•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 401
   کد: 65833
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
   /استقبال از بهار 94/

   جلوه‌ای بارز از هنرهای مردمی در شهر؛
   هویت‌بخشی به فضای شهری با 13 المان در منطقه 10 مشهد

   المان‌های به یاد کودکی و طاقچه بهاری از دیگر المان‌های جدیدی بودند که در منطقه10 به مناسبت نوروز اجرا شدند و 8 المان سال‌ گذشته نیز از سایر مناطق به این محدوده منتقل شدند.
   هویت‌بخشی به فضای شهری با 13 المان در منطقه 10 مشهد

   منطقه 10 مشهد در نوروز امسال برخلاف سال‌ گذشته که از داشتن المان محروم مانده ‌بود، صاحب 13 المان مختلف شد از شنگول و منگول گرفته تا توپ بهاری، طاقچه بهاری، اذن دخول، به یاد کودکی و ... .
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، امسال درحالی شهروندان منطقه به استقبال بهار رفتند که 5 المان جدید و 8 المان طراحی شده در سال92 در بولوار، میدان، بوستان‌ها و... جانمایی شد.
   المان‌هایی که به جرات می‌توان آن‌ها را جلوه‌ای بارز از هنر مردمی دانست. هنری که می‌کوشد در فضای شهری به تقویت حس تعلق، تعریف و هویت‌بخشی به فضاهای شهری، ارتقای کیفیت و ایجاد سرزندگی در فضاهای شهری، ارتقای آگاهی‌های عمومی، معرفی نماد و ارزش‌های فرهنگی، ایجاد یک نشانه شهری، ایجاد انگیزه برای بهسازی محیط توسط شهروندان و... بپردازد.
   امسال منطقه ما رشد چشمگیری در تعداد المان‌ها داشت، المان‌هایی که حال‌وهوای ویژه‌ای به این محدوده شهری بخشیده بودند و استقبال مردمی نیز از آن‌ها خوب بود.
   سبزه و گل‌ به جای گلوله
   طرح توپ بهاری یکی از المان‌های جدیدی بود که در بزرگراه امام‌علی(ع) اجرا شده ‌است. این توپ که توسط مهدی ‌صحراگرد از هنرمندان مشهدی طراحی و اجرا شده، روایتگر واقعه‌‌ای تاریخی همزمان با فرارسیدن نوروز است. آنطور که از سخنان طراح و سازنده‌اش برمی‌آید در زمان قاجار به واسطه اینکه رسانه‌ای برای اعلام زمان تحویل سال ‌نبود، همزمان با آن در شهرها چندین گلوله از توپ‌های جنگی به هوا پرتاب می‌شد که صدای بلند آن خبر از آغاز سال ‌جدید را می‌داد.
   صحرا‌گرد با الگوگیری از این واقعه توپ جنگی را طراحی‌کرده که به جای گلوله بر سر لوله آن سبزه و گل قرار‌دارد و نویدبخش آمدن بهار است.
   اجرای این طرح بعد از تایید داوران از 27 بهمن آغاز و در 24 اسفندماه رونمایی شده ‌است. در اجرای این المان علاوه بر صحراگرد 5 نفر دیگر که شامل بازرس، جوشکار و دوکارگر بوده، فعالیت می‌کردند.
   ناگفته‌ نماند طراح این المان از سال 88 طراحی و اجرای المان‌های مختلفی را در مشهد برعهده داشته که محرم، هفت‌سین، موج‌های رنگی، بهار در قاب، رنگین‌کمان و... از جمله آن‌ها بوده‌ است.
   زینت‌بخشی المان شنگول و منگول به مناسبت سال بز
   شنگول و منگول واژه‌ای آشنا برای همه مردم ایران است چراکه از کودکی جزء اولین قصه‌هایی بوده که توسط بزرگترها نقل می‌شد و مدتی هم برنامه کودک آن زینت‌‌بخش برنامه‌های سیما بود.
   شنگول و منگول بزهای زیبایی بودند که امسال به مناسبت سال بز زینت‌بخش خیابان‌های شهرمان شدند. عفت بهار به عنوان طراح این المان نیز برهمین اساس این بزها را از قاب قصه و تلویزیون خارج کرده و با مجسمه‌سازی به خیابان‌های شهرمان فرستاد.
   مژده اطحمی هم که طراحی و اجرای شهر موش‌ها و کلاه‌قرمزی را در پرونده خود دارد به همراه گروه 25 نفری به مدت یک‌ماه این المان را به اجرا درآورد.
   شنگول و منگول ابتدا در میدان جانباز بعد از پایان ایام دهه‌فاطمیه رونمایی شدند و بعد از گذشت چند‌روز به منظور اینکه همه مردم از این المان بهره‌ ببرند به بولوار اندیشه منتقل شدند. این المان که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده‌ بود در ارتفاع 3 متر و 40 سانتی‌متری و عرض 2 متری در انتهای بولوار اندیشه خودنمایی می‌کند.
   اذن دخول به یمن ورود به مشهد‌الرضا(ع)
   اذن دخول و طرحی که داشت نه تنها برای ما مشهدی‌ها بلکه برای خیلی از زائران نیز تصویر آشنایی داشت. تصویری که برگرفته از آیات حک شده با طلا بر روی درهای اصلی ورودی حرم‌ مطهر امام‌رضا(ع) بود. ملیحه هادی‌زاده نیز براساس همین مورد نیز طراحی‌هایش را انجام داده ‌بود و اجرا را مرجان موحد و بهروز بکائیان در میدان‌ قائم(عج) انجام دادند. این المان که شامل یک آیه می‌شود با سفال لعاب‌دار کار شده و برای شباهت به طرحی که در حرم ‌امام‌ رضا(ع) دیده می‌شود، لعاب طلا خورده‌ است.
   این المان نه تنها در منطقه 10 بلکه در همه ورودی‌های شهر مشهد نیز اجرا شده‌ است و 4 و نیم متر ارتفاع دارد.
   گفتنی ‌است؛ المان‌های به یاد کودکی و طاقچه بهاری از دیگر المان‌های جدیدی بودند که در منطقه10 به مناسبت نوروز اجرا شدند و 8 المان سال‌ گذشته نیز از سایر مناطق به این محدوده منتقل شدند.

    

   تعداد بازدید: 401
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .