•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 508
   کد: 125521
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۲/۱۱

   ایمنی حمل و نقل بار بر دوش خادمان شهر
   حسین مختاری

   سازمان در راستای اجرای طرح‌های فوق دوره‌های آموزشی متفاوتی با موضوع ایمنی حمل و نقل بار ویژه رانندگان ناوگان باری برگزار کرد که آشنایی با قوانین و مقررات حمل و نقل بار درون شهری، حفاظت و ایمنی حمل و نقل بار درون شهری، آتش‌نشانی و امداد و نجات و کمک‌های اولیه و آشنایی با قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از جمله عناوین دوره‌های فوق بوده است.
   ایمنی حمل و نقل بار بر دوش خادمان شهر

   حوزه حمل و نقل بار درون‌شهری باید برای بحث جابه‌جایی ناوگان باری از استانداردهای جهانی استفاده کند و در این راستا یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عوامل در ایمنی حمل و نقل کالا عامل انسانی محسوب می‌شود.
   انسان به عنوان مهم‌ترین عامل ایمنی در جامعه‌ای زندگی می‌کند که تمام دستگاه‌ها در فرهنگ‌پذیری او مؤثر هستند. از این رو فرهنگ ایمنی در حمل و نقل باید در جامعه نهادینه شود و تا زمانی که در سیستم حمل و نقل و رانندگی حاکم بر جامعه به جای فرهنگ تعامل، فرهنگ تقابل وجود داشته باشد نمی‌توان انتظار داشت که ایمنی رعایت شود.
   ایمنی از عوامل مهم و تأثیرگذار در حمل و نقل است که از یک طرف اطمینان شبکه حمل و نقلی شهری را بالا می‌برد و از طرفی نیز باعث توسعه اقتصاد شهری می‌شود و در این میان عامل انسانی به عنوان مهم‌ترین مقوله در ایجاد آن نقش دارد.
   در این راستا و با توجه به مخاطرات ایمنی و حوادث ترافیکی مبتنی بر پارک خودروهای باری در حاشیه معابر، اولین توقفگاه عمومی استاندارد و ایمن ناوگان باری میثاق برای اولین بار در کشور بهره‌برداری شد البته توقفگاه ناوگان باری نمایشگاه نیزه با ظرفیت 700 پارک خودروهای سنگین و نیمه سنگین و 40 پارک خودروهای سبک امکانات متفاوتی از جمله دوربین‌های مداربسته کنترل پیرامونی، سیستم ورود و خروج الکترونیکی و پاسخگویی 24 ساعته جهت مراجعین را دارا است.
   با توجه به موقعیت راهبردی مشهد در منطقه، ایجاد نظام حمل و نقل باری کارآمد اهمیت ویژه‌ای دارد که برای رسیدن به این جایگاه فعالیت‌ها و طرح‌های مختلفی توسط سازمان اجرایی شده است.
   در این راستا و با توجه به اینکه سالانه هزینه بسیار زیادی صرف مرمت و تعمیر و نگهداری زیرساخت‌های شهری نظیر روسازی معابر و پل‌ها می‌شود و یکی از مهم‌ترین علل آن اضافه بار انواع وسایل نقلیه باری نسبت به بار مجاز است، طرحی را با عنوان مدیریت تردد تخلفات اضافه بار تهیه کردیم که پس از تصویب در شورای اسلامی شهر مشهد، از خرداد ماه سال گذشته و پس از اطلاع‌رسانی به حوزه شاغلان ناوگان عملیاتی شده است.
   همچنین سازمان در نظر دارد به مدد سامانه‌های کنترلی توزین نظیر سامانه توزین در حال حرکت (WIM) و مجهز نمودن تیم‌های بازرسی به باسکول‌های متحرک محورکش سیار و تجهیز محل‌های تخلیه و بارگیری و باسکول‌های ثابت به سیستم‌های هوشمند و سایر سامانه‌های روز دنیا در زمینه مدیریت تردد تخلفات اضافه بار از هدر رفت منابع مالی از طریق تحمیل خسارات هنگفت به زیرساخت‌های شهری جلوگیری کند.
   طرح مدیریت تردد زمانی و مکانی ناوگان باری یکی دیگر از طرح‌های شاخص حوزه ایمنی حمل و نقل است که مطابق این طرح شرکت‌های حمل‌و نقل بار و رانندگان وسایل نقلیه باری سنگین و نیمه سنگین موظفند برنامه تردد وسایل نقلیه خود در مناطق مختلف شهری را به نحوی تنظیم نمایند که تردد و توقف آن‌ها در محدوده‌های زمانی و مکانی مشخص شده در این طرح صورت گیرد و مجوزهای مدت‌دار در خصوص ناوگان دارای پروانه فعالیت از سازمان به‌صورت رایگان صادر می‌گردد.
   کاهش آلودگی هوا ناشی از انتشار آلاینده‌های زیست محیطی، بهینه‌سازی مصرف انرژی و مدیریت مصرف سوخت، مدیریت تردد ناوگان سنگین و حمل بار با ناوگان سبک به داخل شهر و کاهش ریسک تصادفات را از جمله اهداف اصلی اجرای این طرح است که نتیجه کلی تمام موارد را می‌توان در حوزه ایمنی حمل و نقل محسوب کرد.
   یکی دیگر از اقدامات اجرای ضوابط و مسیر تردد محموله‌های ترافیکی و کالاهای خطرناک در معابر درون شهری مشهد بوده علیرغم بیشتر و گران‌تر بودن تسهیلات و زیرساخت‌های شهری نظیر تقاطع‌ها و پل‌های غیرهمسطح به نسبت زیرساخت‌های جاده‌ای، ضابطه مشخصی برای تردد محموله‌های ترافیکی در معابر درون شهری وجود ندارد. در خصوص حمل مواد خطرناک نیز تفاوت ماهیتی شهر و جاده در مواردی نظیر کانون‌های جمعیتی، تراکم ترافیک، وجود مراکز حساس نظیر مدارس و بیمارستان‌ها و... سبب بروز خسارات جانی و مالی فراوان در صورت کوچک‌ترین سهل‌انگاری خواهد شد.
   از این‌رو وجود ضوابطی جهت کنترل وسایل نقلیه حامل این بارها و الزام آن‌ها به رعایت موارد ایمنی و تعیین مسیر مناسب که کمترین خسارت و خطر احتمالی را به دنبال خواهد داشت، برای معابر درون شهری ضروری به نظر می‌رسد.
   سازمان در راستای اجرای طرح‌های فوق دوره‌های آموزشی متفاوتی با موضوع ایمنی حمل و نقل بار ویژه رانندگان ناوگان باری برگزار کرد که آشنایی با قوانین و مقررات حمل و نقل بار درون شهری، حفاظت و ایمنی حمل و نقل بار درون شهری، آتش‌نشانی و امداد و نجات و کمک‌های اولیه و آشنایی با قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از جمله عناوین دوره‌های فوق بوده و در نهایت باید گفت امروز ایمنی حمل و نقل بار بر دوش خادمان شهر است.

   *مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری و حومه شهرداری مشهد

    

   تعداد بازدید: 508
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .