•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 1429
   کد: 121139
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۲/۱۱

   استفاده بهینه از منابع مالی موجود در شهرداری مشهد با اجرای مهندسی ارزش
   حسن پژمان

   به کارگیری مهندسی ارزش در قوانین برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، تاکید شده است .
   استفاده بهینه از منابع مالی موجود در شهرداری مشهد با اجرای مهندسی ارزش حسن پژمان

   مهندسی ارزش، شیوه‌ای برای تصمیم‌گیری بر پایه شاخص (ارزش) است که برای دستیابی به بالاترین کیفیت و کمترین هزینه اولویت‌بندی طرح و برنامه‌ها بر پایه آن مورد بهره‌برداری بسیاری از کشورهاست . در سال‌های اخیر دانش مهندسی ارزش در کشورهای توسعه یافته به شکل گسترده‌ای در برنامه‌ریزی و مدیریت شهری و نیز در دیگر عرصه‌های تجاری، صنعتی، خدماتی و ساخت ‌و ساز (از نخستین گام‌های مطالعه طرح تا تهیه، اجرا، بهره‌برداری و نگه‌داری پروژه‌ها) به کار گرفته می‌شود و نتایج سودمند آن از جمله کاهش 15 تا 20 درصدی هزینه‌های پروژه‌های عمرانی مورد پذیرش صاحبنظران و متخصصان می‌باشد و در عرصه دانشگاهی نیز در چار چوب یک رشته، جای خود را باز کرده است.
   شهرداری‌های کشور با مشکل نقدینگی و کمبود منابع مالی برای اجرا یا تکمیل پروژه‌های عمران شهری و وجود هزینه‌های غیرضروری در درون طرح‌های عمرانی و غیر عمرانی روبرو هستند. این مشکل اهمیت تامین منابع مالی پایدار برای شهرداری‌ها را دوچندان کرده و استفاده‌ بهینه از منابع موجود ضرورت بیشتری یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مهندسی ارزش همچنین تاثیر بسزایی در صرفه‌جویی سرمایه‌گذاری اولیه، پیشگیری از هزینه‌های دوره‌ بهره‌برداری و نگهداری، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و بطور کلی در بودجه پروژه‌های عمرانی شهری، بهینه کردن ارزش کلی و جزیی پروژه‌های عمران شهری (بهینه کردن ارزش)، بالا بردن کیفیت و روان‌سازی گردش کارها دارد. به کارگیری مهندسی ارزش در قوانین برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، تاکید شده است .
   با توجه به مطالب فوق‌ و در راستای اجرایی نمودن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد در تبصره‌های بودجه 1393، شهرداری مشهد مکلف شد مهندسی ارزش را در پروژه‌های عمرانی که هزینه تمام شده آن بیش از 50 میلیارد ریال است با تاکید بر مهندسی ارزش بعد از مطالعه و قبل از اجرا انجام دهد. با توجه به اینکه این تکنیک ضمن نظام‌مند کردن خرد جمعی با استفاده از نظرات ذینفعان اصلی پروژه‌ها و خدمات در راستای افزایش کارکرد، کیفیت و همچنین کاهش هزینه‌ها قدم برمی‌دارند.
   لذا اجرایی شدن مفاد این نظام‌نامه ضمن جلوگیری از اتلاف منابع به افزایش کارایی و اثر بخشی پروژه‌ها و نیز خدمات شهرداری مشهد منجر گردد.
   با ادامه همین برنامه شهرداری مکلف شد برای سال 94 مهندسی ارزش در هزینه تمام شده پروژه‌های عمرانی بیش از 80 میلیارد انجام دهد و برای سال 95 مهندسی ارزش به 50 میلیارد ریال مانند مصوبه سال 92 بازگشت. در حال حاضر از سال 91 تا آخر 94، 28 پروژه مهندسی ارزش شده‌اند و در سال 95 ، 7 مورد پروژه در حال انجام می‌باشد. بطور مثال مواردی را می‌توان بیان کرد از جمله پروژه دفن زباله سازمان پسماند که مهندسی ارزش شده و سالیانه بالغ بر 15 درصد صرفه‌جویی در هزینه‌ها انجام می‌شوند و در مجموع بین 15 تا 20 درصد در هدر رفت سرمایه صرفه‌جویی می‌شود که به اثبات رسیده است. همچنین موارد دیگری از جمله پروژه تقاطع کلانتری و نماز، پروژه خیام سجاد، پروژه پارکینگ آزادی و پایانه آزادی که مهندسی ارزش شده‌اند.

   *عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
    

   تعداد بازدید: 1429
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .