•  
   منبع خبر : 1006
   تعداد بازدید: 269
   کد: 133315
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   عضو شورای اسلامی شهر مشهد:

   مردم و مسوولان تصمیم‌گیرنده‌های نهایی در شهرهای دنیا هستند

   در قانون اساسی شوراها زمینه مشارکت مردم و نخبگان آمده است که این موضوع به عنوان مهم‌ترین چالش شوراهای اسلامی شهرها مطرح بوده و نیازمند شبکه ارتباطی است که شکل گیری آن کار بس دشوار است.
   مردم و مسوولان تصمیم‌گیرنده‌های نهایی در شهرهای دنیا هستند

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در شهرهای دنیا، تصمیم‌گیری‌های اساسی در کمیته‌های تخصصی با نمایندگانی از مسوولان شهری و مردم صورت می‌گیرد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمد سهیلی در نشست مشترک و صمیمانه‌ای که بین تشکل‌های مردمی و اعضای شورای چهارم و منتخب شورای پنجم اسلامی شهر مشهد، در تالار شهر برگزار شد، عنوان کرد: در قانون اساسی شوراها زمینه مشارکت مردم و نخبگان آمده است که این موضوع به عنوان مهم‌ترین چالش شوراهای اسلامی شهرها مطرح بوده و نیازمند شبکه ارتباطی است که شکل گیری آن کار بس دشوار است.
   وی ادامه داد: در شهرهای دنیا، تصمیم‌گیری‌های اساسی در کمیته‌های تخصصی با نمایندگانی از مسوولان شهری و مردم صورت می‌گیرد که در حال حاضر مشارکت سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد) در اداره شهر به میزان یک دهم است که باید به ظرفیت 5 تا 10 برابری برسد.
   سهیلی در ادامه به عملکرد مختصری از شوراهای اسلامی شهرها از دوره اول تا چهارم پرداخت.
   تحقق مشارکت شهروندان در امور شهری با اهمیت بیشتر به تشکل‌های مردمی
   نماینده منتخب شورای پنجم اسلامی شهر مشهد نیز در ادامه گفت: انگیزه شهروندان در مشارکت امور شهری با اهمیت دادن به تشکل‌های مردمی محقق می‌شود.
   امیر شهلا بیان کرد: باید بپذیریم که محور توسعه جوامع، انسان‌های آن جامعه هستند که باید تلاش شود تا بیشترین اثرگذاری و اثرپذیری را در جوامع شاهد باشیم.
   وی عنوان کرد: تشکل‌مند کردن سرمایه‌های انسانی برای رسیدن به هدف مشخص، مهمترین شاکله و شاخصه‌ای است که سمن‌ها به صورت حضوری و غیرحضوری انجام می‌دهند که می‌توان از انرژی آنان برای توسعه شهر بهره برد.
   شهلا ادامه داد: گسترش فعالیت سمن‌ها ( سازمان‌های مردم نهاد ) به کوچک‌سازی دولت، توانمندی مردم، افزایش سرمایه اجتماعی، کارآمدسازی، عملیاتی کردن برنامه‌ها و... در نظام شهرها کمک می‌کند، پس هرچه انگیزه شهروندان را با محور قراردادن تشکل‌ها بالا ببریم، به شهر و مردم کمک خواهیم کرد.
   وی ابراز کرد: حضور سمن‌ها را با روان سازی، نقش پذیر بودن و قانون مند کردن آنان باید تسهیل کرد، تا بتوانیم در حوزه سرمایه اجتماعی شهر و توسعه مدیریت شهری مشهد از آنان بهره بگیریم.
   زهرا غلامی
    

   تعداد بازدید: 269
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .