•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 179
   کد: 158623
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
   استاد دانشگاه شهید بهشتی در دومین همایش منشور حقوق شهر نشینی تاکید کرد:

   لزوم راه‌اندازی پارک‌های گفتگو و نقد در شهرهای زیارتی / مشهد از کمبود فضاهای عمومی رنج می‌برد

   اکسیژن حوزه عمومی، آزادی بیان است و تست آن هم با آزادی بیان ممکن است. فضای عمومی در اختیار حوزه عمومی است. فضای عمومی به جایی مثل صحن و حرم امام رضا(ع) گفته نمی‌شود مسجد و حسینیه هم فضای عمومی نیستند. فضای عمومی فضایی است که انسان‌ها بتوانند فارغ از جنسیت، دین، مذهب و .. با هم گفتگو کنند تا به راه حل‌های مشترک برای دغدغه‌های مشترک برسند.
   لزوم راه‌اندازی پارک‌های گفتگو و نقد در شهرهای زیارتی / مشهد از کمبود فضاهای عمومی رنج می‌برد

   استاد دانشگاه شهید بهشتی بر لزوم راه اندازی پارک های گفتگو و نقد در شهرهای زیارتی تاکید کرد.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید محمد قاری سید فاطمی در دومین همایش منشور حقوق شهر نشینی با موضوع حقوق شهر نشینی، مبانی فقهی و ظرفیت‌های حقوقی در تالار شهر برگزار شد، در مورد کمبود فضاهای عمومی در شهرهای زیارتی و آسیب های این موضوع عنوان کرد: در دنیای مدرن ما، رسیدن به وفاق اجتماعی جز با فربه شدن حوزه عمومی ممکن نیست و فربه شدن حوزه عمومی نیز به فربه شدن فضاهای عمومی حقیقی و مجازی بستگی دارد. در شهرهای زیارتی مکان‌های عمومی کم است و بیشتر مکان‌های مذهبی داریم.
   وی افزود: حوزه عمومی فضایی است که توافق بین توده‌ها با اندیشمندان را ایجاد می‌سازد تا حرکت‌ها به موفقیت بدل شود. این حوزه از یک سو در اختیار قدرت نیست و از سویی دیگر به منافع شخصی افراد معطوف نمی‌شود یعنی حوزه خصوصی نیست. بلکه به خیر همگانی مردم منجر می‌شود.
   وی خازرنشان ساخت: اکسیژن حوزه عمومی، آزادی بیان است و تست آن هم با آزادی بیان ممکن است. فضای عمومی در اختیار حوزه عمومی است. فضای عمومی به جایی مثل صحن و حرم امام رضا(ع) گفته نمی‌شود مسجد و حسینیه هم فضای عمومی نیستند. فضای عمومی فضایی است که انسان‌ها بتوانند فارغ از جنسیت، دین، مذهب و .. با هم گفتگو کنند تا به راه حل‌های مشترک برای دغدغه‌های مشترک برسند.
   سید فاطمی ادامه داد: نظام‌هایی که فضای عمومی نهیف‌تری دارند خنده‌دار است اگر بگوییم دموکراسی دارند.
   در شهرهای زیارتی بخاطر فربه بودن فضاهای مذهبی، فضاهی عمومی به گوشه برده شده است. نهیف شدن فضاهای عمومی آسیب‌هایی مانند شکاف عمیق اجتماعی دارد که در شهرهای زیارتی به وفور دیده می‌شود. ساکنان سجاد و هاشمیه با ساکنان مرکز شهر مشهد شاید همدیگر را نفهمند و درک هم نکنند.
   وی اذعان داشت: باید پذیرفت که فضای عمومی به حوزه عمومی کمک می‌کند و در شهرهای زیارتی نیز این فضاهای عمومی به شدت کم است که موجب نادیده گرفتن دغدغه مشترک شهروندان می‌شود. من احساس کردم در منشور اولیه حقوق شهرنشینی اینگونه آسیب‌ها مورد توجه قرار نگرفته بود.
   این استاد دانشگاه اظهار داشت: پارک‌های گفتگو و نقد در شهرهای مذهبی باید راه‌اندازی شود تا شهروندان نه به عنوان مسلمان یا شیعه و سنی و ... حق داشته باشند گفتگو کرده و دغدغه‌های مشترک شهری و ملی و انسانی را به اشتراک بگدارند. پارک‌های گفتگو راه حلی برای مقابله با نهیف بودن فضاهای عمومی در شهر مشهد خواهد بود.
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 179
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .