•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 241
   کد: 201624
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
   توسط شهرداری مشهد صورت می گیرد؛

   پایش و شناسایی نقاط آلوده در مکان های حساس در راستای کاهش شدت صوت

   شهرداری مشهد پایش و شناسایی نقاط آلوده در مکان های حساس از جمله بیمارستان ها، مدارس و قرائت خانه ها را در دستور کار خود قرار داده تا به این وسیله راهکارهایی در جهت کاهش شدت صوت اندیشیده شود.
   پایش و شناسایی نقاط آلوده در مکان های حساس در راستای کاهش شدت صوت

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، منظور از آلودگی صوتی امواج ناخواسته ای است که در شرایط مکانی و زمانی ویژه بر فعالیت موجودات زنده به ویژه انسان تاثیر گذاشته و می تواند عوارض متعدد جسمی و روحی و علی الخصوص اختلالات در اعصاب شنوایی را ایجاد کند.
   آستانه تحمل گوش انسان در حدود 130 دسیبل است. انتشار صدا بسته به اینکه در محیط باز یا بسته منتشر شود، رفتار متفاوتی دارد. در یک محیط باز امواج صوتی بدون برخورد به مانع روند انتشار را تا مرز تباهی ادامه می دهند. شرایط محیطی تاثیر غیر قابل انکاری در چگونگی انتشار صدا دارد. گرچه انسان به سرو صدا عادت کرده ولی در حقیقت آلودگی صوتی یک عامل خستگی بوده و ظرفیت کار انسان را چه در مشاغل فکری و چه در شغل های بدنی و ساده کاهش می دهد.
   آلودگی صوتی بر روی وضع روانی و روحی شخص اثر کرده، باعث اشکال در تطابق یافتن انسان با محیط کار و حتی محیط اجتماعی و خانوادگی می شود که نتیجه آن کاهش بازده کار است. در صورتی که مدت در معرض آلودگی صوتی قرار گرفتن افزایش پیدا کند، می تواند موجب کاهش قدرت شنوایی شود و همچنین خطر ابتلا به امراض قلبی-عروقی را افزایش دهد.
   حد مجاز آلودگی صوتی به معنای میزان و مشخصات ویژه ای که با توجه به اصول حفاظت محیط زیست و بر مبنای واحد اندازه گیری صدا برای منابع مولد آلودگی صوتی و فضای مورد انتشار و محیط های مختلف تعیین می شود.
   براساس آین نامه اجرایی نحوه جلوگیری از آلودگی صوتی مصوب 19 خرداد سال 87 میزان استاندار صدا در هوای آزاد برای مناطق مسکونی ساعت 7 صبح الی 10 شب 55، مناطق تجاری- مسکونی 60، مناطق تجاری 65، مناطق مسکونی- صنعتی 70 و مناطق صنعتی 75 دسیبل است.
   پایش آلاینده های زیست محیطی توسط شهرداری مشهد
   «محمد پذیرا»، رییس اداره محیط زیست، سلامت و ایمنی شهرداری مشهد در خصوص اقدامات شهرداری مشهد در زمینه مدیریت و پایش آلودگی صوتی در شهر مشهد اظهار کرد: معاونت خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد در جهت پایش آنلاین و تامین داده های لازم برای برنامه ریزی های کلان شهر مشهد، از سال 1393 اقدام به تاسیس مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی کرده است.
   وی افزود: این مرکز به منظور پیشبرد اهداف خود مجهز به پنج ایستگاه سنجش میزان شدت صوت است که این اطلاعات به سروری که در اداره محیط زیست شهری قرار دارد، ارسال و مورد بهره برداری قرار می گیرد.
   رییس اداره محیط زیست، سلامت و ایمنی شهرداری مشهد بیان کرد: همچنین این اداره اقدام به خرید 10 دستگاه پرتابل سنجش میزان شدت صوت کرده که این دستگاه ها در اختیار مناطق مختلف قرار داده شده اند و اطلاعات ماهانه از نقاط مشخص شده به این اداره ارسال و نقشه آلودگی صوتی شهر مشهد تهیه می شود.
   پذیرا خاطرنشان کرد: در اقدامی دیگر سنجش میزان شدت صوت در مکان های حساس از جمله بیمارستان ها، مدارس و قرائت خانه ها را در دستور کار خود قرار داده تا با پایش این مکان ها و شناسایی نقاط آلوده، راهکارهایی در جهت کاهش شدت صوت اندیشیده شود.
   وی اضافه کرد: در حال حاضر اداره محیط زیست شهرداری مشهد مجهز به پنج ایستگاه ثابت سنجش شدت صوت است که در تقاطع مفتح- طبرسی، میدان 15 خرداد، تقاطع میدان شریعتی، تقاطع مصلی- چمن و چهار راه شهدا واقع شده است. این دستگاه ها قادر به اندازه گیری باند فرکانسی از 4.0 هرتز تا 20 کیلوهرتز با دامنه حداکثر 140 db است.
   حوریه جمالی پور 

   تعداد بازدید: 241
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .