•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 693
   کد: 124147
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۱/۲۳

   تخفیف در پرداخت عوارض، سهم مدیریت شهری در مشارکت بیشتر شهروندان در توسعه شهر
   محمد آذری

   امروز مدیریت شهری و شهروند مشارکت‌جو با یکدیگر گره خورده‌اند و حضور فعال این دو گروه سبب توسعه و پیشرفت شهرها در همه زمینه‌ها می‌شود اما در این بین تقویت هرچه بیشتر روابط این دو قطعاً سبب رسیدن به اهداف مهم و نهایی می‌شود.
   تخفیف در پرداخت عوارض، سهم مدیریت شهری در مشارکت بیشتر شهروندان در توسعه شهر

   از دهه 60 به بعد شهرداری‎ها به لحاظ تأمین منابع مالی خودگردان شدند و شهرداری‎ها از جمله شهرداری مشهد برای اداره شهر متکی به درآمدهای مردمی شدند اما از طرفی منابع شهرداری فقط باید براساس قانون و عوارض و بهای خدمات از سوی شهروندان دریافت می‌شود که در این بین شهروند فعال و مشارکت‌جو نیاز امروز شهرهای کشور برای توسعه هرچه بیشتر شهرها است.
   در واقع اگر بخواهیم در توسعه شهرهای امروزی، پاسخگوی احتیاجات باشیم و سهم نسل‌های آینده از منابع را در نظر بگیریم باید اداره خردمندانه شهرها را بر پایه شهرسازی مشارکتی و مشارکت آگاهانه شهروندان تعریف و برنامه‌ریزی کنیم.
   مهم‌ترین هدف مدیریت شهری را می‌توان در ارتقای شرایط کار و زندگی جمعیت ساکن در قالب اقشار و گروه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و حفاظت از حقوق شهروندان، تشویق به توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار و حفاظت از محیط کالبدی دانست که در این مسیر شهروند مشارکت‌جو و فعال شکل می‌گیرد.
   امروز مدیریت شهری و شهروند مشارکت‌جو با یکدیگر گره خورده‌اند و حضور فعال این دو گروه سبب توسعه و پیشرفت شهرها در همه زمینه‌ها می‌شود اما در این بین تقویت هرچه بیشتر روابط این دو قطعاً سبب رسیدن به اهداف مهم و نهایی می‌شود.
   امروز شهر مشهد دارای شهروندان مشارکت‌جویی است که در توسعه هرچه بیشتر مشهد تأثیر بسیار مهم و تأثیرگذاری داشته‌اند اما باید به روزی برسیم که تمام شهروندان این شهر در مسیر توسعه هرچه بیشتر شهر خود گام بردارند و یکی از اصلی‌ترین موارد مشارکت شهروندان در حوزه شهری پرداخت عوارض مختلف اعم از نوسازی، خودرو و صنفی است که مدیریت شهری برای فعالیت هرچه بیشتر شهروند مشارکت‌جو تخفیف‌های در این حوزه در نظر می‌گیرد.
   بر این اساس در سال 96 نیز با موافقت شورای اسلامی شهر مشهد، شهرداری مشهد اقدام به تخفیف 40 درصدی برای پرداخت عوارض معوق و جاری خودرو و نوسازی سازی و عمران شهری تا پایان خرداد سال جاری کرده که این مهم تشویقی برای شهروندان مشارکت‌جو و از طرفی تشویقی بیشتر تبدیل تمام شهروندان شهر به شهروندی فعال و مشارکت‌جو است.
   در واقع امروز مدیریت شهری مشهد گامی مهم و عملیاتی برای تبدیل شهروندان شهر به شهروندانی مشارکت‌جو و فعال به انجام رسانده تا شاهد اتفاقی مهم و در نهایت توسعه هرچه بیشتر شهر امام هشتم (ع) باشیم و در این بین شهرداری مشهد نیز انتظار دارد در مقابل شهروندان حداقل وظیفه آن‌ها که پرداخت حقوق شهروندی است را انجام دهند تا ضمن انجام وظیفه و مشارکت در هزینه‌های شهری مدیون دیگر شهروندان نباشند.
   امروز اگر شهر مشهد به لحاظ زیبایی، تمیزی و امثالهم در سطح کشور زبان زد عام و خاص است و به لحاظ مشارکت شما شهروندان وظیفه شناس می‌باشد. بدهی است پرداخت به موقع عوارض نوسازی، صنفی و خودرو که مستقیما صرف هزینه‌های روزانه و جاری شهر می‌شود سهم بسیار موثری در توسعه خدمات دارد و قطعا رضایتمندی شهروندان اولویت اصلی در ارائه خدمات است.
   معاون اداری و مالی شهرداری مشهد
    

   تعداد بازدید: 693
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   0 1
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .