•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 199
   کد: 127005
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
   معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس خبر داد:

   بازدید 140 هزار نفر از شهرک تاریخی «مشهد دوست داشتنی» از ابتدای سال تاکنون/ برگزاری نمایشگاه «مشهد دوست داشتنی» از افطار تا سحر ماه مبارک رمضان

   چند نمایش جداگانه هم در این نمایشگاه به صورت دائمی اجرا می‌شود که هزینه جداگانه‌ای ندارد. شهربازی نیز برای کودکان ایجاد شده است. فقط برای نمایش مستر پرزیدنت که پنجشنبه و جمعه‌ها اجرا می‌شود بلیت هزار تومانی دریافت می‌شود.
   بازدید 140 هزار نفر از شهرک تاریخی «مشهد دوست داشتنی» از ابتدای سال تاکنون/ برگزاری نمایشگاه «مشهد دوست داشتنی» از افطار تا سحر ماه مبارک رمضان

   معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس گفت: ابتدای نوروز تاکنون بیش از 140 هزار نفر از شهرک تاریخی «مشهد دوست داشتنی» بازدید کرده‌اند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، وحید جلیلی در برنامه زنده رادیویی «گفتگوی شهر بهشت» که از صدای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: تعداد قابل توجهی از همشهریان و هموطنان ما تاکنون به بازدید شهرک تاریخی «مشهد دوست داشتنی» آمده‌اند که بر اساس آمار میزبان140 هزار نفر از ابتدای سال جاری تاکنون در این نمایشگاه بوده‌ایم.
   وی تصریح کرد: اگر هم برخی از همشهریان دیگر هنوز برای بازدید از این نمایشگاه اقدام نکرده‌اند شاید به ضعف اطلاع‌رسانی ما مربوط باشد که نتوانسته‌ایم این اتفاق بزرگ فرهنگی را به سمع و نظر مردم برسانیم.
   معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس در ادامه به موضوع روز بزرگداشت فردوسی هم اشاره کرد و تصریح کرد: روز فردوسی برای کل ایران و همه فارسی‌زبانان جهان روز مهمی است. ایشان از شخصت‌های بزرگ ادبیات در جهان است. مشهد و خراسان بزرگ شخصیت‌های عظیمی را به تاریخ جهان معرفی کرده است. شاید در هر کشوری اگر یکی از این بزرگانی را که ما داشتیم می‌داشتند برای هویت سازی آن کشور کفایت می‌کرد.
   جلیلی خاطرنشان کرد: اما در توس ما حضرت فردوسی، جناب خواجه نصیرالدین توسی، امام محمد غزالی و ... زیسته‌اند که هر کدام از این‌ها برای هویت بخشی به یک کشور کفایت می‌کند.
   وی عنوان کرد: واقعیت این است که باید اعتراف بکنیم که نسبت به مرام و منش فردوسی آنقدرها که باید، وقت نگذاشته‌ایم. یک کار بزرگ فردوسی، شاهنامه است اما نگاه بزرگترش آن نگاه راهبری در یک بزنگاه تاریخی است. فردوسی انگشت اشاره‌اش به سمت اسطوره‌ها و شخصیت‌ها بوده است. کار بزرگش این است که نگذاشته است قهرمانان این مردم در تاریخ گم شوند.
   معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس اضافه کرد: ما به دنبال این هستیم تا این مرام را از فردوسی بیاموزیم. هیچ دوره‌ای از دوره‌های تاریخی کشور ما نبوده است که به اندازه 50 سال اخیر تا این اندازه قهرمان، حماسه و اسطوره داشته باشیم. در بین حماسه‌های دفاع مقدس امروز در سطح کشور، برخی شهدا خیلی بیشتر از سرداران خراسانی معرفی شده‌اند. باید هنرمندان ما این حماسه سازان را معرفی نمایند.
   جلیلی، گریزی نیز به واقعه مسجد گوهرشاد زد و گفت: ماجرای عظیم قیام گوهرشاد، موضوعی فردوسی‌وار است که ما در حال پیگیری داریم. این موضوع 80 سال بعد از وقوع مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. شایسته نیست در شهر فردوسی چنین واقع‌ای سانسور و بایکوت شود. در یکی دو سال اخیر کارهایی را شروع و به نتایج خوبی رسیده‌ایم.
   وی ادامه داد: ما مشکلی که در کارهای فرهنگی داریم این است که کارهای فرهنگی تمام سوبسیدی شده است و وقتی که این اتفاق می‌افتد به مرور نسبت خودش را با مخاطب از دست می‌دهد چون تولیدکننده محصول یا فعالیت فرهنگی، وقتی که ارزیابی بلیتی نداشته باشد هر نوع محصولی به دلخواه تولید می‌کند.
   معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس تاکید کرد: حرف مفت، حرف مفت است و جذابیت‌هایش را از دست می‌دهد. ما برای یک چیپس پول سه هزار تومانی پرداخت می‌کنیم اما برای امور فرهنگی نه. پیمانکاران فرهنگی بیشتر آثارشان را برای مدیران تولید می‌کند چون پولش را از مدیران دریافت می‌کند و به همین دلیل به خواسته‌های مردم توجه نمی‌شود.
   جلیلی افزود: باید کار آنقدر جذاب باشد که مردم مجاب شوند برایش بلیت بخرند. ما در فاز اول نمایشگاه «مشهد دوست داشتنی»، در دهه فجر بلیت فروشی نداشتیم اما من با انجام یک کار علمی و موافقت مردم، اصرار کردم که بلیت فروشی صورت گیرد لذا بلیت 2 هزار تومان توسط شورای اسلامی شهر تعیین شد.
   وی تصریح کرد: البته تخفیفاتی هم در نظر گرفته شده است. ساعت بازدید نمایشگاه «مشهد دوست داشتنی» نیز از 9 و نیم صبح تا یک و نیم ظهر برای مدارس و مهدها بوده و عصرها برای بازدید عموم از 4 عصر تا 10 شب است.
   وی عنوان کرد: در ماه رمضان هم از افطار تا سحر در خدمت شهروندان خواهیم بود. محل نمایشگاه نیز در محل سابق کارخانه کوکا در بولوار کوثر می‌باشد. برنامه‌های ماه رمضان هم متفاوت خواهد بود. بخشی از نمایشگاه، آثار تاریخی ساخته شده و بخش دیگر هم بخش زنده و نمایش‌های در حال اجرا می‌باشد که شخصیت‌ها و وقایع تاریخی را به ما نشان می‌دهد. این نمایشگاه یک هزار سال تاریخ مشهد را به ما نشان می‌دهد.
   معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس بیان کرد: چند نمایش جداگانه هم در این نمایشگاه به صورت دائمی اجرا می‌شود که هزینه جداگانه‌ای ندارد. شهربازی نیز برای کودکان ایجاد شده است. فقط برای نمایش مستر پرزیدنت که پنجشنبه و جمعه‌ها اجرا می‌شود بلیت هزار تومانی دریافت می‌شود.
   جلیلی گفت: طبق نظرسنجی، بازدیدکنندگان رضایتمندی بسیار بالایی از این نمایشگاه داشته‌اند. شهرداری بستری ایجاد کرده که مجموعه هنر و هنرمندان مشهدی به اجرا بپردازند.
   وی تصریح کرد: نام نمایشگاه نیز از بخشی از زیارت امین‌الله وام گرفته شده است. مردم نباید در جغرافیا و تاریخ شهر گم شوند پس در کنار شناخت جغرافیایی شهر، نیازمند شناخت تاریخ و فرهنگ و هویت شهر هستند که این نمایشگاه کمک می‌کند مردم در تاریخ این سرزمین زندگی کنند. مشهد هم می‌توان موزه لوور داشته باشد.
   احمد پورمنفردی

    

    

   تعداد بازدید: 199
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .