•  
   منبع خبر : 1006
   تعداد بازدید: 240
   کد: 131111
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
   مدیر برنامه و بودجه حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد:

   نسخه جدید سامانه کنترل پروژه شهرداری مشهد رونمایی شد

   سامانه کنترل پروژه از سال 94 با تلاش این مدیریت، شاهد تغییرات نسبی بود و این امر از سال 95 با عزم جدی‌تری دنبال شد.
   نسخه جدید سامانه کنترل پروژه شهرداری مشهد رونمایی شد

   مدیر برنامه و بودجه حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد از رونمایی نسخه جدید سامانه کنترل پروژه مجموعه مدیریت شهری خبر داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، جمال حسن بارانی در مراسم رونمایی از نسخه 2016 سامانه کنترل پروژه به یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران پروژه‌ها این است که بتوانند پروژه را بر طبق برنامه زمانبندی از پیش تعیین شده و بودجه تخصیص داده شده، به پایان برسانند و مسلما یکی از اهداف ما رصد بالغ بر 1080 پروژه برای سال 96 است، به گونه‌ای که با اجرای فرآیندهای کنترلی بین برنامه‌ریزی و اجرا، بتوان بهره‌وری را افزایش داد.
   وی عنوان کرد: مدیران سابق شهرداری مشهد برای اجرایی کردن مبحث کنترل پروژه، زحمات زیادی کشیدند که نتیجه آن استقرار مجموعه‌ای از سامانه‌ها شد که هم‌اکنون با تکثر این سامانه‌ها و بعضا ناپیوسته بودن آنها با یکدیگر روبرو هستیم، که در این راستا ما در حال یکپارچه‌سازی این سامانه‌ها هستیم که این امر حرکت رو به رشد و پیشرفت را به همراه داشته که در مدت زمان کوتاه میسر نشده است.
   مدیر برنامه و بودجه حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: امید است تا با همیاری تمامی همکاران ما در مجموعه شهرداری، این حرکت به تدریج رشد پیدا کرده و ابزارهای کامل‌تری برای این مهم به دست آید.
   وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به اهمیت کنترل فرآیندها، در سال 96 اتفاقات بودجه‌ای مختلفی را داریم که باعث می‌شود فرآیندهای برنامه‌ریزی ما دچار تغییر شود.
   بارانی افزود: این سامانه می‌تواند اختلاف منابع و مصارف را سامان بدهد تا در حین محقق شدن برنامه، دچار بحران نشویم و امسال به شدت اصرار داریم که میزان تخصیص نقدینگی بر اساس پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها باشد.
   وی در پایان درخواست کرد تا همکاران مجموعه‌های مختلف شهرداری، با برقراری ارتباط مستمر با کارشناسان متخصص حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه و ارائه نظرات، دغدغه‌ها و مسائل مرتبط با کنترل پروژه، به پیشرفت هرچه سریع‌تر این موضوع کمک نمایند.
   در ادامه این مراسم بنی هاشمی، عضو هیات علمی دانشگاه و مشاور مدیریت برنامه و بودجه حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد، درباره بهبود مستمر فرآیندها گفت: چرخه مدیریتی چهار مرحله PDCA، عملکردی است که اساس پیشرفتِ کیفیت در هر سازمان با هر نوع محصول و خدماتی است؛ یکی از مهمترین مباحث در دنیای مدیریت، چرخه دمینگ "PDCA" که مخفف Plan به معنی برنامه‌ریزی، DO به معنی اجرا،Check به معنی کنترل و بررسی،Act به معنی اقدام در جهت اصلاح امور است.
   به گفته وی برای طی کردن مسیر تعالی باید این چهار مرحله به طور مستمر عملی شود و باید برنامه و اجرا را مطابقت داده تا انحرافات موجود بدست بیاید و سپس اقدام اصلاحی انجام شود.
   بنی‌هاشمی همچنین عنوان کرد: بعضی از سازمان‌های ما تنها عملگرا هستند، که البته این رویه دارای ریسک زیادی است، برخی دیگر نیز قبل از اجرا به برنامه‌ریزی می‌پردازند و دسته سوم از سازمان‌ها نیز سعی می‌کنند تا برنامه‌ریزی داشته، اجرا و چک کنند که این دسته نیز به دلیل کامل نبودن چرخه فوق، اثر مثبتی در جهت اصلاح فرآیند ندارد، زیرا گاهی تمام این فعالیت‌ها مستندسازی شده و تنها تبدیل به زونکن می‌شود.
   وی اضافه کرد: این دسته با توجه به هزینه‌های مصرف شده، جزو ناکارآمدترین سازمان‌ها هستند، اما دسته چهارم، سازمان‌های بلوغ یافته‌ای هستند که چرخه را به طور کامل به انجام می‌رسانند، برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی می‌کنند و سپس براساس آنالیزها و بررسی، اقدام اصلاحی انجام داده و اقدام در جهت اصلاح امور را عملی می‌سازند.
   این استاد دانشگاه افزود: در مبحث مدیریت سازمانی در سامانه EPM، سطوح بالاتر از سطح پروژه نیز باید دخیل شود، یعنی استراتژی‌های کلان شهرداری را تبدیل به پروژه کرده و برای رسیدن به اهداف تعریف شده، منابع را توزیع و دائما میزان پیشرفت پروژه‌ها را اندازه‌گیری و سنجید که هرکدام تا چه میزانی ما را به اهداف نزدیک‌تر کرده است.
   بنی‌هاشمی در ادامه عنوان کرد: در دنیا نیز اینگونه نیست که همیشه به 100 درصد اهداف برسند، اما دغدغه‌ شهرداری این است تا بهره‌وری را بالا ببرد، ما با تعریف شاخص‌هایی برای ارزیابی، می‌توانیم برنامه‌ها را براساس نتایج، بهبود بخشیم تا به سهم بیشتری از اهداف دست پیدا کنیم.
   تغییرات جدید سامانه کنترل پروژه، کار را برای کاربران ساده کرده است
   رییس گروه کنترل پروژه حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد نبز در ادامه این مراسم به بیان تغییرات سامانه کنترل پروژه پرداخت و گفت: سامانه کنترل پروژه از سال 94 با تلاش این مدیریت، شاهد تغییرات نسبی بود و این امر از سال 95 با عزم جدی‌تری دنبال شد.
   محمد عین‌القضات ابراز کد: ما دنبال این بودیم که با کاربردی‌تر کردن سامانه، باعث ارتقای سیستم شهرداری شویم و با به‌روزرسانیEPM به نسخه 2016، این مهم را محقق سازیم.
   وی ادامه داد: در این بین باید به این نکته توجه شود که سادگی بوجود آمده در نسخه جدید، باعث افت دقت نشود و نیاز بعضی از همکاران، مبحث GISراه‌اندازی و مورد استفاده قرار گیرد.
   عین‌القضات ادامه داد: در سیستم قبلی، امکان دیدن پروژه‌ها در بستر زمان وجود نداشت، به عنوان مثال اطلاع از پروژه در یک بازه زمانی است میسر نبود اما در حال حاضر این سیستم آماده و از تغییرات خوبی برخوردار شده است.
   به گفته وی هم‌اکنون از ابتدا تا انتهای یک پروژه در سامانه قابل مشاهده است که این امر با همکاری سازمان فاوا تحقق یافته، به نحوی که امکان مشاهده وضعیت یک قرارداد در سال‌های مختلف به وجود آمده است و می‌توان ویژگی‌ها و اعتبارات پروژه را در طی سال‌های گذشته و آتی رصد کرد.
   رییس گروه کنترل پروژه حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد در ادامه با تاکید بر دقت در هنگام استفاده از سامانه، به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های اضافه شده به آن اشاره کرد و افزود: در سامانه جدید بخش‌های دیگری به نام پروژه‌های شاخص و موضوعات خاص ایجاد شده است که در بخش موضوعات خاص مواردی همانند اقتصاد مقاومتی، رویداد مشهدف پایتخت فرهنگی جهان اسلام، حاشیه شهر و ... وجود دارد.
   عین القضات بیان کرد: این سامانه با ارتباطاتی که با سایر سامانه‌ها نظیر مبصا و ... برقرار خواهد کرد، می‌تواند به جزئیات پروژه را دراختیار مدیران قرار دهد.
   وی در پایان گفت: امسال بازدیدهای میدانی ما جدی‌تر انجام خواهد شد، بدلیل اینکه در گذشته در بعضی از مناطق، انحرافات بودجه‌ای داشتیم که لازم است امسال این بازدیدها را جدی‌تر گرفته و از مشاوران متخصص مورد تایید استفاده شود.
   در پایان این مراسم آموزش کاربری سامانه جدید شامل ویژگی‌های مهم این سامانه شامل اهداف ایجاد سامانه، ایجاد محیط جامع جهت مدیریت تمامی پروژه‌ها، قراردادن حوزه‌های شهرداری در کنار یکدیگر و ایجاد فرهنگ کارگروهی، دلایل انتقال به سامانه مدیریت پروژه جدید، تسریع و تسهیل ثبت اطلاعات، نحوه ارتباط سامانه مدیریت پروژه با سایر سامانه‌های موجود در شهرداری ارائه شد.
   زهرا غلامی
    

   کلید واژه ها: شهرداری مشهد -
   تعداد بازدید: 240
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .