•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 269
   کد: 129869
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   در نشست تخصصی اجلاس رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی با موضوع «طرح جدید آمریکا برای سوریه و عراق» مطرح شد؛

   محور مقاومت عاملی در سردرگمی آمریکا در منطقه/ آمریکا به دنبال تجزیه کشورهای منطقه است

   امروز در حوزه سیاسی یک تقابل جدی در حوزه تفکرات مختلف در آمریکا ایجاد شده است.
   محور مقاومت عاملی در سردرگمی آمریکا در منطقه/ آمریکا به دنبال تجزیه کشورهای منطقه است

   نشست تخصصی اجلاس رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی با موضوع «طرح جدید آمریکا برای سوریه و عراق» در مشهد برگزار شد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، جنگ داخلی سوریه از سال 2011 به وسیله جمعی از معارضان داخلی و خارجی و با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی برخی از شیوخ عرب منطقه و کشورهای غربی آغاز شد که این بحران تا عراق نیز ادامه یافت اما محور مقاومت در طی چند سال اخیر توفیقات فراوانی دست یافت که در این حوزه رسانه این جریان نیز از نقش مهم و بسزایی برخوردار بوده است.
   بر همین اساس در حاشیه نهمین اجلاس رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی نشست تخصصی با موضوع «طرح جدید آمریکا برای سوریه، عراق و سیاست خارجی» برگزار شد که در این جلسه ابتدا بسام ابوعبدالله استاد روابط بین‌الملل دانشگاه دمشق اظهار کرد: آمریکا برای اینکه نقشه‌های خود را پیاده کنند به دنبال تضعیف جبهه مسلمانان هستند و تنها راه این اقدام را افزایش اختلافات بین شیعه و سنی می‌دانند.
   پاسخ محور مقاومت در منطقه سبب سردرگمی آمریکا شده است
   وی در این نشست به تشریح موضوع امنیت اسرائیل و تغییر در جغرافیای سیاسی کشورهای منطقه پرداخت و بیان کرد: ایجاد توازن در منطقه از جمله مسائلی بوده که آمریکا از آن به نفع رژیم صهیونیستی استفاده کرده است.
   استاد روابط بین‌الملل دانشگاه دمشق با بیان اینکه آمریکا به دنبال تجزیه کشورها در منطقه است، گفت: آنها می‌خواهند انسجام و یکپارچگی ملت‌های منطقه را از بین ببرند.
   وی با اشاره به علل شکل‌گیری ارتباط تنگاتنگ بین عربستان و اسرائیل خاطرنشان کرد: آمریکا تلاش داشت ترک‌ها را هم در همین مسیر قرار دهد و در کنار این مسئله تلاش‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای هم انجام داد.
   ابوعبدالله گفت: از بین رفتن مرز بین سوریه و اسرائیل و به دنبال آن سوریه و عراق هدف و نظر آمریکا بود که نتوانستند به این منظور برسند؛ همچنین در جنگ لبنان، آمریکا می‌خواست مرز لبنان و سوریه را از بین برده و از این طریق سیطره کاملی بر منطقه داشته باشند.
   وی با بیان اینکه پاسخ محکم مقاومت به توطئه‌ها، آمریکا را سردرگم کرده است گفت: همین مسئله بود که موجب شد آنها به شکست‌های خود در منطقه اعتراف کنند.
   پایبندی ایران به برجام چالشی بزرگ برای آمریکا است
   اما یکی دیگر از سخنرانان این نشست رابرت فانتینا فعال سیاسی در امور صلح و عدالت بود که وی با بیان اینکه امروز در یمن حداقل حدود 6 هزار نفر با بمباران پهپادها کشته شده‌اند، عنوان کرد: حدود 47 کودک و نوجوان در یک بیمارستان با حمله آمریکا کشته شدند که تمام این اقدامات مرگبار کشتار افراد بی‌گناه است.
   وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در جنگ‌های مختلف علناً حقوق بشر را نقض می‌کنند، گفت: اما امروز در مقابل پایبندی‌هایی که ایرانی‌ها در قبال برجام نشان‌ داده‌اند آمریکا با یک چالش رو به رو شده و آنها به دنبال راه حل برای ضربه زدن به ایران هستند.
   سیاست‌های ترامپ در حال سوق دادن آمریکا به سمت زوال است
   اما در ادامه این نشست محمد مرندی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران موضوع مهم برای آمریکا را جلوگیری از به قدرت رسیدن دولت سوریه و آزادی مناطق اشغال شده دانست و اظهار کرد: به همین دلیل رژیم صهیونیستی در این نقطه فعال شده و دخالت‌هایی را در جریانات سوریه دارد.
   وی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که ترامپ در آن مشکل دارد مربوط به سیاست خارجی است، گفت: ما امروز شاهد تغییر در روابط دو جانبه آمریکا با دیگر کشورها هستیم و به عنوان نمونه آمریکا به دنبال کاهش واردات از آلمان و افزایش صادرات به آن است که اتحادیه اروپا در این زمینه اختلاف دارد و باید ببینیم در اجلاس جی 20 نتیجه این اختلافات به کجا خواهد رسید.
   استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران با اشاره به تحریم چین از سوی آمریکا بیان کرد: ترامپ سیاست‌های خصمانه علیه چین و اتحادیه اروپا اتخاذ کرده که این برای کشور ما بسیار مهم است.
   وی با بیان اینکه ترامپ به دنبال بهبود روابط با روسیه است خاطرنشان کرد: اما سازمان‌های سیاسی آمریکا با این مسئله مخالف هستند و آنها تقابل با بخش‌هایی از دنیا که با روسیه در ارتباط هستند را می‌خواهند که این امر موجب ایجاد بن‌بست سیاسی در آمریکا شده است.
   مرندی با تأکید بر اینکه سیاست‌های ترامپ در حال سوق دادن آمریکا به سمت زوال است بیان کرد: امروز در حوزه سیاسی یک تقابل جدی در حوزه تفکرات مختلف در آمریکا ایجاد شده است.
   بر اساس این گزارش، مردم و دولت سوریه بیش از 6 سال است که با دشمنان داخلی و خارجی در حال جنگ و نبرد هستند که اگر حمایت‌های محور مقاومت نبود قطعاً امروز علاوه بر سوریه کشور عراق نیز از وضعیت مناسبی برخوردار نبود از طرفی در طی 6 سال گذشته رسانه‌های محور مقاومت توانستند نقشی مهم و محوری در این بحران داشته باشند بر همین اساس این نشست می‌تواند خود سبب تجربه و رشد هرچه بیشتر رسانه‌های محور مقاومت شود.
   سید زُهیر موسوی

    

   تعداد بازدید: 269
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .