•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 887
   کد: 133348
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   تصویب "غیرقانونی" بازنگری طرح نوسازی بافت پیرامون حرم رضوی؛

   شهردار مشهد: رییس‌جمهور مصوبه را لغو کند

   بازنگری انجام ‌شده که عمده آن تکرار مطالب طرح قبلی است، نه ‌تنها مورد تایید مدیریت شهری مشهد نیست که به ‌طور مکرر اشکالات و نقایص آن نیز توسط شهرداری و مراجع علمی و دانشگاهی شهر نیز اعلام شده است.
   شهردار مشهد: رییس‌جمهور مصوبه را لغو کند

   شهردار مشهد در نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهور نسبت به تصویب غیرقانونی بازنگری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر بدون اطلاع و حضور شهرداری و شورای شهر مشهد در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری اعتراض کرد و خواستار لغو مصوبه از سوی رئیس‌جمهور شد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد به نقل از خبرگزاری تسنیم، پس از انتقادات فراوان به طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر(ع) همزمان با آغاز به کار شورای شهر مشهد در دوره چهارم، فرصتی تاریخی فراهم شد تا طرح مذکور و تبعات اجرای آن، به ‌طور جدی به نقد و اصلاح گذاشته شود.
   هر چند شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری به ‌نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی به ‌عنوان پیمانکار سال‌ها اجرای طرح مذکور را به ‌عهده داشته، اما در میانه شدت یافتن انتقادات به طرح، وزارت راه و شهرسازی، به ‌صورت خودخوانده و خودخواسته، بدون در نظر گرفتن موازین قانونی و جایگاه‌ها، رأساً و بدون جلب موافقت و همکاری مدیریت شهری مشهد به موضوع بازنگری طرح وارد شد.
   با وجود همه این موارد که به ‌طور مکرر مورد اعتراض قرار گرفته، در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری مورخ 19 تیرماه 96 بازنگری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر بدون اطلاع و حضور شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد به تصویب رسیده که رویه‌ای غیرقانونی و به‌ دور از شئونات اداری دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری است.
   براساس بند (8-1) آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران مصوب سال 1378 بازنگری طرح بهسازی، نوسازی، بازسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع)، طرح تفصیلی است؛ به این ترتیب به ‌استناد بند (3) ماده (1) قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن مصوب 1383 و ماده (5) قانون تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری مصوب 1351، طرح مذکور نوعی طرح تفصیلی است و باید به تأیید و تصویب شهرداری و شورای اسلامی شهر برسد که متأسفانه چنین نشده است.
   علاوه بر این، براساس بند 34 ماده (71) قانون شوراها مصوب 1375 طرح‌های تفصیلی پس از بررسی و تایید شورای اسلامی شهر، توسط شورا برای تصویب به مراجع ذی‌ربط قانونی ارسال می‌شود.
   طرح مذکور با وجود عدم تایید در کمیسیون ماده 5 استان و اعلام نیاز به تکمیل مطالعات و رفع نواقص در مصوبه مربوطه، برخلاف روال پیش‌بینی‌شده در قانون، به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شده و متعاقباً بدون حضور شهرداری مشهد به تصویب نیز رسیده، نامه‌ای نیز از سوی شورای عالی شهرسازی معماری مبنی بر دعوت شهرداری مشهد برای حضور در جلسه مذکور، توسط شهرداری واصل نشده است.
   بازنگری انجام ‌شده که عمده آن تکرار مطالب طرح قبلی است، نه ‌تنها مورد تایید مدیریت شهری مشهد نیست که به ‌طور مکرر اشکالات و نقایص آن نیز توسط شهرداری و مراجع علمی و دانشگاهی شهر نیز اعلام شده است.
   فرایند انتخاب مشاور و انعقاد قرارداد با ابهامات و چالش‌های فراوان مواجه است و بیم آن نیز به‌ طور جدی وجود دارد که هزینه چند میلیاردی این فرایند که از بیت‌المال پرداخت شده، به‌ دلیل بی‌توجهی به قانون عدم رعایت شئونات علمی و حقوقی، بی‌فایده و بلااثر باشد.
   اشکالات فنی طرح
   اشکالات متعدد فنی طرح مذکور در زمینه مبانی، محتوا و فرایندها است؛ در زمینه مبانی، عدم توجه کافی به نقدهای وارده به طرح قبلی و مصوبات شورای عالی شهرسازی که زمینه اصلی بازنگری طرح بوده صورت گرفته و الزام به "تجدید نظر بنیادین" هم به ‌لحاظ نظری و هم در عمل را به‌ همراه داشته است.
   کم‌توجهی به تأکیدات و الزامات بالادستی و قانونی، نادیده گرفتن و بازیچه انگاشتن حقوق مکتسبه قبلی و عدم توجه به تبعات آن و نحوه جبران حقوق مکتسبه نادیده انگاشته شده، عدم رعایت سلسله‌ مراتب فضایی و برنامه‌ریزی، بسندگی به یک طرح کالبدی و مغفول ماندن جدی و مؤثر موضوعات فرهنگی و غیرکالبدی، نامشخص و ناکافی بودن مبانی سناریوسازی، ارزیابی سناریوها و عدم تحلیل هزینه منفعت سناریوها در جهت تأمین اهداف و چشم‌انداز تعیین ‌شده از دیگر ایرادات این طرح در زمینه مبانی است.
   در زمینه محتوا نیز، نقصان جدی و موثر مرحله شناخت و بسندگی به شناخت اسنادی با وجود نیاز به شناخت و درک واقعی ناشی از حضور و ارتباط با انسان، فضا و فعالیت در این بافت و استناد به مطالعات انجام‌شده در سال‌های نسبتاً دور با وجود تغییر فرض‌های آن مطالعات (مثل مطالعات ترافیکی که به مطالعات زیرسطحی استناد می‌کند) که بعضاً مغایرت بارز با نظرسنجی سالیانه دانشگاه فردوسی دارد.
   عدم تهیه نقشه به‌ روز از وضع موجود و پیشنهادی طرح مصوب ملاک عمل (نادیده گرفتن محدوده‌های احداث ‌شده، عدم توجه به صورت‌ جلسات طی مدت قرارداد از دیگر ایرادات طرح است. بلاتکلیفی جایگاه شریان‌های ارتباطی، اشتباهات در محاسبه تراز مالی طرح و عدم ارائه تراز مالی قابل تحقق و عملیاتی، ایرادات متعدد و گسترده در مطالعات و خروجی‌های طرح هم به ‌لحاظ موضوعی و هم به‌ لحاظ تلفیق مطالعات و تدوین خروجی‌ها از دیگر ایرادات محتوایی طرح است.
   در زمینه رویه‌ها نیز شاهد نامشخص بودن مرجع راستی‌آزمایی استنادات و پیشنهادات مشاور هستیم، عدم توجه عملی به ضرورت و اهمیت جلب مشارکت فکری نخبگان و فراهم‌کردن زمینه اجماع نخبگانی علی‌رغم تأکیدات شفاهی، عدم توجه به دانش شهرسازی و سرمایه انسانی موجود در شهر علی‌رغم تلاش یک‌ سویه ایشان، عدم ارائه اطلاعات و اسناد پشتیبان قابل بررسی در فرآیند تهیه و ارائه خروجی‌ها و عدم تعریف ناظر و مرجع بررسی‌کننده تخصصی برای کنترل و راستی‌آزمایی ابعاد فرهنگی، اجتماعی و غیرکالبدی طرح از دیگر ایرادات است.
   ضمن ابراز تأسف فراوان از چنین رویه‌ای و اصرار بر تصویب طرحی با این حجم از اشکالات و مخالفت‌ها، همراه با اعلام نگرانی شدید از مداخله و اعمال نظرات گسترده در فرآیندهای قانونی که سبب مخدوش شدن وجهه قانون و اعتماد عمومی خواهد شد، از رییس جمهور درخواست داریم دستور دهند در چارچوب اجرای قانون و حفظ اعتبار و حیثیت مراجع قانونی، به‌ فوریت مصوبه مذکور لغو شده و موضوع به فرآیند قانونی خود بازگردد.
   گفتنی است در ادامه تصویرنامه سرگشاده سید صولت مرتضوی شهردار مشهد مقدس به حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور پیرامون لغو این مصوبه غیرقانونی می‌آید.

    

    

   تعداد بازدید: 887
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   2 6
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .