•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 298
   کد: 144391
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد در بازدید از دبیرخانه رویداد «خانه‌ بهار»:

   شفافیت در انتخاب آثار هنری، ویژگی جشنواره 97 است

   حق مردم است که این سرمایه به نحوی هزینه شود که تکامل‌دهند و ارتقادهنده سطح کیفی و ذائقه مردم مشهد باشد.
   شفافیت در انتخاب آثار هنری، ویژگی جشنواره 97 است

   رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: امسال روند برگزاری جشنواره از ابتدا و مرحله اعلام فراخوان و ثبت‌نام هنرمندان تا مراحل پایانی انتخاب و داوری آثار توسط هیات داوران، به صورت شفاف در اختیار هنرمندان قرار گرفته است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، احسان اصولی در بازدید از دبیرخانه جشنواره هنر شهری مشهد با تأکید بر حمایت شورای شهر از همه هنرمندان، بیان کرد: رویکردها و ایده‌هایی که شورای شهر در دوره انتخابات با مردم در میان گذاشته بود، توسط ابزار هنر تحقق یافت و به نیکی واقف هستیم آنچه که توانست پیام ما را به بهترین شکل به مردم منتقل کند، حضور و وجود پر رنگ هنر و هنرمندان در کنارمان بود.
   وی افزود: تحقق شهری با نشاط و پرامید و تغییر یافته براساس خواسته‌ها و باورهای مردم به مدد حضور هنرمندان در کنار شورای شهر امکان‌پذیر است.
   رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: از نخستین روز آغاز به فعالیت در شورای شهر و پذیرش مسئولیت در کمیسیون فرهنگی شورا، با برگزاری جلسات متعدد و دعوت از دوستان هنرمند، دغدغه‌ها و رویکردهای شورا در خصوص برگزاری جشنواره استقبال از بهار و فضاسازی هنری شهر در نوروز 97 را با متولیان امر در میان گذاشتیم.
   اصولی شفافیت را به عنوان مهم‌ترین رویکرد مطرح شده توسط شورای شهر دانست و گفت: شفافیت در تصمیم‌گیری، انتخاب آثار، تغییر در روش‌های گذشته و آگاهی هنرمندان از جریان انتخاب آثار مهم‌ترین رویکرد شورای شهر بود و امسال با تمهیداتی که دست‌اندرکاران برگزاری رویداد «خانه‌ بهار» اندیشیدند، فرآیندهای تصمیم‌گیری و جریان انتخاب آثار توسط هیأت‌داوران به صورت کاملا شفاف در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد.
   وی با بیان آنکه دومین رویکرد شورای شهر، تغییر مبتنی بر ارتقای کمی و کیفی آثار است، افزود: رویکرد ارتقای سطح کیفی و کمی آثار می‌بایست به نحوی باشد که هنرمندان و مردم تحث تأثیر آثار اکران شده قرار گرفته و تغییرات حاصل شده در دریافت خود از مفاهیم آثار را ارتقاء یافته ببینند و ذهن شهروندان با اثر خلق شده توسط هنرمند درگیر شود.
   رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: شورای شهر در نظر دارد تا محدودیت‌های موجود در حوزه ارائه آثار که در سال‌های قبل وجود داشت، برداشته شود و صرفا به یک شاخه هنری محدود نشده و از سایر بخش‌های هنری مثل موسیقی، نمایش، نقاشی و ... نیز دعوت شده و فراخوان به‌ عمل آمده تا هنرمندان سایر شاخه‌های هنری نیز آثار ویژه نوروز خود را به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.
   اصولی درباره برنامه‌های نوروزی امسال شورا و شهرداری مشهد گفت: استقبال از بهار در شهر مشهد و در کشور قدمتی بیش از 10 سال دارد و از دو بخش حوزه هنری و اکران آثار حجمی و حوزه خدمات شهری و آماده‌سازی فضای سبز در سطح شهر تشکیل یافته است.
   به گفته وی، شهرداری امسال دو بخش خدمات شهری و حوزه هنری را در قالب جشنواره هنر شهری مشهد با عنوان «خانه بهار» طراحی کرده و در آن مواردی از قبیل گل‌آرایی سطح شهر، نمایشهای خیابانی، المان‌های موقت و یادمان‌های دائمی، نقاشی دیواری و حتی مشارکت مردمی در قالب محله‌آرایی در نظر گرفته شده است.
   وی با اشاره به گستردگی سطح پوشش برگزاری رویداد «خانه‌ بهار» در کل مناطق شهر مشهد خاطر نشان کرد: بخش‌های هشت‌گانه جشنواره در تمام پهنه شهر و برای همه شهروندان اجرا می‌شود و در بخش محله‌آرایی، شهرداری بستر و زمینه لازم برای مشارکت مردم در طرح محله‌آرایی را فراهم می‌کند.
   رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد، نگاه تکاملی و برداشتن گامی به جلو را به عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رویداد «خانه‌ بهار» دانست و افزود: شفافیت، ارتقای کیفی جشنواره، توجه به هویت شهر مشهد و تعادل‌بخشی به مباحث هنری مورد علاقه مردم به گونه‌ای که کفه ترازوی وقت و هزینه به یک زمینه خاص هنری متمایل نباشد، از دیگر ویژگی‌های مهم جشنواره امسال است.
   اصولی پیرامون آثار منتخب جشنواره هنر شهری مشهد، گفت: این آثار توسط هیأت‌‌داوران انتخاب شده و ما نیز به نظر هیأت داوران احترام می‌گذاریم.
   وی با اشاره به بضاعت محدود شهرداری در تعداد انتخاب و اکران آثار ارسالی هنرمندان اظهار کرد: امسال مشهد تنها شهری است که به صورت جدی جشنواره استقبال بهار را برگزار می‌کند، لذا تعداد آثار زیادی از سوی هنرمندان سراسر ایران به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است و هیأت داوران نیز در انتخاب آثار نهایی پارامترهای زیادی لحاظ نموده‌‌اند. البته آثاری که انتخاب نشده‌اند نیز به دلیل محدودیت‌های شهرداری در انتخاب آثار است.
   رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد در پایان در خصوص کمبود بودجه شهرداری و اثر آن در جشنواره بهار امسال تصریح کرد: به هیچ وجه حاضر نیستیم کمبود بودجه را بهانه‌ای قرار داده تا سطح کیفی جشنواره کاهش پیدا کند، حتی اگر ضرورت داشته باشد از کمیت خواهیم کاست، اما از کیفیت کاسته نمی‌شود، چون این سرمایه مردم مشهد است که در اختیار شهرداری و مدیریت شهری قرار گرفته، لذا حق مردم است که این سرمایه به نحوی هزینه شود که تکامل‌دهند و ارتقادهنده سطح کیفی و ذائقه مردم مشهد باشد.

    

   تعداد بازدید: 298
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .