•  
   منبع خبر : 1008
   تعداد بازدید: 864
   کد: 123796
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
   مدیریت شهری با تمام توان به دنبال ساماندهی بافت‌های فرسوده و حاشیه شهر است؛

   بمب زلزله، بیخ گوش نیمی از شهروندان مشهدی

   سنددار کردن املاک، یکی از اقدامات مدیریت شهری در جهت ساماندهی و مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده و حاشیه شهر مشهد است.
   بمب زلزله، بیخ گوش نیمی از شهروندان مشهدی

   امروزه خطر وقوع زلزله در بافت‌های فرسوده شهری و سکونتگاه‌های غیر‌رسمی که با عنوان حاشیه‌شهر شناخته می‌شوند، به دغدغه اصلی مدیران شهری تبدیل شده است، چرا‌که بر  اساس بررسی‌ها وقوع زلزله در بافت‌های فرسوده و حاشیه شهر خسارت‌های سنگینی را به بار خواهد آورد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، براساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده مهم‌ترین تهدید بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها خطر وقوع زلزله است که در شرایط کنونی معقول‌ترین و کارآمدترین راه برای کاهش آسیب زلزله، بازسازی بافت‌های فرسوده است.
   ساختمان‌هایی که به صورت غیر‌قانونی در حاشیه شهر مشهد احداث شده‌اند، هم از استقامت و استانداردهای پایداری در برابر زلزله برخوردار نیستند و همین موضوع باعث شده است که مدیریت شهری با تمام توان در راستای ساماندهی بافت های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی و کاهش خسارت های احتمالی ناشی از وقوع زلزله گام بردارد.
   مساحت بافت‌های فرسوده در ایران حدود 63 هزار هکتار است که از این میزان، مشهد با 2 هزار و 292 هکتار، شامل 3.6 مساحت کشور، سومین رتبه را به لحاظ داشتن بیشترین بافت فرسوده در سطح کشور از آن خود کرده است.
   ساختمان‌های سست بنیان و قدیمی اطراف حرم مطهر رضوی، میدان شهدا، مجد شمالی و آبکوه که در مهم‌ترین قسمت‌های بافت فرسوده مشهد قرار گرفته‌اند و همچنین سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهر مشهد به معضلی بزرگ برای کلانشهر مشهد تبدیل شده که البته با همت شهرداری مشهد و شورای اسلامی شهر در حال ساماندهی است.
   بافت‌های فرسوده و حاشیه شهر در برابر زلزله آسیب‌پذیر است
   مدیر ساماندهی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی شهرداری مشهد در این خصوص می گوید: بافت‌های فرسوده و حاشیه شهر از جمله آسیب‌پذیرترین بافت‌ها در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله است.
   مسعودرضا مشرقی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد می‌افزاید: به دلیل اینکه ساخت و سازها در مناطق حاشیه شهر مشهد و سکونتگاه‌های غیررسمی بدون اخذ مجور انجام گرفته است، واحدهای مسکونی احداث شده در این مناطق از پایداری و استحکام بنا برخوردار نیست.
   وی با بیان اینکه اقدامات لازم برای مقاوم سازی بافت‌های فرسوده و حاشیه شهر مشهد از سوی شهرداری مشهد در حال انجام است، خاطرنشان می‌کند: این موضوع در اولویت سیاست‌های مدیریت شهری و دوره چهارم شورای اسلامی شهر مشهد قرار گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم هم صورت گرفته است.
   مدیر ساماندهی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی شهرداری مشهد می افزاید: سنددار کردن املاک، یکی از اقدامات مدیریت شهری در جهت ساماندهی و مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده و حاشیه شهر مشهد است.
   مشرقی با اشاره به اینکه عمده واحدهای مسکونی واقع در بافت فرسوده و حاشیه شهر مشهد از استحکام لازم برخوردار نیست، می‌گوید: با سنددار شدن اراضی و املاک واقع در مناطق سکونتگاه‌های غیررسمی، از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری شده و زمینه نظارت بر نحوه ساخت واحدهای مسکونی فراهم می‌شود.
   سکونتگاه‌های غیررسمی معابر کم عرضی دارند
   وی می‌افزاید: بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی متراکم بوده و معابر کم عرضی دارند که این موضوع در نحوه خدمت‌رسانی به حادثه‌دیدگان حوادث احتمالی خلل ایجاد می‌کند.
   مدیر ساماندهی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی شهرداری مشهد با بیان اینکه در برخی معابر حاشیه شهر امکان عبور خودروهای امدادرسان وجود ندارد، تصریح می‌کند: برنامه‌ریزی‌ها برای ساماندهی مناطق حاشیه شهر مشهد و تعریض معابر انجام گرفته است و اقدامات لازم هم در حال اجراست.
   مشرقی ابراز می‌کند: در سال جاری با اختصاص اعتبارات لازم، معابر محله پورسینا در منطقه شهید رجایی بازگشایی شد تا در صورت حوادث احتمالی امکان عبور خودروهای امدادی وجود داشته باشد.

    

   تعداد بازدید: 864
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: