•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 172
   کد: 158625
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
   استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی در دومین همایش منشور حقوق شهر نشینی:

   توسعه گردشگری معنوی با توسعه فضاهای عمومی همه سلایق در شهر امکان‌پذیر است / نباید بین گردشگران تبعیض قائل شویم

   مکان تنها عنصر کوتاهی برای تحقق گردشگری مذهبی است بلکه تعامل مردم در این نوع گردشگری مهمتر است. دیده شدن گردشگری مدهبی در همه شهر نیز موضوع مهم بعدی است یعنی در گردشگری مذهبی نباید فقط به اطراف حرم توجه کنیم زیرا گردشگر را در سفر به مشهد نمی‌توانیم در حرم مطهر و اطرافش محدود کنیم بلکه باید در همه شهر به گردشگری بپردازد.
   توسعه گردشگری معنوی با توسعه فضاهای عمومی همه سلایق در شهر امکان‌پذیر است / نباید بین گردشگران تبعیض قائل شویم

   استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی گفت: توسعه گردشگری معنوی با توسعه فضاهای عمومی همه سلایق در شهر امکان‌پذیر است.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، حجت‌الاسلام رحیم نوبهار در دومین همایش منشور حقوق شهر نشینی با موضوع حقوق شهر نشینی، مبانی فقهی و ظرفیت‌های حقوقی در تالار شهر برگزار شد، در مورد گردشگری مذهبی و معنوی بیان کرد: موضوع گردشگری در منشور حقوق شهرنشینی دیده شده است. در سال‌های اخیر در ادبیات گردشگری گونه‌های مختلفی از گردشگری دیده شده است. یکی از انواع گردشگری، گردشگری سیاه است که انسان‌ها در آن مایلند جایی بروند که درد و غم همنوعان خود را ببینند مثلا دیدن خرابه‌های حاصل از بلایای طبیعی.
   وی افزود: گاهی در حاشیه این نوع گردشگری دیدن بقایای حاصل از جنگ نیز مطرح است که ایران نیز می‌تواند با توجه به بقایای جنگ تحمیلی از این فرصت استفاده کند. تشکیل موزه‌هایی از آثار جنگ نیز می‌تواند برای نمایاندن فاجعه بار بودن جنگ در مشهد صورت گیرد.
   نوبهار اضافه کرد: در ادبیات بین المللی توریسم، هسته مرکزی گردشگری معنوی، علاقه به دید و بازدید از مکان‌های معنوی است مکان‌هایی که می‌تواند به نوعی تامل انسان را برانگیزد. وقتی که از گردشگر معنوی صحبت می‌کنیم صرفا منضورمان حضور انسان‌های معنوی نیست بلکه همه مردم منظور ما می‌باشند.
   وی گفت: در نگاه جدید در حوزه گردشگری می‌گویند چقدر رابطه انسانی ایجاد شده و بندگان خدا به هم نزدیک شده‌اند نه اینکه چند نفر به مشهد یا ترکیه سفر کرده‌اند. در دیدگاه جدید نگاه به این است که گردشگری چگونه می‌تواند ارزش‌های انسانی مانند همدلی و صلح‌جویی را توسعه دهد.
   این استاد دانشگاه عنوان کرد: ما باید به این مدل از گردشگری دامن بزنیم زیرا گردشگری از نوع مذهبی حق آدمیان است و ما به عنوان شیعیان امام رضا(ع) باید موانع گردشگری را بر طرف کنیم. محروم کردن شیعیان عربستان و بحرین و عراق از آمدن به مشهد ظلم بزرگی است.
   نوبهار با اشاره به اینکه مسئله اول در این حوزه، مبارزه با فرهنگ بیگانه ستیزی است تا به هدفمان در منشور حقوق شهر نشینی برسیم، ادامه داد: مسئله بعدی نیز عدم تبعیض بین گردشگران مذهبی بر اساس جنسیت، مذهب، رنگ و ... است.
   وی با تاکید بر گردشگری مسئول، بیان داشت: مکان تنها عنصر کوتاهی برای تحقق گردشگری مذهبی است بلکه تعامل مردم در این نوع گردشگری مهمتر است. دیده شدن گردشگری مدهبی در همه شهر نیز موضوع مهم بعدی است یعنی در گردشگری مذهبی نباید فقط به اطراف حرم توجه کنیم زیرا گردشگر را در سفر به مشهد نمی‌توانیم در حرم مطهر و اطرافش محدود کنیم بلکه باید در همه شهر به گردشگری بپردازد.
   استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: حق بر اطلاعات ضروری هم یکی از حقوق اصلی گردشگر است که باید پیشینه‌ای از تمدن شهر در اختیار گردشگران قرار گیرد.
   وی تاکید کرد: ما می‌توانیم حوزه‌های عمومی متنوعی داشته باشیم. مسجد حوزه عمومی مسلمانان است اما باید به سایر افراد نیز اجازه دهیم فضاهای عمومی متناسب با سلایق خود را در شهر مشهد داشته باشند.
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 172
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .