•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 704
   کد: 125461
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
   جذب سرمایه‌های خرد برای اجرای پروژه‌های کلان برای اولین بار در بین شهرداری‌های کشور؛

   راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان برای اجرای 4 پروژه با سرمایه‌گذاری 3 هزار میلیارد تومانی

   باید توجه داشت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان یکی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری نوین اقتصادی است و شهرداری مشهد به عنوان اولین شهرداری در کشور، صندوق‌های زمین و ساختمان را تاسیس می‌کند.
   راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان برای اجرای 4 پروژه با سرمایه‌گذاری 3 هزار میلیارد تومانی

   صندوق‌های زمین و ساختمان برای اجرای 4 پروژه شهرداری با جذب سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی در مشهد راه‌اندازی می‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، تاریخ تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری به قرن هجدهم میلادی در انگلستان بر می‌گردد، اما اولین صندوق سرمایه‌گذاری به شکل امروزی در سال 1924 در شهر بوستون آمریکا تشکیل شد. از آن سال تاکنون، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در جهان به ویژه در آمریکا به صورت موفقیت‌آمیزی فعالیت خود را ادامه داده‌اند؛ به طوری که سرمایه آنها از 448‌ میلیون‌ دلار در سال1940 به 14‌ هزار ‌میلیارد ‌دلار در پایان سال 2003 رسیده است. جالب آنکه، تنها در آمریکا تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از 546 صندوق در سال 1980 به بیش از 8 هزار و 300 صندوق در سال 2001 رسیده است و کشورهای دیگر نیز با توجه به اهمیت این قبیل صندوق‌ها به تشکیل و گسـترش صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کرده‌اند.
   تاریخچه صندوق‌ها در ایران
   صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان از مصادیق صندوق‌های سرمایه‌گذاری موضوع بند 20 ماده یک قانون بازار بورس اوراق بهادار، بند (ه) ماده یک قانون توسعه ابزارهای مالی جدید و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک موضوع بند یک ماده 14 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 1387 محسوب می‌شوند که این صندوق‌ها با اخذ مجوز از سازمان بورس تأسیس شدند (ماده 2 دستورالعمل تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان).
   شهرداری مشهد مقدس هم با هدف جذب سرمایه‌های خرد مردمی برای پروژه‌های شهری و سرمایه‌گذاری، اقدام به برنامه‌ریزی جهت راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان برای ابر پروژه‌های خود کرده است.
   معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس در این باره می‌گوید: چشم انداز و آرمان شهرداری مشهد در حوزه‌ی تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان را بصورتی کلی، شاید بتوان تأثیرگذاری و رونق‌بخشی اقتصاد صنعت ساختمان، تحریک عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد خرد در این حوزه و ایجاد رونقی اقتصادی در پایتخت معنوی ایران با افزایش اشتغال دانست.
   محمدرضا مزجی می‌افزاید: این مسأله به ویژه به دلیل ظرفیت‌ها و فرصت‌های بی‌شمار کسب‌وکار پیش‌رو و از سوی دیگر، پتانسیل بسیار ارزشمند فکری و انسانی در بین فرهیختگان و نخبگان شهر مشهد، دیدگاه بلند پروازانه ولی دست‌یافتنی است که شهرداری مشهد بدان می‌اندیشد.
   وی خاطرنشان می‌کند: تمرکز با نگاهی عمیق بر ویژگی‌های صندوق‌های زمین و ساختمان و تلفیق نگاه توسعه‌ای کالبدی در کنار انضباط مالی و ساختاری از مزایای تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان است.
   مزجی ادامه می‌دهد: با این شرایط، ضمن ارج نهادن به تلاش پیشینیان این حوزه، امیدوارم که همراهی شایسته برای مشارکت در توسعه رشد چشمگیر فرصت‌های کسب‌وکار در شهر مشهد، شهر آقا ثامن الحجج(ع) باشیم. در این مسیر حضور همه کسانی که آرمانی و رویایی مشترک دارند را ارج می‌نهیم و دست همکاری آنان را به گرمی می‌فشاریم.
   فسلفه و اهداف تاسیس صندوق
   وی در مورد فلسفه و اهداف تاسیس این صندوق‌ها نیز تصریح می‌دارد: تشکیل صندوق‌های زمین و ساختمان از جمله شیوه‌های تامین مالی می‌باشد. موضوع فعالیت صندوق های زمین و ساختمان ، جمع‌آوری وجوه از متقاضیان سرمایه‌گذاری در صندوق و ساخت پروژه‌ی ساختمانی مندرج در امیدنامه‌ صندوق از محل وجوه یاد شده، و سپس فروش واحدهای ساختمانی پروژه یادشده و در نهایت تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه‌گذاران صندوق است.
   اما در ادامه به سراغ مدیر تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان معاونت اقتصادی شهرداری مشهد مقدس می‌رویم تا در مورد اقدامات انجام شده در این حوزه بیشتر اطلاع یابیم.
   مهدی جلیلی مهربانی هدف اصلی تاسیس صندوق زمین و ساختمان در شهرداری مشهد را تامین وجوه لازم برای اجرای 4 پروژه‌ شهری در سال های 1395 و 1396 به میزان حداقل 30 هزار میلیارد ریال دانسته و می‌گوید: 4 پروژه برج مهر و ماه، برج جنوب میدان شهدا، پروژه محیا و پروژه حلما در حال پیگیری برای راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان هستند.
   وی در مورد مزایای صندوق برای سرمایه‌گذاران نیز اذعان می‌دارد: اطمینان نسبی از سود نهایی ساخت مسکن، نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذار در بازار ثانویه‌ی سرمایه، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به دلیل نظارت مستقیم بورس و منتفع شدن از منفعت بازار رونق مسکن حتی با سرمایه‌ی خرد از جمله این مزایا است.
   جلیلی مهربانی ادامه می‌دهد: تاسیس این صندوق‌ها مزایایی نیز برای سرمایه‌پذیر دارد که از جمله آن می‌توان به اطمینان از وجود سرمایه کافی برای آغاز و انجام پروژه و توزیع ریسک و سود سرمایه‌‎گذاری بین مالک و سرمایه‌گذار از دیگر مزایای راه اندازی این صندوق‌ها است.
   وی عنوان می‌کند: همچنین مزایایی همچون جدایی تامین مالی از پروژه، تضمین تامین مالی به موقع، معافیت مالیاتی، انعطاف‌پذیری تامین مالی متناسب با شرایط بازار و تغییرات قیمت‌ها، ابزاری برای پس‌انداز تدریجی مردم به منظور خرید واحدهای مسکونی به همراه حفظ قدرت، امکان خرید یا فروش واحدهای صندوق در هر زمان در چارچوب مقررات معاملاتی فرابورس، حفظ نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق توسط بازارگردان، عدم توقف پروژه به دلیل عدم تامین مالی برخی از شرکا یا سرمایه‌گذاران و نظارت مستمر و گزارش‌دهی مستمر مالی و پیشرفت فیزیکی نیز از مزایای مشترک این صندوق برای سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر است.
   معرفی صندوق‌های در حال تاسیس
   مدیر تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان شهرداری مشهد مقدس اضافه می‌کند: برج مهر و ماه در کریدور شرق به غرب خیابان وکیل‌آباد با مساحت عرصه‌ای بالغ بر 41 هزار و 45 مترمربع، مساحت زیربنای ناخالص 328 هزار مترمربع و در مسیر قطب‌های گردشگری شهر مشهد (طرقبه و شاندیز) و با ویژگی‌های منحصر به فرد، با کاربری قالب تجاری، اداری و اقامتی، و دسترسی به معابر اصلی و پرتردد شهری (بزرگراه امام علی(ع)، بولوار معلم، بولوار وکیل‌آباد و خط یک قطار شهری) قرار گرفته است. این پروژه دارای IRR (نرخ بازده داخلی پروژه) 35 درصد است.
   جلیلی مهربانی ادامه می‌دهد: برج جنوب میدان شهدا در مجاورت حرم مطهر رضوی و در مرکز ثقل بافت تجاری اقامتی شهر و در نزدیکی کریدورهای حمل و نقل شهری (فرودگاه، راه‌آهن و پایانه مسافربری) واقع شده است. مساحت عرصه پروژه حدود 7 هزار و 200 مترمربع و مساحت زیربنای ناخالص حدود 61 هزار مترمربع در 21 طبقه دارای پارکینگ، تجاری، دفتر کار، فرهنگی و اقامتی است.
   وی می‌گوید: پروژه‌های محیا و حلما نیز از دیگر پروژه‌های مدنظر می‌باشند. این پروژه‌ها با کاربری تجاری، اداری، مسکونی و پارکینگ، در مسیر عبور خط 3 قطار شهری مشهد و با ظرفیت حداقل یک هزار و 300 فضای پارک زیرسطحی در محور مجد، پیش‌بینی شده است.
   وی می‌افزاید: پروژه محیا یا NE در زمینی به مساحت عرصه حدود 7 هزار و 500 مترمربع و مساحت زیربنای ناخالص حدود 54 هزار مترمربع در 14 طبقه به همراه 3 طبقه زیرزمین و با IRR (نرخ بازده داخلی پروژه) 56 درصد پیش‌بینی شده است
   جلیلی مهربانی عنوان می‌کند: پروژه حلما یا NW در زمینی به مساحت عرصه حدود 9 هزار و 200 متر مربع و مساحت زیربنای ناخالص حدود 55 هزار مترمربع در 13 طبقه به همراه 3 طبقه زیرزمین، و با IRR (نرخ بازده داخلی پروژه) 49 درصد تعیین شده است.
   گره زدن طرح بارش باران با صندوق‌های زمین و ساختمان
   وی در مورد اقدامات انجام شده در حوزه صندوق‌های زمین و ساختمان نیز خاطرنشان می‌کند: اخذ مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد، انعقاد قرارداد تاسیس صندوق زمین و ساختمان مهر و ماه با شرکت تامین سرمایه امین و مذاکره با شرکت تامین سرمایه کاردان برای 3 صندوق زمین و ساختمان از جمله اقدامات انجام شده تاکنون است.
   مدیر تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان در مورد کاربردهای صندوق زمین و ساختمان نیز می‌گوید: تامین مالی برای مالکان زمین که منابع لازم را برای ساخت ندارند، فراهم نمودن امکان پس انداز تدریجی برای سرمایه‌گذاران با هر مقدار سرمایه‌گذاری و استفاده از منافع رشد بخش مسکن و ساختمان و امکان تکمیل پروژه‌های نیمه تمام با تبدیل آنها به صندوق زمین و ساختمان و ورود شرکای جدید به صندوق در قالب افزایش سرمایه از جمله کاربردهای این صندوق‌ها است.
   جلیلی مهربانی تاکید می‌کند: مهم‌ترین موضوع در صندوق زمین و ساختمان، ایجاد بازار رقابتی فروش اوراق مربوطه است که به دنبال ایجاد ساز وکارهای مناسب در این زمینه و گره‌زدن بخش بارش‌باران با حوزه صندوق‌های زمین و ساختمان هستیم.
                                                                                          ***
   باید توجه داشت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان یکی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری نوین اقتصادی است و شهرداری مشهد به عنوان اولین شهرداری در کشور، صندوق‌های زمین و ساختمان را تاسیس می‌کند.
   در این طرح، امکان بهره‌مندی از فرصت‌های کلان اقتصادی برای تمام سطوح درآمدی جامعه در این طرح فراهم شده است و همچنین قدرت خرید دارندگان سهام اوراق مشارکت شهرداری نیز در برابر افزایش قیمت زمین یا ساختمان در محدوده اجرای پروژه‌ها به مقدار بسیاری، حفظ شده است.
   احمد پورمنفردی

    

   تعداد بازدید: 704
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .