•  
   منبع خبر : 1007
   تعداد بازدید: 244
   کد: 126988
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
   مدیرکل سابق میراث فرهنگی خراسان رضوی:

   توریست‌ها بیشتر از ما به جایگاه منطقه تاریخی توس اهمیت می‌دهند

   در منطقه تاریخی توس مقبره شخصیت‌های بسیار مشهوری وجود دارد که می‌توان برای آنها آرامگاه‌هایی به عنوان نماد فرهنگی کشور طراحی و اجرا کرد و در اختیار گردشگران داخلی و خارجی قرار داد.
   توریست‌ها بیشتر از ما به جایگاه منطقه تاریخی توس اهمیت می‌دهند

   مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: منطقه تاریخی توس عظمت بسیار زیادی دارد اما خارجی ها بیشتر از ما به جایگاه آن اهمیت می دهند.
   به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، رجبعلی لباف خانیکی عصر امروز در نشست تخصصی بررسی ایده باغ راه شاهنامه که در محل آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه منطقه توس عظیمت بسیار زیادی داشته و دارد، اظهار کرد: جالب اینجاست که خارجی ها از ما بیشتر به جایگاه این منطقه تاریخی اهمیت می‌دهند.
   وی افزود: برخی از پژوهشگران خارجی و بسیاری از مشاهیر ایرانی، در سفرنامه‌ها و مطالعات تاریخی به جلوه‌های عظیم اثر شاهنامه اشاره کرده‌اند و به تبیین ابعاد آن پرداخته‌اند.
   مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به بازدید مقام معظم رهبری از منطقه تاریخی توس تصریح کرد: متاسفانه علی‌رغم همه تلاش‌ها، تاکنون انتظارات معظم له برای بهسازی این منطقه تحقق نیافته است.
   وی ادامه داد: بنده یک سال و نیم مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بودم و در این مدت تمام همت خودمان را برای شناسایی ظرفیت‌های تاریخی منطقه توس به کار گرفتیم که ماحصل آن تدوین اطلاعات بسیار خوب در قالب چندین جلد کتاب بوده است.
   لباف خانیکی خاطرنشان کرد: از اطلاعات به دست آمده در کاوش‌های منطقه تاریخی توس می‌توان در راستای بهسازی و توسعه این منطقه استفاده کرد، البته در این راستا ایجاد بانک اطلاعاتی از نتایج تحقیقات کارشناسان ضرورت دارد.
   وی با بیان اینکه کتاب شناخت تابران یکی از دستاوردهای علمی در رابطه با منطقه تاریخی توس است، ابراز کرد: یکی از جنبه‌های شاهنامه، ارزش تصویری آن است چرا که شخصیت‌های این اثر تاریخی، بهترین جلوه‌های تصویری را دارند که می توان از آنها برای زیباسازی منظر بولوار شاهنامه استفاده کرد.
   این کارشناس حوزه میراث فرهنگی ادامه داد: میراث فرهنگی کشف شده در منطقه توس باید به عنوان یک غنیمت بسیار بزرگ برای معرفی هر چه بهتر این منطقه تاریخی و حکیم فردوسی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
   وی گفت: در منطقه تاریخی توس مقبره شخصیت‌های بسیار مشهوری وجود دارد که می‌توان برای آنها آرامگاه‌هایی به عنوان نماد فرهنگی کشور طراحی و اجرا کرد و در اختیار گردشگران داخلی و خارجی قرار داد.

    

   تعداد بازدید: 244
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .