•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 716
   کد: 128098
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۳/۱۶

   قانون‌مداری؛ اصلی مهم برای فعالیت شرکت‌های اعزام الکترونیکی تاکسی
   سید مهدی علوی‌مقدم

   بر این اساس این سازمان بنا به وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود، ضمن استقبال از خدمات نوین در حوزه تاکسیرانی، اجازه فعالیت غیرقانونی را به هیچ شرکت و موسسه‌ای نمی‌دهد و از کلیه شرکت‌های متقاضی در این حوزه درخواست دارد با مراجعه به سازمان و اجرای فرآیندهای قانونی، مجوزهای لازم را برای فعالیت اخذ نمایند.
   قانون‌مداری؛ اصلی مهم برای فعالیت شرکت‌های اعزام الکترونیکی تاکسی

   موضوع پلمپ یکی از شرکت‌های تاکسی تحت موبایل و متعاقب آن اطلاعیه و استنکاف شرکت مذکور بر عدم رعایت ضوابط و قانون از مشکلات اساسی در قانون‌پذیری و تبعیت همگان از قانون است.
   قانون‌‍مداری اصلی مهم در کشور است که همگان باید آن را رعایت نمایند و در بحث نظارت سازمان تاکسیرانی نیز قوانین متعددی در کشور به تصویب رسیده که در این راستا بر اساس مصوبه‌های لایحه قانونی راجع به تمرکز امور مربوط به تاکسیرانی مصوب 1395.03.28 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران با الحاقیه بعدی، ماده 9 قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 1386.10.01 و همچنین مواد 31 و 32 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389.12.24، مدیریت حمل و نقل درون شهری در شهرها با شهرداری است و شهرداری‌ها موظف هستند کلیه فعالیت‌های مربوط به حمل و نقل بار و مسافر را در قالب مؤسسات و شرکت‌های حمل و نقل ساماندهی و نظارت نمایند.
   از طرفی بر اساس بند "ذ" ماده یک و ماده 4 و تبصره‌های ذیل آئین‌نامه مدیریت حمل و نقل بار و مسافر در شهر و حومه مصوب 1388.03.20 هیئت دولت، شرکت‌های حمل و نقل صرفاً در چارچوب ضوابط آیین‌نامه فوق و کسب مجوز از شهرداری‌ها می‌توانند در شهرها فعالیت نمایند. علاوه بر آن مواد 16 و 17 و 18 آیین‌نامه اجرایی تبصره (1) ماده (31) و ماده (32) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اعلام می‌دارد شرکت‌های حمل و نقل مسافر صرفاً با مجوز شهرداری می‌توانند، فعالیت نمایند.
   بر اساس مبانی فوق‌الذکر مدیریت و نظارت و اخذ مجوز فعالیت شرکت‌های حمل و نقل از شهرداری موضوعی کاملاً روشن و قطعی است. سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد با رویکرد استفاده از فنّاوری‌های نوین جهت بهبود خدمات در حمل و نقل درون شهری از ورود ابزارها و سیستم‌های جدید در این حوزه استقبال و به عنوان اولین شهر در ایران جهت ضابطه‌مند کردن فعالیت شرکت‌های حمل و نقل بر پایه ابزارهای مبتنی بر موبایل و دستورالعمل نحوه فعالیت شرکت‌های متقاضی خدمات نوین فراخوانی و اعزام الکترونیکی را تهیه و در شورای اسلامی شهر مشهد به تصویب رسانده است.
   در همین رابطه سازمان با رویکرد امکان فعالیت قانونی برای شرکت‌های متقاضی ورود به این عرصه، نسبت به صدور پروانه شرکت حمل و نقل برای چند شرکت اقدام نموده است، متأسفانه برخی از شرکت‌ها به جای اجرای فرآیند قانونی و اخذ مجوز و پروانه تاکسیرانی از سازمان اقدام به فعالیت بدون مجوز در شهر مشهد نمود که علیرغم دو مرحله اخطار به این شرکت، همچنان به ادامه فعالیت خود اصرار و نهایتاً سازمان تاکسیرانی برابر ضوابط و مقررات از طریق مراجع قانونی نسبت به پلمپ شرکت مذکور اقدام نمود.
   موضوع حمل و نقل مسافر از خدمات بسیار مهم در مدیریت شهری است که علاوه بر جنبه‌های حمل و نقلی به لحاظ مسایل اجتماعی، امنیتی و ایمنی شهروندان و متقاضیان حائز اهمیت بسیار است از طرفی لزوم توجه به مسئولیت‌های حقوقی شرکت‌ها در قبال امنیت و ایمنی شهروندان و نظارت و کنترل بر کاربران و رانندگان فعال در این حوزه و شناسنامه‌دار بودن و اخذ صلاحیت‌های فردی و بهداشتی از مراجع مربوطه، از نکات مهم جهت فعالیت در این حوزه است همچنین دارا بودن استانداردها و گواهینامه‌های فنی خودرو مورد استفاده از دیگر نکات مهم جهت ارائه خدمات در حوزه حمل و نقل شبه همگانی است.
   بر این اساس این سازمان بنا به وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود، ضمن استقبال از خدمات نوین در حوزه تاکسیرانی، اجازه فعالیت غیرقانونی را به هیچ شرکت و موسسه‌ای نمی‌دهد و از کلیه شرکت‌های متقاضی در این حوزه درخواست دارد با مراجعه به سازمان و اجرای فرآیندهای قانونی، مجوزهای لازم را برای فعالیت اخذ نمایند.

   *مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد
    

   تعداد بازدید: 716
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .