•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 288
   کد: 116984
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آموزشی «پیوست فرهنگی و اجتماعی در تحقق شهر اسلامی» در مشهد:

   استفاده از معماری اسلامی و ایرانی در شهرها بازگشت به گذشته نیست

   با این وجود شهرها را نمی‌شود یک‌ساله عوض کرد بلکه باید برنامه‌ریزی کرد تا طی 50 سال آینده به نتیجه برسیم.
   استفاده از معماری اسلامی و ایرانی در شهرها بازگشت به گذشته نیست

   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: استفاده از معماری اسلامی و ایرانی در شهرها بازگشت به گذشته نیست بلکه باید در این زمینه اجتهاد کرد و با استفاده از تاریخ معماری اسلامی معاصر را اجرایی کرد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، حسن رحیم‌پور ازغدی در جلسه آموزشی پیوست فرهنگی و اجتماعی در تحقق شهر اسلامی که در سالن شهدای شهرداری مشهد برگزار شد، بیان کرد: مفهوم معماری اسلامی و ایرانی و پیوست فرهنگی در شهرها مفهومی در رابطه با شهرسازی و شهرداری است.
   وی افزود: طی 150 تا 200 سال اخیر ایران از لحاظ نظری در حوزه شهرسازی پیشرفت نکرده است و به دوران ماقبل باستان برگشتیم که غرب طی یکی دو قرن اخیر از آن عبور کرده است.
   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: افرادی که فکر می‌کنند مقولات فرهنگی اگر به ساخت و سازهای شهری سنجاق شود، مانع پیشرفت و توسعه می‌شود باید از نزدیک شهرهای مطرح اروپایی را ببینند که چگونه به شهرها نگاه فرهنگی دارند.
   رحیم‌پور ازغدی بیان کرد: شهرهای اروپایی و کشورهای توسعه یافته به ارائه فرهنگ در کالبد شهر بسیار مقید هستند و به عنوان مثال اجازه نمی‌دهند ساختمانی که قدمت دارد، لک بردارد.
   وی با تاکید بر نگهداری فضاهای فرهنگی و قدیمی شهر گفت: امام خمینی(ره) بعد از جنگ تاکید داشتند که بخش‌هایی از شهر جنگ‌زده خرمشهر را بازسازی نکنند تا مردم و جوانان از نزدیک با مقوله جنگ آشنا شوند اما در حال حاضر هیچ جایی را در خرمشهر برای این منظور نگه داشته نشده است.
   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: معماری اسلامی به این معناست که یک‌سری از ارزش‌های الهی، حقوق فرد به فرد، جامعه و... که در مناسبات اسلامی تعریف می‌شود در معماری و شهرسازی شهر جاری شود.
   رحیم‌‌پور ازغدی با بیان اینکه در حال حاضر معماری و شهرسازی مکتب دارد، گفت: آن چیزی که مردم با آن در شهر حرف می‌زنند اسکلت شهر نیست بلکه گوشت شهر است و در این راستا باید ساختمان‌ها و معماری شهر برای مردم پیام داشته باشد.
   وی اضافه کرد: باید به این نکته توجه داشته باشید گردشگران و توریست‌ها قبل از منظره‌های طبیعی، خیابان‌ها و ساختمان‌ها را مورد توجه خود قرار می‌دهند لذا توجه به معماری شهر و پیام آن بسیار مورد اهمیت است.
   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حال حاضر در شهرهای پیشرفته به معماری و شهرسازی به عنوان یک حجم نگاه نمی‌کند بلکه نگاهشان به عنوان هنر تجسمی است.
   رحیم‌پور ازغدی اضافه کرد: در شهرهای پیشرفته پیوست فرهنگی معنا ندارد بلکه از ابتدا از زاویه عینک فرهنگ شهر ا طراحی می‌کنند.
   وی بیان کرد: شهرداری‌ها باید در چارچوب طرح جامع به همه اجازه ساخت و ساز بدهند تا شهرها آباد شود اما در راستای آن معماری اسلامی و ایرانی را باید محور قرار دهد.
   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اصل شهر روابط انسانی است، گفت: در کنار روابط انسانی، اخلاق و حقوق در مدیریت شهری بسیار مهم است.
   رحیم‌پور ازغدی اضافه کرد: معماری و شهرسازی در حوزه اسلامی و ایرانی باید ثبات داشته باشد و با عوض شدن دولت و شهرداری‌ها و شوراها نباید تغییر کند.
   وی گفت: معماری و شهرسازی با سبک زندگی گره خورده است و در ادامه آن باید منطق الهی را در شهرها حاکم کنیم.
   عضو شورای انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شهرها فقط ساختمان‌ها نیستند بلکه این حضور انسان‌ها در شهر است که باید به ساختمان‌ها مفهوم ببخشد.
   رحیم‌پور ازغدی افزود: نهادها و نمادها دو رکن اصلی معماری و شهرسازی است و در این میان نهادهای شهرسازی و نهادهای اجتماعی مانند خانواده، بازار، مسجد و .. باید در موازات یکدیگر حرکت کنند.
   وی با بیان اینکه ساختمان‌ها باید بخشی از هویت حیاتی ما باشند، گفت: ما به دنبال معماری اسلامی معاصر هستیم اما باید در این میان از تاریخ و سوابق معماری و شهرسازی نیز استفاده کنیم
   به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده از معماری اسلامی و ایرانی برگشت به گذشته نیست بلکه باید در این زمینه اجتهاد کرد.
   رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: تمام شهر باید به مثابه ساختمان دیده شود که این همان نگاه عقلانی به شهر است.
   وی بیان کرد: تا نگاه عقلانی به شهر شکل نگیرد نگاه اخلاقی نیز شکل نمی‌گیرد و در این بخش اولین شرط برای درک معماری اسلامی و ایرانی استدلال برای این مفهوم است.
   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: با این وجود شهرها را نمی‌شود یک‌ساله عوض کرد بلکه باید برنامه‌ریزی کرد تا طی 50 سال آینده به نتیجه برسیم.
   فرزانه نثاری
    

   کلید واژه ها: معماری اسلامی - -
   تعداد بازدید: 288
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .