•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 355
   کد: 116585
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۰/۱۸

   رشد سریع ساماندهی مشاغل مزاحم در طی 3 سال گذشته
   غلامحسین صاحبی

   طبق این قانون شهرداری مکلف است از تأسیس کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، گاراژهای عمومی و تعمیرگاه و دکان‌ها و هم‌چنین مراکزی که مواد محترقه می‌سازند و اسطبل چارپایان و مراکز دامداری و به طور کلی تمام مشاغل و کسبه‌هایی که ایجاد مزاحمت و سر و صدا کنند یا تولید دود یا عفونت و یا تجمع حشرات و جانوران نماید جلوگیری کند
   رشد سریع ساماندهی مشاغل مزاحم در طی 3 سال گذشته

   با گسترش وسعت شهرها و افزایش جمعیت نیازهای مردم نیز گسترش یافت و مشاغل فراوانی در سطح شهرها شکل گرفت، مشاغلی که امروز برخی از آنها برای شهروندان مشکلات فراوانی ایجاد کرده است.
   کلان‌شهر مشهد با حضور سالانه بیش از 25 میلیون زائر داخلی و خارجی و جمعیتی ساکن بیش از 3 میلیون نفری نیز از این شرایط مستثنا نبوده و با عدم توجه مدیریت‌های گذشته به ساماندهی مشاغل مزاحم، متأسفانه شاهد گسترش آن در سطح شهر هستیم که تعداد آنها بیش از ۱۸ هزار شغل تخمین زده می‌شود.
   در واقع امروز مشاغل مزاحم علاوه بر اینکه سبب آلودگی‌های صوتی و محیطی در سطح شهر شده‌اند در برخی از معابر شهری ترافیک فراوانی نیز ایجاد کرده‌اند بر همین اساس شورای اسلامی شهر مشهد با تصویب مصوبات ویژه‌ای تصمیم به ساماندهی این مشاغل گرفت و شهرداری مشهد مقدس در طی 3 سال گذشته نیز به توفیقات فراوانی دست یافته است.
   البته در این راستا در قانون شهرداری‌ها نیز به این مهم به درستی اشاره شده به‌گونه‌ای که در بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها ذکر شده، شهرداری موظف به جلوگیری از ایجاد و تأسیس کلیه اماکنی که به نحوی از انحا موجب بروز مزاحمت برای ساکنان یا مخالف اصول بهداشت در شهرها است.
   طبق این قانون شهرداری مکلف است از تأسیس کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، گاراژهای عمومی و تعمیرگاه و دکان‌ها و هم‌چنین مراکزی که مواد محترقه می‌سازند و اسطبل چارپایان و مراکز دامداری و به طور کلی تمام مشاغل و کسبه‌هایی که ایجاد مزاحمت و سر و صدا کنند یا تولید دود یا عفونت و یا تجمع حشرات و جانوران نماید جلوگیری کند و در تخریب کوره‌های آجر و گچ و آهک‌پزی و خزینه گرمابه‌های عمومی که مخالف بهداشت است اقدام کند؛ در کنار آن با نظارت و مراقبت در وضع دودکش‌های اماکن و کارخانه‌ها و وسایل نقلیه که کارکردن آن‌ها دود ایجاد می‌کند از آلوده شدن هوای شهر جلوگیری کند و هرگاه تأسیسات ذکر شده فوق قبل از تصویب این قانون به وجود آمده باشد، آن‌ها را تعطیل کند و اگر لازم باشد آن‌ها را به خارج از شهر انتقال دهد.
   اما در طی 3 سال گذشته شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد توانسته اقدامات فراوانی در تسریع این قانون به کار بندد به‌گونه‌ای که با حمایت از شرکت‌های تعاونی و کارگزاری‌ها و تصویب دستورالعمل فعالیت کارگزاری‌ها تا به امروز حدود ۱۵ شرکت کارگزاری به ثبت رسیده و این شرکت‌ها با خریداری زمین کنند و با کمک شهرداری ساماندهی را انجام می‌دهند که مجتمع خدمات خودرویی صنوف توانا، پروژه فجر طبرسی، سامان اوج ضامن هشتم و مجموعه تراشکاران در این راستا شکل‌گرفته‌اند.
   شورای اسلامی شهر مشهد نیز تسهیلاتی را به منظور حمایت از ساماندهی مشاغل مزاحم شهری در نظر گرفت به‌گونه‌ای که تقسیط عوارض و هزینه صدور پروانه به مدت 5 سال افزایش یافت از طرفی حقوق شهرداری ناشی از تغییر کاربری و مزایای ورود به محدوده به تعاونی‌ها بخشیده می‌شود و در مورد سایر اشخاص حقوقی و حقوقی در هنگام واگذاری واحدها 40 درصد از این حقوق به دارندگان مشاغل مزاحم و 60 درصد به سرمایه‌گذار بخشیده می‌شود.
   اما در اقدامی دیگر با تصویب شورای اسلامی شهر مشهد 15 میلیارد تومان اعتبار برای اعطای وام قرض‌الحسنه به مشاغل مزاحم اختصاص یافت که بخش عمده آن تا به امروز به صاحبان مشاغل داده شده است.
   در واقع در طی بیش از 3 سال گذشته شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد تمام سعی و توان خود برای ساماندهی مشاغل مزاحم انجام داده‌اند تا بتوان شاهد کاهش مشکلات شهروندان و همچنین ترافیک معابر بود و با بهره‌برداری از مجتمع‌های جدید ساماندهی مشاغل مزاحم در طی ماه‌های آینده شاهد اتفاقی جدید و شگرف در شهر مشهد خواهیم بود.
   *رییس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر مشهد
    

   تعداد بازدید: 355
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .