•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 597
   کد: 148330
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح کرد؛

   پیش‌بینی برای اسکان 21 هزار و 700 نفر در مشهد ویژه نوروز 97

   از ابتدای فروردین 97 خیابان غذا در خیابان باهنر مشهد با همکاری اتاق اصناف و مرکز بهداشت اجرایی می‌شود.
   پیش‌بینی برای اسکان 21 هزار و 700 نفر در مشهد ویژه نوروز 97

   مدیر گردشکری و امور زائران شهرداری مشهد گفت: در نوروز 97، ظرفیت اسکان 21 هزار و 700 نفر در مراکز اقامتی شهرداری‎پیش‌بینی شده است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، نرگس شالچیان رابع با بیان این مطلب در جریان نشست خبری با اصحاب رسانه که با موضوع تشریح ویژه برنامه‌های این مدیریت در آستانه نوروز 97 در اتاق جلسات شهرداری مرکز برگزار شد، اظهار کرد: مراکز اسکان موقت شهرداری برای 16 هزار نفر اقامت تدارک دیده شده است. 1800 نفر اقامت نیز برای مراکز اسکان سرپوشیده مشهد در نظر گرفته شده و مراکز اسکان اضطراری نیز به منظور خدمات‌رسانی بهتر و شایسته‌تر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
   وی با بیان اینکه ظرفیت مراکز اسکان اضطراری 13 درصد افزایش یافته است، توضیح داد: با این حال ظرفیت کل مراکز اسکان شهرداری در نوروز 97 با 30 درصد کاهش همراه خواهد بود. ضمن اینکه این مراکز از بیست و هفتم اسفندماه لغایت سیزدهم فروردین ماه 97 قابل بهره‌برداری هستند.
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد با تاکید بر اینکه رویکرد مراکز اسکان شهرداری از ابتدا نیز به صورت دائمی نبود، خاطر نشان کرد: این مراکز با هدف جمع‌آوری چادرهای مسافران نوروزی و زائران از سطح شهر شکل گرفت.
   شالچیان با اشاره به کاهش ظرفیت مراکز اسکان، بیان کرد: هدف آن است که با توجه به وجود مراکز اقامتی متعدد در این کلانشهر، شهرداری مشهد به موضوع اسکان مسافران نوروزی ورود پیدا نکند و در این راستا ظرفیت نمایشگاه بین‌المللی برای نوروز 97 حذف خواهد شد.
   وی با اشاره به اینکه بوستان زائرپذیر غدیر در نوروز پیش رو 16 هزار نفر پذیرش مسافر خواهد داشت، گفت: این ظرفیت نیز به مرور طی 2 یا 3 سال آینده کاهش می‌یابد و یکی از پشتوانه‌های این کاهش، وجود شهرک زائر آستان قدس رضوی است که ظرفیت‌های خوبی در اختیار گردشگران و زائران قرار می‌دهد. در غیر این صورت حذف سریع این مراکز مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
   تاکید بر پیوند دو هویت ملی و مذهبی
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد با اشاره به اینکه پیوند دو هویت ملی و مذهبی در محتوا و فرم سازه‌ها مورد توجه قرار دارد، اظهار کرد: در این راستا اکران‌ها و فعالیت‌های نوروز 97 بر این مبنا صورت می‌گیرد.
   شالچیان با اشاره به فعالیت 26 پایگاه راهنمای زائر در 26 نقطه پرتردد شهر، بیان کرد: همچنین 5 مرکز اطلاعات سفر در مبادی ورودی شهر مستقر هستند. این پایگاه‌ها متصل به وای فای است و کارشناسان حاضر در این پایگاه‌ها در رشته‌های مرتبط تحصیل کرده و دوره های آموزشی لازم را گذرانده‌اند.
   وی به تهیه نقشه هوشمند برای اولین بار در حوزه اطلاع‌رسانی اشاره کرد و گفت: این نقشه شامل مراکز اطلاعات سفر است و در اختیار زائران و مسافران قرار می‌گیرد.
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد در ادامه افزود: همچنین تلاش شده ظرفیت‌های شهر مشهد از طریق کمپین‌های خلاقانه به مردم معرفی گردد. ضمن اینکه سایت گردشگری مشهد به آدرسvisit.mashhad.ir قابل دسترس است.
   شالچیان به شکل‌گیری کمپین «مشهدی شو» اشاره کرد و توضیح داد: این کمپین به تازگی راه‌اندازی شده است. لقب مشهدی در دوران قدیم به افرادی که به زیارت مرقد مطهر نائل می‌شدند، داده می‌شد. به همین منظور در تلاشیم این لقب دوباره زنده شود.
   وی با اشاره به تدوین نقشه گردشگری شهر مشهد، گفت: این نقشه با همکاری سازمان میراث فرهنگی در دسترس گردشگران و زائران قرار خواهد گرفت.
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد به تهیه بازی‌های فکری برای کودکان اشاره کرد و افزود: در نوروز 97 کتاب سرزمین آفتاب به معرفی جاذبه‌های گردشگری مشهد و استان خواهد پرداخت.
   شالچیان به برگزاری دوره‌های آموزشی با هدف ارتقای فرهنگ میزبانی اشاره کرد و گفت: با تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان تاکسیرانی صورت گرفت، آموزش‌های زبان انگلیسی و عربی برای 300 نفر از تاکسیرانان ارائه شد. همچنین دوره تکمیلی آموزش فرهنگ میزبانی نیز برگزار شده و کسانی که در امر خدمت‌رسانی به زائران فعال هستند، مخاطب این دوره‌ها به شمار می‌روند.
   وی ادامه داد: 500 باکس اطلاع‌رسانی ویژه نوروز 97 تهیه شده است و از آنجا که شعر نیز به عنوان سوغات فرهنگی مشهد مقدس شناخته می‌شود، بر روی طراحی این باکس‌ها از اشعار فردوسی بهره‌گیری شده است.
   تشکیل دبیرخانه 12 رخ در شهر تاریخی توس
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد با بیان اینکه رویکرد این مدیریت گردشگری تاریخی و گردشگری زیارت تعریف شده، افزود: بر این مبنا با مراکز فرهنگی در سطح کلان کشور تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شده است.
   شالچیان با اشاره به اینکه در نوروز 97 «دبیرخانه 12 رخ» برای شهر توس تدارک دیده شده، گفت: به این منظور برنامه‌هایی با مشارکت آستان قدس و میراث فرهنگی در نظر گرفته شده است.
   وی ادامه داد: هر ساله سازمان میراث فرهنگی جشن‌های نوروزی در آرامگاه فردوسی برگزار می‌کند و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که منعقد شده، مقرر گردید شهرداری نیز در برگزاری این جشن‌ها ورود کند.
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد بیان کرد: پیش‌بینی نقال دانش‌آموزی و حرفه‌ای نیز برای روایتگری داستان‌های شاهنامه از دیگر برنامه‌هایی است که تدارک دیده شده است.
   شالچیان اضافه کرد: اجرای سرود به 3 زبان انگلیسی، فارسی و عربی در آرامگاه فردوسی نیز ویزه نوروز 97 در نظر گرفته شده و تلاش می‌شود در سال 97 همکاری و همیاری عمیق‌تر و موثرتری بین شهرداری مشهد و میراث فرهنگی برقرار شود.
   وی به انتشار کتاب «توس خاستگاه حماسه‌های ایران» اشاره کرد و گفت: این کتاب با هدف افزایش ماندگاری سودمند زائران و گردشگران در اختیار آنان قرار می‌گیرد. این اقدام در راستای پیوند دو هویت ملی و مذهبی صورت می‌پذیرد.
   راه‌اندازی اولین «خیابان غذای مشهد» در خیابان باهنر
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد به ایجاد اولین «خیابان غذای شهر» در مشهد اشاره کرد و توضیح داد: از ابتدای فروردین 97 خیابان غذا در خیابان باهنر مشهد با همکاری اتاق اصناف و مرکز بهداشت اجرایی می‌شود.
   شالچیان افزود: در حاشیه برپایی خیابان غذا، تئاتر، نقالی و بازی های خانوادگی طراحی شده است ضمن اینکه امکان نمایش سریال‌های نوروزی نیز مسیر می‌گردد.
   وی از دیگر فعالیت‌های پیش روی این مدیریت را ایجاد کنسرسیوم شهرهای تاریخی خواند و گفت: همچنین ایجاد بازارچه سوغات نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار گرفته است.
   مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد به بهسازی خانه‌های تاریخی با همکاری مناطق شهرداری اشاره کرد و بیان داشت: اعتباری به این منظور در اختیار مناطق قرار گرفته است. برای نمونه تلاش می‌شود راسته خانه داروغه بهسازی شود و مجسمه‌هایی در آن محور قرار گیرد تا علاوه بر زیبایی بصری، هویت‌آفرینی نیز در این زمینه محقق شود.
   نجمه کیشی

    

   کلید واژه ها: اسکان - نوروز 97 - مشهد - شهرداری -
   تعداد بازدید: 597
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .