•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 429
   کد: 128666
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
   در یکصد و هفتاد هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تا پایان شهریور ماه امسال تصویب شد؛

   تمدید زمان ارائه تسهیلات به صنعت ساختمان برای خروج از رکود

   بر این اساس نظریه کمیسیون برنامه و بودجه با موضوع بازنگری در نحوه محاسبه عوارض بر افزایش واحد مسکونی موافقت شد.
   تمدید زمان ارائه تسهیلات به صنعت ساختمان برای خروج از رکود

   یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد با 9 دستور کار در حالی برگزار شد که نمایندگان مردم در پارلمان شهری لایحه دو فوریتی شهرداری با موضوع تمدید مهلت ماده 9 مصوبه ارائه تسهیلات به صنعت ساختمان برای خروج از رکود را به عنوان نخستین دستور کار مورد بررسی قرار دادند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد؛ براساس تمدید زمان ماده 9 مصوبه ارائه تسهیلات به صنعت ساختمان برای خروج از رکود، شهروندانی که در بازه زمانی فروردین تا خرداد ماه جهت پرداخت بدهی خود به شهرداری مراجعه کرده‌اند نیز از مزایای این مصوبه بهره‌مند می شوند.
   نماینده شهرداری در تشریح علل دوفوریتی بودن این لایحه گفت: در مصوبه خروج از رکود، تسهیلات برای چک‌های برگشتی بدهکاران به شهرداری تا پایان سال 95 بود، که در آن در صورت پرداخت اصل مبلغ چک ،خسارت تاخیر تادیه از شهروند اخذ نمی‌گردید.
   برهانی افزود: در حال حاضر با توجه به پایان سال 95 و درخواست شهروندان مبنی بر تمدید تسهیلات، لایحه دو فوریتی جهت تمدید زمان تسهیلات تقدیم شورای اسلامی شهر می‌شود .
   وی ادامه داد: با توجه به آنکه تاکنون در حال تهیه لایحه مذکور بودیم از ابتدای سال به شهروندان پاسخگویی مشروط داشته‌ایم با این بیان که فقط اصل پول را پرداخت نمایند.
   برهانی گفت: بهتر است بگوییم از زمان تصویب مصوبه تا انتهای سال 95 مشکلی وجود نداشته است و هزار و 862 فقره چک به مبلغ حدودا 38 میلیارد تومان دریافتی داشته‌ایم اما تعداد 3 هزار و 760 فقره چک وصول نشده به مبلغ حدودی 36 میلیارد تومان مانده است که شهروندان مراجعه نکرده‌اند. در مصوبه سابق شهرداری مشخص نشده است که بعد از تاریخ مهلت تسهیلات تاخیر تادیه، تکلیف شهرداری چیست.
   یکی از اعضای شورای چهارم با بیان اینکه تکلیف مراجعه کنندگان به شهرداری بعد از سال 96 تا زمان تمدید چیست ادامه داد: در استفساریه‌ای در سال 95 آمده است، افرادی که بین فروردین 96 تا تاریخ تمدید مهلت تسهیلات به شهرداری مراجعه می‌کنند مشمول این‌گونه تخفیفات خواهند شد.
   سهیلی افزود: دیگر اینکه تغییری در نحوه محاسبه ایجاد شده است و این تغییر بدلیل لحاظ هم زمانی این مسئله با سایر مصوباتی است که دارای تاخیر زمانی هستند و در آنها شهرداری می‌خواهد نرخ بهره را در نظر بگیرد، لذا تغییر در فرمول محاسبه ارزش ریالی مبلغ، تغییری در مصوبه ایجاد نکرده است و فقط فرمول محاسباتی را شفاف تر کرده است .
   دیگر عضو شورا و در واقع نظر موافق با این مصوبه در این باره تاکید کرد: تمدید مهلت تسهیلات این معضل را ایجاد می‌کند که، اگر بعد از سال 95 عده‌ای از شهروندان بدهی خود را پرداخت کنند و بعد شورا مهلت تسهیلات را تمدید کند، می‌بایست وجوه پرداختی به شهرداری را دریافت کنند و اگر هم پرداخت نکنند پرداخت حقوق شهر را به تاخیر انداخته‌اند، لذا با تمدید مهلت تسهیلات تا پایان شهریور ماه این امکان برای شهروندانی که حتی بدهی قبلی داشتند نیز فراهم می‌شود که بتوانند اصل بدهی خود را پرداخت کنند .
   نخعی موافقت با این لایحه را مشمول شدن کسانی دانست که بر علیه آنها اقدام قضایی نیز صورت گرفته است .
   انتظاری هروی دیگر عضو شورای اسلامی شهر با بیان اینکه این مصوبه یک بار تمدید شده است افزود: در آن مرحله مهلت تا پایان سال 95 قرار گرفت. در حال حاضر باید مشخص شود در این سه ماه بعد از اتمام سال 95 چگونه عمل شده است که الان لایحه دو فوریتی آورده شده است.
   دیمه کار دیگر عضو شورای اسلامی شهر ضمن بیان ایرادات وارده بر دو فوریتی بودن این لایحه گفت: اعداد و ارقام و آمار دقیقی ارائه نشده است، شهرداری می‌بایست با ارائه لیستی از بدهکاران، دانه درشت‌ها را از افراد بدهکار با مبالغ پایین متمایز نماید زیرا در صورت پایین بودن ارقام بدهکاران شورا در همین زمینه بحث و بررسی داشته باشد. مسئله دوم عدم شفافیت و مشخص نبودن تاریخ بدهی بدهکاران است، که شهرداری می‌بایست هر دو را اعلام نماید .
   معاون مالی و اداری شهرداری مشهد نیز خاطرنشان ساخت: تعداد زیادی از مردم پس از مصوبه شورا بدهی خود را پرداخت نمودند اما این مصوبه فرصتی را برای سودجویان ایجاد کرد که هر وقت تمایل داشتند نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام نماید .
   محمد آذری در خصوص شبهات شرعی وارد شده در خصوص دریافت جریمه اظهار داشت: شبهات ایجاد شده با مصوبه شورای اسلامی شهر مرتفع گردید .
   در ادامه ستاری دیگر نماینده شورای اسلامی شهر مشهد پیشنهاد عدم برخورداری بدهی‌های بالاتر از 100 میلیون تومان از این تسهیلات را ارائه کرد که مورد توافق اعضای حاضر قرار گرفت .
   بر این اساس اعضا با رای اکثریت آراء با متن لایحه شهرداری در خصوص تمدید مهلت ماده 9 مصوبه ارائه تسهیلات به صنعت ساختمان برای خروج از رکود تا پایان شهریور سال جاری موافقت کردند.
   در ادامه این جلسه نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر مشهد دومین دستور کار یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه علنی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد این دستور را مورد بررسی قرار داده و در زمینه اعتراض هیات تطبیق مصوبات فرمانداری به مصوبه موضوع بازنگری در نحوه محاسبه عوارض بر افزایش واحد مسکونی رای موافق خود را اعلام نمودند.
   بر این اساس نظریه کمیسیون برنامه و بودجه با موضوع بازنگری در نحوه محاسبه عوارض بر افزایش واحد مسکونی موافقت شد.
   احمد پورمنفردی
    

   تعداد بازدید: 429
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .