•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 659
   کد: 116980
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
   معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران خبر داد:

   جمع‌آوری 13 هزار متکدی از سطح شهر تهران

   توجه به خانواده‌های دارای بیش از دو معلول به عنوان نیازمندان خاص شهر تهران برای رسیدگی ویژه به آنان در باب خدمات درمانی، اهدای ویلچر، تعمیرات منزل، نصب آسانسور، مناسب سازی معابر در جلوی منازل آن و... در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است.
   جمع‌آوری 13 هزار متکدی از سطح شهر تهران

   معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران گفت: با اجرای طرح ساماندهی متکدیان طی 5 ماه گذشته، 13 هزار و 352 نفر از متکدیان و بی‌خانمان‌ها را شناسایی و به مراکز تابعه ارجاع شده است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از فعالیت 3692 گشت فوریت‌های اجتماعی پایتخت در سه شیفت 8 ساعته در طول شبانه‌روز خبر داد و گفت: با اجرای طرح ساماندهی متکدیان طی 5ماه گذشته، 13 هزار و 352 نفر از متکدیان و بی‌خانمان‌ها را شناسایی و به مراکز تابعه ارجاع شده است.
   عبدالهی در نشست صمیمانه با دبیران شورایاری، مدیران محلات 17گانه و مدیران شهری و برون سازمانی منطقه 11، با اشاره به کارنامه درخشان شهرداری تهران در حوزه‌های مختلف تصریح کرد: خدماتی که در دوره مدیریت شهری در طول 14 سال اخیر اتفاق افتاده از جمله اقدامات مختلف حوزه‌های عمرانی از ساخت بزرگراه، زیرگذر، پل، توسعه خطوط مترو، احداث و تجهیز سالن‌های سینما و تئاتر، فرهنگسراها، سراهای محلات، پردیس‌های فرهنگی، مجموعه‌های ورزشی با صد سال گذشته بلدیه تهران برابری می‌کند.
   وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی شهر تهران گفت: وضعیت کودکان کار و خیابان با توجه به مسایل جامعه به ویژه شهر تهران مناسب نیست و این کودکان از جایگاه حقیقی و حقوقی کودکان شایسته خود برخوردار نیستند. البته شهرداری تهران اقدامات گسترده‌ای را در این راستا انجام داده اما به تنهایی نمی‌تواند تمام موضوعات را در این زمینه به سرانجام برساند.
   معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در سطح شهر تهران کودکان بسیاری هستند که توسط باندها و گروه‌های خاص بکارگیری می‌شوند و در شرایط نامناسب و با تحمل فشارهای روحی روانی بالا زندگی می‌کنند که این موضوع در جامعه در قالب معضلات اجتماعی چون تکدی‌گری، دستفروشی، بزهکاری و ... بروز و ظهور دارد.
   وی از اجرای فاز دوم جهاد مهربانی خبر داد و گفت: شهرداری تهران در قالب طرح «جهاد مهربانی» ضمن شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، رسیدگی به خانواده‌های آنان را به عنوان خانواده‌های نیازمند و آسیب‌زا در دستور کار قرار داده که فاز نخست اجرایی آن از چندین ماه گذشته در مناطق 22 گانه آغاز شده و هم‌اکنون وارد فاز دوم اجرای آن می‌شویم.
   عبدالهی، شناسایی افراد نیازمند و بهره‌گیری از ظرفیت‌های خیران، معتمدان و سازمان‌های دیگر محلی در اجرای طرح را از اهم وظایف قرارگاه جهادی برشمرد و اذعان کرد: بنا داریم ظرفیت‌های مختلف را برای رسیدگی به نیازمندان و فقرزدایی در کلانشهر تهران به عنوان یکی از رویکردهای مهم توسعه اجتماعی شهر بسیج کنیم.
   وی گفت: وجود 15 مددسرا با گنجایش بیش از 3 هزار نفر برای نگهداری کارتن خواب‌ها، 2 سامان‌سرا در اسلامشهر و لویزان با ظرفیت 370 نفر، در تهران، سامان‌سراهای ویژه مردان و زنان، 16 مرکز پرتو با ظرفیت 3 هزار نفر برای کودکان کار و خیابان، 24 مرکز بهاران با گنجایش 2500 نفر جهت توانمندسازی معتادان و زمینه‌سازی برای بازگشت آنان به آغوش گرم خانواده‌های خود، 3 کمپ ترک اعتیاد با ظرفیت نگهداری 700 نفر به صورت شبانه‌روزی، راه‌اندازی 2 مجموعه همراه سرا در کنار 2 بیمارستان دولتی تهران از جمله مراکزی است که شهرداری تهران برای کاهش آسیب‌های اجتماعی راه‌اندازی و فعال کرده است.
   معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد 3692 گشت فوریت‌های اجتماعی در 3 شیفت 8 ساعته در طول شبانه روز فعالیت می‌کند. در طرح ساماندهی متکدیان از 9 مرداد تا 12 دی ماه امسال 13 هزار و 352 نفر از متکدیان و بی‌خانمان‌ها را شناسایی کرده و به مراکز تابعه ارجاع داده است.
   وی با بیان اینکه سرعت پیشرفت آسیب‌های اجتماعی نسبت به پیشگیری بیشتر است، تصریح کرد: باید با برنامه راهبردی، برنامه‌ریزی و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها در راستای ساماندهی حوزه اجتماعی با بهره‌گیری از تمام پتانسیل‌های موجود و هم‌افزایی بخش‌های مختلف شهرداری و سایر متولیان دستگاه‌ها و نهادهای کشور تلاش کنیم.
   معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در خصوص توجه مسئولان شهری به جامعه معلولان تصریح کرد: جامعه معلولان ما نیز باید مطابق سایر افراد جامعه در شهر زندگی کنند و از امکانات و تجهیزات شهری به طور عادلانه و مساوی با دیگر شهروندان بهره ببرند.
   عبدالهی با اشاره به بازدید قالیباف از منازل معلولان و دیدار با خانواده‌های آنان افزود: در مناطق مختلف خانواده‌های دارای چند معلول وجود دارند که بر اساس تاکید شهردار تهران، باید به آنان رسیدگی ویژه شود.
   وی خاطرنشان کرد: توجه به خانواده‌های دارای بیش از دو معلول به عنوان نیازمندان خاص شهر تهران برای رسیدگی ویژه به آنان در باب خدمات درمانی، اهدای ویلچر، تعمیرات منزل، نصب آسانسور، مناسب سازی معابر در جلوی منازل آن و... در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است.
   منبع: فارس
    

   کلید واژه ها: متکدیان -
   تعداد بازدید: 659
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .