•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 199
   کد: 122520
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۲/۲۷
   برزو دبیریان، عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در نطق پیش از دستور:

   پاسخگویی و حل مسئله در شورای چهارم نهادینه شده است

   ای گروه‌های سیاسی و نخبگانی که می‌خواهید نماینده به شورا بفرستید به احتمال قوی شورای بعدی سیاسی‌ترین شورا خواهد بود چرا که بعضی از این گروهها از هم‌اکنون عزل و نصب را در شهرداری شروع کرده‌اند. عرضم این است: به شهر رحم کنید، به داد شهر برسید با آدم‌های فهیم، کار بلد، عاقل، مومن و انقلابی نه حرّاف و سخنور.
   پاسخگویی و حل مسئله در شورای چهارم نهادینه شده است

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: پاسخگویی، مردم‌داری، توانمندی، طراحی و برنامه‌ریزی و حل مسئله در شورای چهارم نهادینه شده است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، برزو دبیریان در نطق پیش از دستور یکصد و شصت و هشتمین جلسه علنی اظهار کرد: در این نطق وقتی عبارت شورا را بکار می‌برم کلیت شورا مد نظر است. این قاعده استثناء هم دارد.
   در ادامه این نطق آمده است: استثناهایی فهیم و کار بلد و توانمند را کنار بگذارید کلیت شورا از شورای اول تا چهارم مورد خطاب اینجانب است.
   نگران آن هستم که تا قبل از برگزاری انتخابات شورای پنجم فرصت سخن در این جایگاه مقدس به دست نیاید لذا پیشاپیش نکاتی را به سمع و نظر می‌رسانم که الزاما و باید قبل از برگزاری انتخابات شوراها بیان شود. بعضی از احزاب و تشکل‌های سیاسی در این ایام ترجیع‌بند شبانه‌روزی اظهاراتشان شورای چهارم و شهرداری منتسب به آن است و دائما بر طبل ضعف عملکرد شورا و شهرداری می‌کوبند و با نفی دیگران در صدد اثبات خود بر آمده‌اند.
   الیس الصبح به قریب، اردیبهشت نزدیک است و صندوق رای داور همگان است.
   بدانید پاسخگویی، مردم‌داری، توانمندی، طراحی و برنامه‌ریزی و حل مسئله در شورای چهارم نهادینه شده و غیر قابل انکار است.
   -البته زبان تشکر این روزها به لکنت افتاده است چرا که اخلاق سیاسی و انصاف رنگ باخته است با پر رنگ شدن جناح بندی‌های سیاسی و نگاه سفید و سیاه جناح‌ها، اخلاق «هرکس با نیست بر ماست»
   بر روابط سیاسی حاکم شده است. و گویا که توهین و افترا و دروغ در ارتباط شخصی و فردی و اجتماعی مذموم است ولی در حوزه سیاسی ممدوح .
   در جلسه گذشته شورای اداری مشهد فرماندار محترم در حمایت از دولت، از مخالفان دولت گله می‌کردند بعضی از آنان را خناس، سیاه نما و بد اخلاق و بی‌انصاف خواندند. چقدر این عبارت شبیه به عبارت فرماندار دولت ماضی بود که گله از بی‌انصافی و بداخلاقی عده‌ای خناس در آن روزگار می‌کرد پیداست. هر که بر اسب قدرت سوار است منتقدان را به یک ضرب آهنگ می‌نوازد علی‌رغم آن که کیاست و توانمندی و موشکافی و مسئله یابی اعضای محترم شورای شهر از اولین تا چهارمین شورا، ضعف‌هایی را از ادوار شورا بر می‌شمارم که توجه به آنها از سوی مردم، گروه‌ها و تشکل‌ها و احزاب سیاسی و کسانی که درصدد ارائه لیست انتخاباتی به مردم هستند ضروری است لذا پیشنهاد می‌کنم: احزاب سیاسی کسانی را به شورا بفرستند که فهم درستی از نظام‌مندی و ارتباط ارگانیک میان مطالعه، مصوبه، سامانه، تامین، آیین‌نامه، قرارداد، بودجه، درآمد، کنترل و نظارت داشته باشند. نظام‌مندی تسهیل‌کننده نظارت است و نظارت نیازمند فهم درست از نظام نظارت است.
   سیاسیون محترم؛ کسانی را به مردم معرفی کنید که فهم درستی از تعامل و توانایی تعامل با دستگاه‌های مختلف اداری داشته باشند.
   ما مدیرانی را به شورا دعوت کردیم که پس از رفتن از شورا، در را به روی شورا و شهرداری بستند و تا ماه‌ها گاردشان باز نشد و هزینه‌های مادی و معنوی شورا را افزایش دادند. البته تعامل به معنی وادادگی نیست. تعامل هنری است که فهم و زبان و ادبیات خاص خودش را می‌طلبد.
   کسانی را شناسایی کنید که حد خود را، وظایف خود و متقابلا وظایف شهرداری را بشناسند. و برخوردش باعث فراری دادن سرمایه‌های انسانی، سازمان‌های شهرداری نشود.
   کسانی را به شورا بفرستید که فهم درستی از شهر و بازیگران ذینفع در اداره شهر داشته باشند. اینان می‌بایست نماینده ولی فقیه و امام جمعه محترم، استاندار، فرماندار، نهادهای سیاسی، بنگاه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاران، سمن‌ها، مراکز فرهنگی و نوع کسانی که رفتارشان در سرنوشت شهر و مدیریت شهری تاثیرگذار است را بشناسند و بدانند که فقط شورا و شهردار شهر را اداره نمی‌کنند. بازیگران ذینفع شهر را اداره می‌کنند اگر عضو شورا فهم درستی از این مسئله نداشته باشد آیینه را رو در روی خود گرفته است و آماده چالش هم در درون و هم بیرون شورا باشد.
   ما مصوبه داریم و دستور می‌دهیم که برای زیباسازی شهر تابلو بانکها را بکنید. زیباترین تابلوها با نگرش زیبا شناختی را بانک‌ها دارند. وام را شهرداری از همین بانک‌ها می خواهد و بدهی به همین بانکها دارد، اوراق مشارکت را بانک‌ها می‌دهند. و قس علی هذا
   کسانی را به شورا بفرستید که فهم درستی از کلان شهر و مزیت‌های ارتباط بین کلانشهرها داشته باشند و به اندازه ظرفیت این ارتباط ها و هماهنگی‌ها اشراف داشته باشند.
   شهرداری رقیب قدرتمند دولت نیست ولی با بودجه کلان شهرداری‌ها می‌شود به اندازه چند دولت قدرت اقتصادی داشت و بر زوایای زندگی مردم تاثیر گذاشت.
   کسانی را به شورا بفرستید که فهم درستی از ارتباط با مجلس شورای اسلامی و ظرفیت نمایندگان مجلس داشته باشند. و خود را رقیب بلامنازع نمایندگان مجلس ندانند. اگر ظرفیت متقابل این دو جایگاه روی هم ریخته شود و هم‌افزایی صورت پذیرد. بسیاری از گره‌های قانونی و نقاط کور قانون حل و فصل خواهد شد.
   کسانی را به شورا بفرستید که نگاه لوکس به روابط بین‌الملل نداشته باشند و با مفاهیمی چون دیپلماسی شهری آشنا باشند و بتوانند شهرداری مشهد مقدس را در رقابت با دیگر کلانشهرها برای جذب منابع و سرمایه‌گذاری ملی و بین‌المللی آماده کنند نه این که سفرخارجی و حضور در مجامع بین‌المللی را هدر رفت بیت‌المال بدانند .
   کسانی را به شورا بفرستید که عوام گرا نباشند نگاه عوام گرایانه نتیجه‌اش برخورد عوام گرایانه با مصوبات است. در جلسات تخصصی دم از تخصص و منافع سازمانی می‌زنند ولی در صحن علنی در مقابل رسانه‌ها ادبیات و فهمش عوامانه می شود و برای جلب نظر مردم عوامانه نظر و رای می دهد و به پیامدهای این رفتار توجه ندارد.
   امروز عوام گرایی باعث شده است که در فضای مجازی تصمیم سازی شود که چه کسی به شورا راه یابد و چه کسی راه نیابد. احزاب و گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی ما به دلیل همین عوام گرایی عقب مانده‌اند و توانمند و جا افتاده نیستند. کدام حزب و تشکل در دستور کارش بررسی تخصصی وضعیت عملکرد شورا را گذاشته است. کدام تشکل به نیابت از آحاد مردم بر شورا نظارت کرده و مطالبه گری داشته است؟ کدام گروه سیاسی چالش‌ها را بررسی کرده و نظر داده است؟
   گروه‌های سیاسی ما نخبه گرا نیستند عوام گرایند.
   ای گروه‌های سیاسی و نخبگانی که می‌خواهید نماینده به شورا بفرستید به احتمال قوی شورای بعدی سیاسی‌ترین شورا خواهد بود چرا که بعضی از این گروهها از هم‌اکنون عزل و نصب را در شهرداری شروع کرده‌اند. عرضم این است: به شهر رحم کنید، به داد شهر برسید با آدم‌های فهیم، کار بلد، عاقل، مومن و انقلابی نه حرّاف و سخنور.
   کسانی را به شورا گسیل دارید که فهم درستی از حوزه راهبردی و نظارتی داشته باشند، ذهنی ساختار مند داشته باشند. مرز نظارت و اجرا را بشناسند با فن مذاکره و گفتگو آشنایی داشته باشند و نحوه ارتباط گیری را بدانند. عزیزان سیاسی، سیاست زدگی و عوام گرایی اجازه اصلاح ساختارها و روش‌ها را نمی‌دهد و اجازه نمی‌دهد که رفتارها منطقی و اثرگذار باشد.
   بیابیم از در بازنده وارد عرصه رقابت انتخاباتی نشویم. نگاه یک بار مصرف به بازار رأی کسب رأی از طریق فریب و ورود از در بازنده است . تنها صداقت در برخورد با مردم می‌تواند اعتبار دراز مدت بیافریند و عامل نجات مردم شود.
   و آخرین عرض من: هرکس که تحصیل کرده است لابد یک تخصص دارد. شورا صرفاً متخصص نمی‌خواهد فهم تخصصی می‌خواهد .
   باید تشکر کنم از مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر که آماده است بسته آموزشی عناصر داوطلب ورود به شورای شهر را قبل از ورود به رقابت‌های ایام انتخابات عرضه کند لذا درخواست دارم که از این هدیه کم نظیر استفاده کنید تا کسانی به شورا راه پیدا کنند که نه عرض خود ببرند و نه زحمت مردم بدارند.
   والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

    

   تعداد بازدید: 199
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .