•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 576
   کد: 127035
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
   با مشارکت شورای اسلامی شهر و شهرداری نهضت ساخت 175 مسجد در مشهد محقق شد؛

   مشهدالرضا(ع) قطب کانون‌های معنویت در کشور

   نهضت ساخت مساجد در مشهدالرضا(ع)، پایتخت معنوی ایران اسلامی همچنان ادامه دارد تا این کلانشهر مذهبی به قطب پایگاه‌های معنویت در کشور مبدل شود.
   مشهدالرضا(ع) قطب کانون‌های معنویت در کشور

   «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاهَ وَآتَی الزَّکَاهَ وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللَّهَ فَعَسَی أُولَئِکَ أَنْ یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِینَ» مساجد خدا را تنها کسانی باید آباد کنند که به خدا و روز قیامت ایمان دارند و نماز را به پا داشته و زکات می‌پردازند و جز از خدا نمی‌ترسند. امید است که آنان از ره‌یافتگان باشند. (توبه، 18)
   مسجد، پایگاه مهم عبادی و اجتماعی مسلمانان است. این محفل‌ها همواره در طول تاریخ نقش‌ها و کارکردهایی داشته که با هیچ نهاد اجتماعی دیگری قابل مقایسه نیست.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، این نهاد دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، گنجینه‌دار محرمانه‌ترین سیر و سلوک‌های عرفان ناب، تا انقلابی‌ترین و سیاسی‌ترین تصمیم‌ها و مشاوره‌های نظامی کلان و خُرد حکومت نبوی است. مساجد میراث‌دار فرهنگ، هنر و تمدن اسلامی و دانشگاه علمی، آموزشی و تربیتی است. این محمل‌ها مرکز وحدت بخشی و انسجام مردم در امور اجتماعی و تعاونی بوده است.
   آنچه از معنای آیه 18 سوره توبه برمی‌آید، آن است که ضرورت دارد متولیان آن صالح و پاک باشند. برنامه‌های مساجد سازنده و تربیت‌کننده باشد و در عین حال اعتبار ساخت مساجد مشروع و حلال باشد. همچنین مسجدیان اهل تقوا، باخدا و مورد تکریم باشند.
    100 مسجدی که در دور قبل بنا نشد
   در دوره سوم شورای اسلامی شهر مشهد طرح ساخت 100 مسجد 50 متری ارائه شد، طرحی که البته هیچگاه به مرحله اجرا در نیامد. اما با روی کار آمدن دوره چهارم شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری، نهضت ساخت 110 مسجد در مشهد الرضا(ع) در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت و مقرر شد برای محلاتی که کمبود مسجد دارند، مسجد ساخته شود.
   شهرداری مشهد با در اختیار قرار دادن پروانه، زمین و نقشه‌های مهندسی به صورت رایگان و همچنین کمک نقدی تا سقف 300 میلیون تومان در کنار خیران و شهروندان در این امر خداپسندانه مشارکت نمود.
   ساخت مساجد در حاشیه شهر مشهد
   کار احداث مساجد از سال 92 با جدیت هر چه تمام شروع و پیگیری شد. در نهایت امروز پس از گذشت 4 سال از عمر دور چهارم شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری شاهد به بار نشستن این تلاش‌ها هستیم به طوری‌که از جمله اقدامات ویژه‌ای که در این 4 سال صورت گرفت، می‌توان به احداث مساجد در حاشیه شهر اشاره کرد. از مجموع 175 مسجدی که برنامه‌ریزی برای احداث آن در سطح شهر مشهد ساخته شد، 48 باب مسجد در مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهر احداث شد. به این معنا که از 125 هزار و 840 متر مساحت کل مساجد در دست احداث، 28 هزار مترمربع مسجد در حاشیه شهر ساخته شده است.
   در واقع سیاست کلی نهضت مسجدسازی که در این کلانشهر دنبال می‌شود، آن است که به شعاع 300 متری هر فرد یک مسجد احداث شود. هدفگذاری‌هایی که در صدور پروانه و ساخت مساجد دنبال می‌شود، آن است که نماز در مساجد برپا شود، فعالیت‌های اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی اجرایی شود، مساجد به پایگاه بسیج تبدیل گردد، سالن ورزشی احداث شود، کلاس‌های آموزش خانواده برگزار گردد، نهج‌البلاغه قرآن و مهارت‌های زندگی آموزش داده شود، خانه خادم در مسجد بنا گردد و در نهایت مسجد به یک پایگاه اجتماعی و کانون فرهنگی مبدل گردد.
   وضعیت احداث 175 مسجد در حال حاضر
   قبل از مهر سال 92 هیچ مسجدی در طرح نهضت ساخت مساجد احداث نشده بود. اما با روی کارآمدن دور چهارم شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری، نهضت ساخت 175 باب مسجد به جد پیگیری شد و این مهم هم‌اکنون در دست اقدام است.
   از 175 باب مسجدی که برنامه‌ریزی برای احداث آن صورت گرفت، تعداد 97 باب مسجد تکمیل شده و نماز در آن‌ها اقامه می‌گردد. 78 باب مسجد نیز در مرحله ساخت قرار دارد و کارهای ساخت آن‌ها در دست پیگیری است.
   مالکیت زمین نیز در احداث مساجد نیز نکته قابل توجه است. به این منظور، 130 قطعه زمین از سوی مردم اهداء شده و وقف مردمی است. 20 قطعه زمین نیز از سوی آستان قدس رضوی برای بنا کردن مساجد همچنین 13 قطعه زمین نیز از سوی شهرداری مشهد برای اجرایی کردن این کار خیر و پر برکت اهدا شده است. در عین حال 12 قطعه زمین نیز از سوی مسکن و شهرسازی به منظور ساخت پایگاه‌های الهی بر روی زمین وقف شده است.
   مشارکت‌های نقدی مردمی نیز در احداث مساجد با اختصاص اعتباری بیش از 642 میلیارد و 705 میلیون ریال معادل 56 درصد برآورد شده است. در عین حال مشارکت نقدی و غیر نقدی شهرداری مشهد با اختصاص اعتبار بیش از 464 میلیارد و 620 میلیون ریال معادل در ساخت مساجد 44 درصد گزارش شده است.
   براین اساس، برای احداث مساجد تاکنون یک هزار و 107 میلیارد و 325 میلیون ریال هزینه شده است.
                                                                                 ***
   نهضت ساخت مساجد در مشهدالرضا(ع)، پایتخت معنوی ایران اسلامی همچنان ادامه دارد تا این کلانشهر مذهبی به قطب پایگاه‌های معنویت در کشور مبدل شود.

   فهرست 175 مسجدی که در دور چهارم شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری احداث شده، به همراه آدرس آن‌ها در لینک زیر آورده شده است‏.

   نجمه کیشی

    news.mashhad.ir/index.php

    

   تعداد بازدید: 576
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 1
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .