•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 285
   کد: 129851
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   در نشست تخصصی پوشش مؤثر رویدادهای سیاسی امنیتی عنوان شد؛

   آمریکا با حربه دیپلماسی مردمی به دنبال نفوذ در ملل اسلامی است

   در انتشار اخبار باید به منابع موثق و صحیح رجوع کنیم و از میان آنها بهترین را انتخاب کنیم و در واقع کیفیت رسانه‌ای نباید در قبال اطلاعات خدشه‌دار شود.
   آمریکا با حربه دیپلماسی مردمی به دنبال نفوذ در ملل اسلامی است

   در نشست تخصصی پوشش مؤثر رویدادهای سیاسی امنیتی نهمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی مسایل مهمی در خصوص از حربه دیپلماسی عمومی آمریکا تا مطلوبیت جنبش آزادی از نظر غرب مطرح شد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، نهمین اجلاس رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی با حضور 600 مهمان داخلی و خارجی و 230 شبکه از 36 کشور از 11 تیرماه در مشهد «مشهد الرضا (ع) خاستگاه وحدت و تمدن اسلامی» با حمایت شهرداری مشهد، آستان قدس رضوی و اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در حال برگزاری است.
   در حاشیه این اجلاس نشست‌های تخصصی با حضور صاحب‌نظران در حال برگزاری است که یکی از نشست‌های با اهمیت این دوره پوشش مؤثر رویدادهای سیاسی امنیتی با توجه به شرایط حساس منطقه بود.
   مطلوبیت جنبش‌های آزادی برای غرب در گرو تأمین اهداف آنها است
   در این نشست پیمان جبلی، معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما با بیان اینکه طی سال‌های گذشته شاید رسانه‌های غربی و امپریالیستی بر جهان حاکم بودند، خاطرنشان کرد: اما امروز اگر ما سخن از جنبش آزاد اطلاعاتی می‌زنیم و همچنین مردم سالاری که در کشورهای جهان سوم شاهد بودیم و برداشت‌هایی که رسانه‌های خارجی به ویژه‌ رسانه‌های غربی داشتند می‌بینیم که امروز آزادی و دموکراسی توانسته برداشت مثبتی از چارچوب اطلاعاتی ما داشته باشد.
   معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما با تأکید بر اینکه مطلوبیت جنبش آزادی برای غربی‌ها تنها در صورت تأمین اهداف آنها است، بیان کرد: امروز اگر سخن از اطلاعات می‌زنیم این با چیزی که غربی‌ها 10 سال‌ و قبل‌تر از آن می‌گفتند، متفاوت است.
   وی اذعان کرد: امکانات ما در مقایسه با رسانه‌های غربی پیشرفته بسیار محدود و نقطه اساسی که باید روی آن تأکید شود تلاش برای فراهم آوری امکانات است تا بتوانیم مواد اطلاعاتی را به صورت درست در جامعه منتشر کنیم.
   تکرار انتشار اطلاعات در جامعه باید مدیریت شود
   در ادامه این جلسه علی شلاه، مدیرعامل شبکه الاعلام العراقیه عراق نیز با بیان اینکه باید به دنبال مدیریت تعدد وسایل ارتباط جمعی باشیم، اظهار کرد: اگر مواد اطلاعاتی به صورت تکراری در جامعه منتشر شود شاید این تکرار به سود ما نباشد.
   وی با بیان اینکه با توجه به اینکه حدود 10 سال از فعالیت اتحادیه می‌گذرد، افزود: توزیع صحیح این مواد اطلاعاتی بین اعضای اتحادیه برای استفاده بهینه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در واقع تکرار انتشار اطلاعات در جامعه باید مدیریت شود.
   آمریکا با حربه دیپلماسی مردمی به دنبال نفوذ در ملل اسلامی است
   حیدر القطبی مدیرعامل شبکه اشراق از دیگران سخنران این نشست در حاشیه نهمین اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی در مشهد بود که با اشاره به پروسه تولید منابع خبری و محتوا در رسانه‌های مختلف بیان کرد: بیشتر منابع خبری ما آنهایی هستند که خودشان خبر ایجاد می‌کنند.
   وی با بیان اینکه باید در انتشار اخبار و منابع اطلاعاتی به منبع محتواها دقت داشت افزود: خبرنگار، فیلمبردار و یا عکاسی که از یک برنامه و یا حادثه خبری تهیه می‌کند شاید بیشتر متکی به منابع خارجی باشد در حالی که ما باید به دنبال کسب منابع مورد اعتماد باشیم.
   مدیرعامل شبکه اشراق تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد این مسئله می‌تواند از طریق تعامل و مشارکت با رسانه‌های کشورهای اسلامی حل شود.
   وی با اشاره به برخی آژانس‌های خبری غیرقابل اعتماد عنوان کرد: شاهدان عینی در انتشار یک خبر می‌توانند نقش مؤثری ایفا کنند و اینجا صحت مطالب شاهدان عینی به توان و هوش خبرنگار برمی‌گردد.
   القطبی خاطرنشان کرد: آمریکا تلاش دارد با عنوان دیپلماسی مردمی در ملل اسلامی نفوذ کند به همین علت ما باید با اطلاعاتی که موجود داریم صحت اطلاعات را بسنجیم تا با حرکت‌های رسانه‌ای خود این هدف آمریکا را تقویت نکنیم.
   کیفیت رسانه‌ای نباید در قبال اطلاعات خدشه‌دار شود
   اما با توجه به اهمیت این اجلاسیه کشورهایی از اروپا نیز همچون ایتالیا، انگلستان و اسلواکی حضور دارند که در این نشست تخصصی با اهمیت مایک تایبور مدیر یک شبکه رادیویی کشور اسلواکی نیز یکی از سخنرانان بود.
   وی در این نشست با بیان اینکه در شرایط فعلی یک جو رقابتی بسیار بزرگ شکل گرفته، افزود: همه باید این امکان را داشته باشند که آنچه در عرصه رسانه رخ می‌دهد را بشنوند و بگویند.
   وی با تأکید بر اینکه کیفیت رسانه‌ای نباید در قبال اطلاعات خدشه‌دار شود اظهار کرد: اینکه اطلاعات را بشناسیم و اطلاعات مناسب را انتخاب کنیم از اهمیت بالایی برخوردار است.
   این مدیر شبکه‌های رادیویی اسلواکی با بیان اینکه منابع اطلاعاتی مختلفی وجود دارد تصریح کرد: ما نمی‌توانیم به سراغ هر خبری برویم و در رساندن مفهوم و اطلاعات به مردم با حساسیت پیش برویم.
   وی با اشاره به خط مشی و سیاست‌های مختلف رسانه‌ها خاطرنشان کرد: در انتشار اخبار باید به منابع موثق و صحیح رجوع کنیم و از میان آنها بهترین را انتخاب کنیم و در واقع کیفیت رسانه‌ای نباید در قبال اطلاعات خدشه‌دار شود.
   بر اساس این گزارش، پوشش مؤثر رویدادهای سیاسی امنیتی نیز با حضور مدیران شبکه‌های داخلی و خارجی با بیان نظرات کارشناسان به کار خود پایان داد تا با بررسی موشکافانه و دقیق آن بتوان نقشی مهم در پوشش رسانه‌ای رویدادهای سیاسی و امنیتی توسط رسانه‌های اتحادیه ایجاد کرد.
   سید زُهیر موسوی

    

   تعداد بازدید: 285
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .