•  
   منبع خبر : 1006
   تعداد بازدید: 1301
   کد: 119351
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۱/۲۰
   پیشنهاد 5 هزار میلیارد تومان طرح مشارکتی در پایتخت معنوی ایران؛

   تحقق اقتصاد مقاومتی با واگذاری طرح‌های اقتصادی به سرمایه‌گذاران

   اگر همه دستگاه‌ها به همین نحو بتوانند از فرصت‌هایشان استفاده کنند ما یقین داریم که در اقتصاد مقاومتی موفق خواهیم شد موانع را از جلوی رشد و پیشرفت خودمان برداریم و با فضل و عنایت پرودگار متعال و تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری و با جدیت و سرعت به موفقیت‌های بیشتری برسیم و در این نبرد اقتصادی نابرابر که بر ما تحمیل شده، فائق بیاییم.
   تحقق اقتصاد مقاومتی با واگذاری طرح‌های اقتصادی به سرمایه‌گذاران

   طی چند سال اخیر براساس منویات مقام معظم رهبری و با شدت یافتن تحریم‌های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، اقتصاد مقاومتی به ادبیات اقتصادی کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفت.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، در این راستا شهرداری مشهد نیز مزیت نسبی قابل توجهی در رابطه با ارتقای امور اقتصادی کشور و استان را دارد و در خصوص اقتصاد مقاومتی نیز با دقت کامل، در تمامی حوزه‌های مدیریتی شهرداری پرداخته است.
   معاون اقتصادی شهرداری مشهد در خصوص اقدامات صورت گرفته خود در زمینه اقتصاد مقاومتی می‌گوید: این معاونت در راستای تحقق این سیاست مهم و اساسی و پرهیز از تصدی‌گری از طریق بنگاه‌های اقتصادی عمومی غیردولتی و در خصوص پروژه‌های مشارکتی در حال انجام شهر مشهد، علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران مختلف را مشارکت داده که در اجرای طرح‌ها مشارکت داشته باشند ضمن اینکه اعطای سهم شهرداری به آنان در صورت کار مستقل به آنان پیشنهاد شده است.
   محمدرضا مزجی در ادامه بیان می‌کند: این امر باعث شد که علاقه‌مندان و فعالان اقتصادی احساس نشاط و شادی کنند و احساس کنند که شهرداری رقیب آنان نیست، بلکه شهرداری می‌خواهد با آنان همکاری کند.
   به گفته وی، این پیشنهاد از همان لحظه مطرح شدن، با اقبال جدی همه فعالان اقتصادی روبه‌رو شد، به طوری که تا به امروز تمام پروژه‌هایی که در ابتدای دوره چهارم عقد قرارداد شده بودند به فعالان اقتصادی واگذار یا در حال واگذاری است، به نحوی که شورای اسلامی شهر نیز در همین زمینه به صورت هوشمندانه موافقت خود را اعلام و شهرداری نیز آن را پیگیری کرده است که در این خصوص شاخصی ارایه می‌شود که در راستای موفق بودن این سیاست بسیار مهم و ارزشمند است.
   پیشرفت 60 درصدی طرح‌های اقتصادی بدون داشتن سهمی برای شهرداری
   معاون اقتصادی شهرداری مشهد عنوان می‌کند: در دوره گذشته 6 ساله پروژه‌هایی که منعقد شده بود، کلا 15 درصد پیشرفت کار داشت که با اعمال این سیاست طی 3 سال اخیر، پیشرفت پروژه‌ها به 47 درصد رسیده است، به نحوی که امروز با 60 درصد پیشرفت کار مواجه هستیم این درحالی است که ما در این پروژه‌ها سهمی نداریم که در این بین فعالان اقتصادی احساس می‌کنند که خودشان آزادانه می‌توانند کارشان را انجام دهند.
   پیشنهاد 5 هزار میلیارد تومان طرح به فعالان اقتصادی
   مزجی ادامه می‌دهد: اگر ما این سیاست را در تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی که می‌توانند فعالیت‌هایشان را به فعالان اقتصادی منتقل کنند رعایت کنیم، اثر بسیار ارزشمندی را در رابطه با پیشرفت و رشد اقتصادی خواهیم داشت.
   وی ابراز می‌کند: اثر دیگر این موضوع این است که ما در گذشته 1400 میلیارد تومان کل پروژه‌های قبلی‌مان بود که با واگذار کردن سهم شهرداری به فعالان اقتصادی، امروز شهرداری بیش از 5 هزار میلیارد تومان پروژه جدید تعریف کرده ضمن اینکه در این زمینه نیز دوباره 5 هزار میلیارد پروژه به فعالان پیشنهاد شده که با شراکت فعالان آغاز گردیده است.
   رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های اقتصادی شهرداری مشهد در ادامه می‌گوید: اما در این شراکت شهرداری با فعالان اقتصادی، شرطی از سوی شهرداری تعیین شده، مبنی بر این که زمانی که شریک اقتصادی ما علاقه‌مند به انجام پروژه به صورت مستقل باشد می‌تواند سهم شهرداری را مستقیما از شهرداری گرفته و مستقل عمل کند.
   وی اضافه می‌کند: یکی دیگر از سیاست‌های مهم شهرداری، شفاف‌سازی است که در این راستا باید نظم و دقت و سرعت داشته باشیم بنابراین شعار درون سازمانی خودمان را در سال جاری نظم، دقت، سرعت برای خدمت قرار داده‌ایم.
   تسویه حساب 2 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری به بانک‌ها طی 2 سال گذشته
   معاون اقتصادی شهرداری مشهد در ادامه تاکید می‌کند: در این زمینه نیز به این نتیجه رسیدیم که برای ارتباط با طرف‌های مورد شراکت، ابتدا مطالبات خودمان را از مردم و نحوه وصول آن را برنامه‌ریزی و بدهی‌هایمان را به طرف‌های مقابلمان پرداخت کنیم.
   به گفته مزجی، با توجه به این که بخش عظیمی از فعالیت‌های شهرداری مشهد با کمک بانک‌های کشور انجام شده بود سعی شد تا بدهی‌های معوقه را پرداخت کنیم، به نحوی که طی 2 سال گذشته تا به امروز 2 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری به بانک‌های کشور تسویه حساب شده است و هزار میلیارد تومان باقیمانده هم تعیین تکلیف شده که به فضل خدا تا پایان سال انجام شود که این امر نتیجه توجه به نظم، دقت و سرعت در انجام کار بوده است.
   وی ادامه می‌دهد: مسلما نتیجه آن نیز خدمت به مردم است و شهرداری نمی‌گذارد تا منابع مردم هدر رود که اگر این کار انجام نمی‌گرفت و با طرف‌های حسابمان به نتیجه قطعی نمی‌رسیدیم، امروز باید روزانه بابت سود اوراق مشارکت و بدهی‌های معوقه 2 میلیارد و 500 میلیارد تومان خسارت پرداخت می‌کردیم که رقم کمی هم نبود و این رقم امروز به 900 میلیارد تومان تقلیل پیدا کرده که امید است در آینده نزدیک به صفر برسد.
   سابقه درخشان شهرداری مشهد در پرداخت بدهی
   رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های اقتصادی شهرداری مشهد بیان می‌کند: از سوی دیگر انجام این مهم باعث شده است تا در بازار کسب و کار، جایگاه و اعتبار کسب کنیم، به نحوی که همه دستگاه‌ها در بازار کسب و کار علاقه‌مند هستند که با شهرداری مشهد کار کنند، زیرا شهرداری مشهد نسبت به پرداخت بدهی‌های خود بسیار حساس است و باعث شده بانک‌هایی که هیچ فعالیت و مشارکتی با شهرداری مشهد نداشتند، در انتشار اوراق مشارکت با شهرداری وارد عرصه فعالیت شوند.
    نتشار 1300 میلیارد تومان اوراق مشارکت دیگر تا پایان سال جاری
   مزجی اضافه می‌کند: ما اگر اوراق مشارکت صادر کردیم در رابطه با اجرای طرح‌های زیرساختی شهر مشهد (از ابتدای انتشار اوراق مشارکت تا ابتدای دوره چهارم) است که 1200 میلیارد تومان اوراق منتشر شده که در این دوره تا به امروز 2 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق منتشر شده و تا پایان سال 1300 میلیارد تومان دیگر اوراق منتشر خواهیم کرد همچنین در این راستا تمام فرآیندهای مربوطه مجوز نیز طی شده است.
   وی در ادامه می‌گوید: به عبارتی دیگر تا به امروز معادل 2 برابر 10 سال قبل از دوره چهارم اوراق منتشر کردیم و اگر باقیمانده برنامه‌مان اجرا شود ما به اندازه 3 برابر 10 سال گذشته طی این دوره مدیریت شهری، اوراق مشارکت برای رفع نیازمندی‌های اساسی شهر مشهد و اجرای پروژه‌های زیرساختی شهر به دست مردم ایران و مشهد و به دست تمام افراد توانمند و علاقه‌مند که در اجرای این پروژها همکاری دارند، پروژه انجام می‌دهیم که این امر نتیجه توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری به وسیله شورای اسلامی شهر و شهرداری در امور اقتصادی بوده است.
   به گفته وی، مشکلات عمده می‌توانند با فعالیت‌های بخشی موجود این معاونت، پاسخگویی و رسیدگی جدی شود که انتشار اوراق مشارکت 2 هزار و 500 میلیارد تومانی، یعنی تقسیم بر 50 میلیون تومان ایجاد کار مستقیم و دایم و پروژه مشارکتی 5 هزار میلیارد تومانی، یعنی ایجاد اشتغال 5 هزار میلیارد تومان تقسیم بر 50 میلیون تومان که خودتان اگر محاسبه کنید 2500 میلیارد تومان تلاش اقتصادی چقدر ایجاد اشتغال خواهد کرد.
   معاون اقتصادی و رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های اقتصادی شهرداری مشهد در پایان ابراز می‌کند: اگر همه دستگاه‌ها به همین نحو بتوانند از فرصت‌هایشان استفاده کنند ما یقین داریم که در اقتصاد مقاومتی موفق خواهیم شد موانع را از جلوی رشد و پیشرفت خودمان برداریم و با فضل و عنایت پرودگار متعال و تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری و با جدیت و سرعت به موفقیت‌های بیشتری برسیم و در این نبرد اقتصادی نابرابر که بر ما تحمیل شده، فائق بیاییم.
   زهرا غلامی

    

   تعداد بازدید: 1301
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .