•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 461
   کد: 201239
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
   پیرو دستور شهردار مشهد انجام شد؛

   گام های جدی آتش نشانی در راستای امنیت و سلامت شهروندان

   پیرو دستور شهردار مشهد مبنی بازدید و دریافت تاییده اماکن پر خطر سطح شهر، طی یک هفته اخیر از 9 مجتمع تجاری، سه بیمارستان و سه مجتمع اقامتی توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد بازدید صورت گرفته است.
   گام های جدی آتش نشانی در راستای امنیت و سلامت شهروندان

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، 16 تیر ماه بود که شهردار مشهد در یک پست اینستاگرامی به دغدغه خود مبنی بر ارتقا امنیت برای شهروندان در شهر به وسیله صدور اخطار به برج ها، مجتمع های اداری، تجاری، مراکز درمانی، آموزشی و اماکن پر خطر اشاره کرد.
   شهردار مشهد وقوع حوادث ناگواری همچون آتش سوزی در کیلینیک درمانی سینا اطهر را نتیجه عدم دریافت تاییده های لازم توسط این اماکن از معاونت شهرسازی و معماری و سازمان آتش نشانی دانست و به جهت عدم تکرار چنین اتفاقاتی در شهر مشهد، فرصتی دو هفته ای را برای همه متخلفین و مالکان اماکنی که تاییده های لازم را دریافت نکرده اند، مشخص کرد.
   آغاز بازدیدهای سرزده آتش نشانی از مراکز درمانی و بیمارستان های مشهد
   با توجه به  تاکید شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مبنی بر بررسی نقاط ضعف و کاستی های ایمنی در مراکز درمانی سطح شهر مشهد، بازدید های سرزده توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از این مراکز آغاز شد و معاون و کارشناسان معاونت آموزش و پیشگیری سازمان از اواخر هفته گذشته در اقدامی ضربتی با حضور درمراکز درمانی و بیمارستانی وضعیت ایمنی این اماکن را مورد ارزیابی قرار دادند.
   در مرحله اول این بازدیدها، کارشناسان حوزه پیشگیری و نظارت سازمان آتش نشانی ضمن ارزیابی و بررسی تجهیزات ایمنی و آتش نشانی موجود در این مراکز اقدام به تکمیل چک لیست های مربوطه با هدف اعلام نواقص و تعیین زمان مشخص برای رفع معایب ایمنی از سوی مسئولان مراکز درمانی می کنند. در مرحله بعد روند تامین ایمنی این مراکز از سوی مدیران مراکز بیمارستانی و درمانی از سوی سازمان آتش نشانی مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد گرفت.
   همچنین در صورت تامین نشدن الزامات ایمنی و آتش نشانی در این مراکز، پرونده بیمارستان های ناقض ایمنی به دستگاه قضایی برای اقدامات لازم قانونی ارجاع داده خواهد شد.
   بازدید از اماکن پر خطر توسط اداره اجرائیات سازمان انجام می شود اما مشکل اصلی این است که پس از اخطار به این اماکن، مالکان به سازمان آتش نشانی مراجعه نمی کنند و ضمانت اجرایی برای پلمپ این اماکن وجود ندارد و صرفا رونوشت اخطاریه ها به شهرداران مناطق ارسال می شود و شهرداران مناطق نیز با استفاده از ظرفیت کمیسیون ماده 100 و ماده 20 این اماکن را پلمب کنند. همچنین معمولا ساختمان های نوساز برای دریافت کد نوسازی به ما مراجعه می کنند اما ساختمان های بافت فرسوده این کار را انجام نمی دهند.
   وضعیت چند بیمارستان و بازار در شهر مشهد بسیار بحرانی است
   در حال حاضر وضعیت چند بیمارستان و بازار در شهر مشهد بسیار بحرانی است و بنا به دستور شهردار از این مکان ها مجدد بازدیدی صورت گرفته و در شورای اسلامی شهر مشهد نیز قرار است در کمیسیون خدمات شهری، کارگروه ایمنی برای رسیدگی به این موضوع ایجاد شود.
   کارگروه ایمنی قرار است با نمایندگانی از سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد، اداره راه و شهرسازی، شهرداری مشهد، شورای اسلامی شهر مشهد، دادستانی مشهد و نظام مهندسی ایجاد شود.
   بازدید از 9 مجتمع تجاری، سه بیمارستان و سه مجتمع اقامتی طی یک هفته اخیر
   به طور کلی اماکن پر خطر شامل بیمارستان ها، مراکز تجاری و بازارها، مراکز اقامتی، انبارها، ایستگاه های گاز، کارگاه های پیک نیک، انبارهای کارتن و... است و از زمان صادر شدن دستور شهردار تاکنون از 9 مجتمع تجاری و بازار، سه بیمارستان و سه مجتمع تجاری بازدید و اخطارهای لازم ارائه شده است.
   آمادگی سازمان آتش نشانی مشهد جهت ارائه آموزش های ایمنی و آتش نشانی به کارکنان آستان قدس رضوی
   علاوه بر این «امیر عزیزی»، مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با اشاره به پتانسیل علمی و ظرفیت بالای عملیاتی، آموزشی و پژوهشی در مجموعه آتش نشانی مشهد، اعلام کرد که این قابلیت وجود دارد تا برای کارکنان آستان قدس رضوی و همچنین خدام اماکن متبرکه رضوی در مجموعه حرم مطهر امام رضا(ع) آموزش های ایمنی و آتش نشانی را به صورت تئوری و عملی برگزار کند.
   در حال حاضر دو ایستگاه به صورت غیر مستقیم و سه ایستگاه آتش نشانی پشتیبانی امدادی و آتش نشانی در مواقع بحران در محدوده حرم امام رضا (ع) و حریم اماکن متبرکه رضوی را بر عهده دارند.
   بحث جانمایی ایستگاه های آتش نشانی در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی و داخل حرم یکی از دغدغه‌های مهم مدیریت شهری است و امید است که تعاملات دو جانبه منجر به تامین ایمنی هر چه بیشتر زائران و مجاوران در حریم رضوی شود.

   حوریه جمالی پور 

   تعداد بازدید: 461
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   3 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .