهد کم‌رنگ‌تر شدن حضور نمکی‌ها یا همان نان خشکی‌ها در سطح شهر هستیم.
   با ایجاد کارخانجات مختلف بازیافت پسماند، برنامه‌ریزی‌های تنوع برای جلب مشارکت شهروندان در تفکیک زباله از مبدا به عنوان یک اقدام پسندیده در راستای حفظ محیط زیست و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌ها آغاز شد و در این مسیر برنامه‌های فرهنگی مختلفی به اجرا درآمده است.
   سالانه میلیاردها دلار در جهان صرف تولید کاغذ، پلاستیک، قوطی‌های فلزی و... می‌شود که با یک بار مصرف آن‌ها به زباله تبدیل شده و دور ریخته می‌شوند؛ میلیاردها دلار نیز صرف جمع‌آوری و از بین بردن این زباله‌ها می‌شود که در هر صورت ضایعاتی را به محیط زیست وارد می‌کند.
   اما اکثر این مواد قابل بازیافت هستند و با سرمایه‌گذاری مناسب برای بازیافت آن‌ها، نه تنها می‌توان از خسارت‌های بیشتر به محیط زیست و آلوده‌سازی آن جلوگیری کرد، بلکه میزان نیاز انسان به مواد اولیه و برداشت از ذخایر و طبیعی و معدنی را کاهش داده و بقایای آن برای نسل‌های بعدی را تضمین می‌کند.
   شاید برای بسیاری از ما غیرقابل باور باشد که در شهر مشهد روزانه بالغ بر 1800 تن پسماند جمع‌آوری می‌شود که در روزهای خاص این عدد به 2200 تن نیز می‌رسد؛ قطعا جمع‌آوری این حجم از زباله مستلزم صرف هزینه‌های زیادی است اما اگر تمام این زباله‌ها دفن شود هزینه‌های مخرب و سنگین‌تری را برای آینده شهر و محیط زیست به بار می‌آورد اینجاست که مشارکت شهروندان در امر تفکیک زباله از مبدا شاه کلید جلوگیری از صرف این هزینه‌ها است.
   تشویق و ترغیب مردم به این اقدام می‌تواند فرهنگ‌سازی را عمق بخشد و سپس به تدریج به عنوان یک وظیفه شهروندی تبدیل شود؛ در برخی از کشورهای اروپایی، خانوارهایی که کاغذ باطله‌ها یا شیشه‌ها را مخلوط با زباله‌های دیگر تحویل دهند، جریمه می‌شوند و این امر سبب می‌شود که توجه مردم به زباله‌ها و دورریزها جلب شود و دقت بیشتری در این زمینه داشته باشند.
   خوشبختانه شهروندان مشهدی مشارکت خوبی را در امر تفکیک زباله از مبدا دارند که در بین کلانشهرهای کشور مشهد را به رتبه برتر در این زمینه رسانده است.
   در حال حاضر میزان مشارکت شهروندان مشهدی در تفکیک پسماند‌های خشک از تر به 14 درصد رسیده است که این رقم قابل قبولی است اما از آنجایی که مشهد از لحاظ بازیافت پسماند دارای امکانات زیادی است با این حال باید شهروندان بیشتری را به این مهم ترغیب کرد.
   مشهد پیشرو در بازیافت پسماند
   در مشهد طرح‌های زیادی برای استفاده از مشارکت شهروندان در تفکیک زباله از مبدا اجرا می‌شود که در آن تمام اقشار جامعه حضور دارند؛ مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در گفتگویی با خبرنگار ما به این طرح‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: در یکی از طرح‌ها در سطح شهر مشهد مکان‌های برای تحویل زباله‌های خشک ایجاد شده است که شهروندان می‌توانند با مراجعه به آن ضمن تحویل زباله‌های خشک خود، از مزایایی که شهرداری در نطر گرفته استفاده کنند.
   عبدالامیر بخشی‌زاده اضافه می‌کند: در این ایستگاه‌ها که تلاش شده در محله‌های مختلف شهر مشهد ایجاد شود، شهروندان می‌توانند از جوایز شهرداری بهره‌مند و با ایجاد حساب کاربردی در قرعه‌کشی سالانه و فصلی استفاده کنند.
   وی همچنین به اجرای طرح جمع‌آوری پسماندهای خشک شهروندان از درب منازل اشاره می‌کند و می‌گوید: در این طرح خودروهای جمع‌آوری زباله‌های خشک در مناطق مختلف و در روزهای مشخص شده حضور دارند و اقدام به جمع‌آوری زباله‌های خشک می‌کنند.
   مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد تصریح می‌کند: در کنار آن برنامه‌ریزی شده تا در مدارس مختلف شهر مشهد نیز طرح جمع‌آوری پسماندهای خشک اجرایی شده و امروز 400 مدرسه در این طرح مشارکت دارند؛ در کنار آن طرح جمع‌آوری پسماند خشک ادارات نیز اجرایی می‌شود.
   وی در ادامه با اشاره به اینکه مشهد در حال حاضر مشهد دارای تنها خوشه صنعتی بازیافت در خاورمیانه است، می‌گوید: وجود 8 کارخانه بازیافت پسماند در مشهد این شهر را به تنها دارنده خوشه صنعتی بازیافت در خاورمیانه تبدیل کرده لذا با توجه به اینکه مشهد در این بخش پیشرو است لذا مشارکت شهروندان در امر تفکیک زباله از مبدا را پراهمیت‌تر می‌کند.
   بخشی‌زاده اضافه می‌کند: فعالیت کارخانجات بازیافت کاغذ، آسفالت، پت، پلاستیک، ضایعات الکترونیکی، لاستیک، پلی استایرن و نیروگاه بیوگازسوز، امروز مشهد را به شهری پیشرو در امر بازیافت پسماند تبدیل کرده است.
   60 تا 70 درصد زباله‌های مشهد تر است
   وی می‌گوید: در کشور روزانه به طور متوسط 50 هزار تن زباله تولید می‌شود که این میزان تهدیدی برای محیط زیست و نسل آینده است.
   مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد می‌افزاید: با توجه به اینکه سرانه تولید زباله در کشور روزانه 700 تا 800 گرم برای هر نفر است، اما در شهر مشهد این میزان 350 گرم می‌باشد که از میانگین سرانه کشوری پایین‌تر است.
   وی تصریح می‌کند: براساس آخرین آمارها حدود 60 تا 70 زباله‌های شهر به صورت تر و منشاء بیولوژیک دارند و مابقی زباله‌های خشک هستند.
   بخشی‌زاده به جمع‌آوری زباله‌های خشک و تر در مشهد اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: با توجه به سیاست‌های چندساله شهرداری مشهد، جمع‌آوری زباله‌های تر در شهر به صورت مکانیزه و زباله‌های خشک با استفاده از 10 مدل انجام می‌شود.
   وی با بیان اینکه مشارکت شهروندان نقش بسیار مهمی در کمک به حفظ محیط زیست دارند، تصریح می‌کند: شهروندان می‌توانند با تفکیک زباله از مبدا به حفظ محیط زیست کمک کنند.
   به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد، اگر هر شهروند مشهدی روزانه 20 ثانیه از زمان خود را صرف جداسازی زباله خشک از تر کند، در شرایط ایده‌آل می‌توان 550 میلیارد ریال سالانه ارزش اقتصادی در شهر ایجاد کرد.
   بخشی‌زاده خاطرنشان می‌کند: این میزان به عنوان ارزش پایه‌ای مواد به شمار می‌آید و اگر در فرآیند صنعتی قرار گیرد 3 برابر ارزش اقتصادی ایجاد می‌کند.
   فرزانه نثاری

    

   تعداد بازدید: 343
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .