•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 344
   کد: 204789
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
   رئیس گروه رصدهای آماری شهرداری مشهد با اشاره به انتشار ‌سند بر روی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خبرداد؛

   شهرداری مشهد در صدر شهرداری های کلانشهرهای ایران

   رئیس گروه رصدهای آماری شهرداری مشهد از انتشار 190 سند بر روی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خبر داد.
   شهرداری مشهد در صدر شهرداری های کلانشهرهای ایران

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، وحید جوادی با اعلام این خبر اظهار کرد: در حال حاضر امتیاز پاسخگویی شهرداری مشهد در این سامانه 93 درصد است و در خصوص انتشار اسناد بیشترین سند را در میان شهرداری های کلانشهرهای کشور منتشر کرده ایم.
   وی در خصوص نحوه تعامل شهروندان با این سامانه افزود: به موجب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که در سال ۱۳۸۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، سامانه ای تحت همین عنوان توسط دولت راه اندازی شده و امکان دسترسی شهروندان به اطلاعات موسسات عمومی و خصوصی ارایه دهنده خدمات عمومی فراهم شده است. شهروندان می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را در سامانه یاد شده مطرح و دستگاه های اجرایی مکلفند طبق قانون پاسخ شهروندان را ارائه کنند.
   جوادی بیان کرد: شهرداری مشهد نیز از تاریخ 23 بهمن ماه 1396 به این سامانه متصل شده و همواره پاسخگویی مناسب طبق قانون مورد تاکید شهردار بوده است. امیدواریم اجرای این قانون موجبات شفافیت نظام اداری و مطالبه گری هوشمندانه شهروندان را بیش از پیش فراهم سازد.
   گفتنی است هم اکنون بر روی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سطح کشور 1184 نهاد مستقل فعال هستند و شهروندان می‌توانند برای مشاهده اسناد و فهرست سازمان‌های عضو به سامانه الکترونیکی انتشار و دسترسی آزاد به ‌اطلاعات به نشانی‎ foia.gov.iran.ir ‎مراجعه کنند.
   براساس قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که مشتمل بر پنج فصل،٢٣ ماده و هفت تبصره است، به هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات موسسات عمومی و خصوصی می دهد، مگر آن که قانون منع کرده باشد. هم اکنون این قانون با ۹ شیوه نامه که برای رفع ابهامات و تعریف مفاهیم و مصادیق دسترسی آزاد به اطلاعات تصویب شده از جمله قوانین پیشرو کشور با موضوع شفافیت و مطالبه گری قانونی محسوب می شود. عموم مردم می توانند پس از ثبت نام و دریافت نام کاربری و رمز عبور از دستگاه های مشمول قانون که در این سامانه فعال هستند درخواست اطلاعات خود را ثبت کرده و دریافت کنند.
   مطابق مفاد این قانون دستگاه‌ها و موسسات عمومی مکلفند در پاسخ به درخواست ها، اطلاعات خود را در حداقل زمان ممکن (حداکثر ۱۰ روز) بدون تبعیض در دسترس مردم قرار دهند.

    

   تعداد بازدید: 344
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .