•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 597
   کد: 123678
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
   در بازدید نماینده مجلس شورای اسلامی از منطقه 12 مطرح شد؛

   احصاء ظرفیت‌های توس با انجام کار مطالعاتی توسط شهرداری منطقه 12 مشهد / توس نقطه تلاقی اسلامیت و ایرانیت است

   توس باید قطب ادبی، فرهنگی، هنری، فلسفی، تاریخی و مروج الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی باشد .
   احصاء ظرفیت‌های توس با انجام کار مطالعاتی توسط شهرداری منطقه 12 مشهد / توس نقطه تلاقی اسلامیت و ایرانیت است

   نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی مقدس گفت: توس نقطه تلاقی اسلامیت و ایرانیت است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی در نشست با شهردار و مدیران و بازدید از اقدامات نوروزی شهرداری منطقه 12، ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته، رسیدگی به محدوده توس را یک ضرورت دانست و خاطر نشان کرد: اولین قرائت‌های ایرانی از اسلام شیعی در توس متولد شده است .
   وی تاکید کرد: توس باید مهد کرسی‌های ادبی، هنری، فلسفی، تاریخی، مذهبی و.... شود تا علما و اندیشمندان و نخبگان و هنرمندان در این شهر گرد هم آیند و الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی را باز تعریف کنند.
   توس، سرچشمه هویت ملی و میهن پرستی
   نماینده مردم مشهد مقدس در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از تلاش‌های اخیر، تحرکات شهرداری منطقه 12 را در محدوده توس چشمگیر ارزیابی کرد و اظهار داشت: توس نقطه تلاقی اسلامیت و ایرانیت است . مجاورت بارگاه منور رضوی به عنوان مهد اسلام شیعی و وجود مشاهیر بزرگ همانند حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، خاستگاه سرایش شاهنامه و آثار و ابنیه‌های تاربخی نیز به عنوان کانون و سرچشمه هویت ملی و میهن پرستی به توس وجه‌ منحصر به فردی داده است .
   قاضی‌زاده خاطر نشان کرد: هرچند هسته‌های جمعیت شیعی در سرتا سر خراسان بزرگ و بین اقوام مختلف در ادوار کهن وجود داشت اما اولین جامعه منسجم و کلان با سابقه مدنیت مدون و اثرگذار در تاریخ و تمدن‌ساز، در توس شکل گرفته است و ما اکنون وارثان این تمدن هستیم .
   فردوسی از نابودی زبان فارسی جلوگیری کرد
   وی تاکید کرد: در اعصار گذشته هجمه سنگینی از طرف اقوام آسیای مرکزی به تمدن و فرهنگ ایرانی صورت گرفت و زبان و ادبیات فارسی نیز در خطر نابودی بود، اما حکیم ابوالقاسم فردوسی به نیکی وظیفه و رسالت تاریخی خود را به انجام رساند و با نگارش شاهنامه، استواری و حیات زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایران زمین را حفظ نمود .
   نماینده مردم مشهد مقدس در مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت فعلی زبان فارسی و فرهنگ ایرانی و اسلامی اظهار کرد: هم اکنون نیز فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و زبان و ادبیات فارسی با هجمه‌های متعددی روبرو است و ما باید به فراخور وظیفه و توانمان به رسالت خود و حفظ این میراث کهن و گران سنگ عمل کنیم .
   لزوم توجه به منافع مردم در توسعه توس
   قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: شما با کار مطالعاتی علمی بسیاری از ظرفیت‌های توس را احصاء کرده‌اید و اکنون نیاز هست که با دستگاه‌های مختلف وارد مذاکره و رایزنی شوید تا به یک شیوه اجرایی مدون برای تحقق اهدافتان برسید.
   وی یادآور شد: در مسیر توسعه توس باید منافع مردم را در نظر بگیریم و به گونه‌ای عمل کنیم که ساکنان توس خود را در این منافع سهیم بدانند. در این صورت مشارکت اجتماعی و حمایت مردمی، روند توسعه و عمران را تسهیل می‌کند. نکته قابل توجه دیگر در توسعه توس، رعایت قوانین و مقررات و موازین و چارچوب‌ها است که از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار می‌باشد.
   توس باید مروج الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی باشد
   این نماینده مجلس ادامه داد: توس باید قطب ادبی، فرهنگی، هنری، فلسفی، تاریخی و مروج الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی باشد .
   وی به اهمیت تاسیس دانشگاه‌ها و کرسی‌های ادبی، فرهنگی، تاریخی و هنری در توس اشاره کرد و بیان داشت: با تاسیس کرسی‌های ادبی، هنری، تاریخی و.... در توس، علما، نخبگان، اندیشمندان و هنرمندان با هم به تبادل نظر می‌پردازند و با هم افزایی بین خود اندک اندک مبانی نظری الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی را شکل خواهد داد و برای توسعه پایدار و متوازن به یک بازتعریف متناسب از توسعه دست خواهند یافت .
   لزوم تاسیس دانشگاه و کرسی‌های ادبی و تاریخی در توس
   نماینده مردم مشهد در مجلس در خاتمه سخنان خود، عزمی ملی را برای احیای توس خواستار شد و افزود: همه مسئولین برای اجرای فرمان مقام معظم رهبری باید پای کار بیایند و به وظیفه ذاتی و ملی خود عمل کنند .
   قاضی زاده هاشمی به نقش شهرداری در خصوص مدیریت شهری نیز اشاره کرد و افزود: شهرداری به عنوان متولی مدیریت شهری باید نقش هماهنگی و انعکاس مطالبات مردمی را ایفا نماید و رایزنی‌های لازم را برای تحقق توسعه توس به انجام رساند.
   انجام مطالعات فشرده در شناسایی ظرفیت‌ها و امکان سنجی قابلیت‌های منطقه 12 مشهد
   در پایان این جلسه، سعید اکبریان، شهردار منطقه 12 مشهد مقدس به رسم یاد بود قاب منقوش به دستخط رهبری را برای احیای توس به قاضی زاده هاشمی اهدا نمود. همچنین از محدوده منفصل شهری توس بازدید میدانی بعمل آمد. هسته‌های جمعیتی، نمایشگاه توس دوست داشتنی و آرامگاه فردوسی از جمله مکان‌های بازدید شده توسط قاضی زاده هاشمی و اکبریان بود.
   همچنین در این بازدید نیز شهردار منطقه 12 مشهد مقدس ضمن عرض خیر مقدم، به ارائه گزارشی از نود روز گذشته پرداخت.
   اکبریان با اشاره به مطالعات فشرده در زمینه شناسایی ظرفیت‌ها و امکان سنجی قابلیت‌های منطقه 12، مشکلات پیش روی توسعه متوازن این منطقه را نیز برشمرد .

    

   تعداد بازدید: 597
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .