•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 302
   کد: 129903
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   در نشست‌های تخصصی اجلاس رادیو و تلویزیون‌های جهان اسلامی مطرح شد؛

   ترامپ مظهر شرمندگی و بی‌ادبی مردم آمریکا/ محدودسازی رسانه‌ها توسط حکومت بحرین

   امروز چیزی به عنوان آزادی رسانه در بحرین وجود ندارد و تمام رسانه‌های دیجیتالی مورد تهدید هستند.
   ترامپ مظهر شرمندگی و بی‌ادبی مردم آمریکا/ محدودسازی رسانه‌ها توسط حکومت بحرین

   امروز باید شرایط منطقه را چالشی بزرگ برای ایالات متحده آمریکا دانست از طرفی در سال 2017 محور مقاومت در سوریه پیروزی‌های فراوانی کسب کرده و ارتش عراق نیز توانسته با کمک حشد الشعبی و البته کمک‌های مستشاری جمهوری اسلامی ایران، شهر موصل را آزاد کند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، از طرفی بحران یمن فاجعه‎ای دیگر برای آمریکا بوده است و هیچ‌یک از اهداف آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای این کشور در یمن اجرایی نشده و مردم این کشور به مقاومت خود ادامه می‌دهند که به این چالش‌ها می‌توان بحث لیبی و فلسطین را نیز اضافه کرد.
   بر همین اساس در حاشیه نهمین اجلاس رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی نشست تخصصی در خصوص آمریکا در دوره ترامپ به تبیین چالش‌های آمریکا در سطح منطقه خاورمیانه پرداخت.
   ترامپ مظهر شرمندگی و بی‌ادبی مردم آمریکا است
   در این نشست تخصصی، هادی محمدی یکی از پژوهشگران سیاسی با بیان اینکه در قبال آمریکا باید بر روی این عرصه تمرکز شود، اظهار کرد: در مرحله اول باید محیط آمریکا را شناخت، در مرحله دوم برنامه‌ها و ظرفیت‌های آمریکا در سطح منطقه و جهان باید شناسایی شود و درنهایت موازنه قدرت در سطح بازیگران مقابل آمریکا در منطقه را باید بشناسیم.
   این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها برای پیشبرد سیاست خودشان در منطقه خاورمیانه متکی بر اقتصاد، قدرت نظامی و سیاست ورزی هستند، بیان کرد: خاورمیانه قلب زمین و مرکز منابع نفتی و گازی است و کشوری مانند آمریکا به هیچ عنوان نخواهد توانست از آن چشم پوشی کند.
   محمدی با بیان اینکه در تعیین وضعیت آمریکا باید بررسی کرد که ابزارهای قدرت منطقه‌ای آن در چه سطحی قرار دارند، تصریح کرد: این مؤلفه را می‌توان به چندین سطح تقسیم‌بندی کرد که نخستین آن شرکای غربی و عربی آمریکا است.
   وی با اشاره به اینکه دومین عامل، زمینه‌های ملی در کشورها است، افزود: آمریکا سعی می‌کند از گروه‌های مردمی و احزاب به عنوان ابزار برای اثرگذاری در منطقه استفاده کند.
   این پژوهشگر سیاسی با اشاره به اینکه موازنه قدرت منطقه‌ای بر سیاست‌های آمریکایی تأثیر دارد، تصریح کرد: کاریزمای رئیس جمهور و مشکلات ساختارهای آمریکا از دیگر مشکلات پیش روی دولت ترامپ است.
   وی تصریح کرد: امروز رئیس جمهور آمریکا مظهر اقتدار آمریکا نیست بلکه مظهر شرمندگی و بی ادبی برای این کشور است.
   محمدی در پایان خاطرنشان کرد: باید از این مؤلفه در قالب کار رسانه بهره برد و به بیان مشکلات و نقطه ضعف‌های آمریکا پرداخت در واقع این‌ها فرصت‌های رسانه‌ای ما است که باید از آنها به خوبی استفاده کنیم.
   بیش از 90 درصدی اخراجی‌های مهاجرت در آمریکا سیاه‌پوست بوده‌اند
   پروفسور تانیا گلاش استاد جامعه‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا یکی دیگر از سخنران این نشست تخصصی بود که وی به تبیین نقض حقوق بشر و تبعیض نژادی دولت آمریکا در موضوع مهاجرت به این کشور پرداخت و اظهار کرد: هر ایالتی در آمریکا طبق قوانینی که دارد در موضوع مهاجرت می‌تواند تصمیم‌گیری کند.
   وی ادامه داد: از سال 1996 بیش از 5 میلیون مهاجر از آمریکا اخراج شده‌اند که این عدد کمی نیست و اگر قرار باشد در پروسه 100 ساله بررسی شود آمار کسانی که نتوانستند به آمریکا مهاجرت کنند بسیار زیاد خواهد شد.
   استاد جامعه‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا با بیان اینکه مهاجرانی که در آمریکا پرونده‌هاشان دچار مشکل می‌شود اخراج یا زندانی می‌شوند، تأکید کرد: در سال گذشته 1700 خانواده به خاطر قوانین مهاجرتی نتوانستند وارد آمریکا شوند و این موضوع نقض بزرگ حقوق بشر است.
   تانیا گلاش تصریح کرد: نگاه تبعیض نژادی نیز در آمریکا نسبت به مهاجرت مؤثر است و بیش از 90 درصد اخراج شده‌های آمریکا سیاه‌پوست بوده‌اند.
   وی در پایان خاطرنشان کرد: ما تاریخ بزرگی از سرکوب حقوق بشر را در آمریکا شاهد بودیم. جو کنونی آمریکا تمام انسان‌ها را هدف قرار داده و لازم است قوانین مهاجرتی در این کشور بازنگری شود.
   ملت کرد هرگز از مقاومت جدا نخواهد شد
   اما یکی دیگر از نشست‌های تخصصی نهمین اجلاس رادیو و تلویزیون‌های کشورهایی اسلامی در مشهد با موضوع سیاسی برگزار شد که در این نشست فاروغ علی مدیر شبکه البیان کردستان عراق با بیان اینکه ملت کرد هیچ‌وقت تهدیدی برای جهان اسلام نیست اظهار کرد: ملت کرد در کردستان دین اسلام را با افتخار قبول کرده و هیچ زمانی از جهان اسلام جدا نخواهد شد.
   وی بیان کرد: ملت کرد معتقد به یکپارچگی خاک عراق بوده و هستند و در نابودی رژیم صدام تلاش زیادی کردند تا ظلم و ستم حکومت پیشین عراق از بین برود.
   وی با بیان اینکه کردها در برهه‌های مختلف تاریخی ایستادگی و مقاومت خود برای تبیین مبانی اسلامی و دفاع از ملت‌های مسلمان را نشان داده‌اند گفت: تاکنون کردها بیش از هزار و 300 شهید در دفاع از مملکت خود داده‌ایم.
   فاروغ علی با تأکید بر اینکه ملت کرد هرگز از مقاومت جدا نخواهد شد، تصریح کرد: برادران عرب باید مراقب دولت‌های عربی خود باشند که دست پیمان با رژیم صهیونیستی ندهند و نگران ملت کرد نباشند چرا که ما با قلبمان به سمت اسلام آمده‌ایم.
    محدودسازی رسانه‌ها توسط حکومت بحرین
   یکی دیگر از سخنرانان نشست سیاسی محمد میرزا رئیس شبکه لؤلؤ بود که وی با اشاره به چالش‌هایی که رسانه‌های بحرین با آنها مواجه هستند، اظهار کرد: امروز چیزی به عنوان آزادی رسانه در بحرین وجود ندارد و تمام رسانه‌های دیجیتالی مورد تهدید هستند.
   وی با تأکید بر اینکه حکام بحرین به دنبال محدودیت‌سازی دسترسی به اخبار مهم منطقه هستند تصریح کرد: آنها سعی دارند مسائل حاشیه‌ای که ارتباطی با کشور ندارد را مطرح کنند.
   رئیس شبکه لؤلؤ با بیان اینکه حکومت بحرین ایجاد محدودیت در شبکه‌های اجتماعی برای جلوگیری از دسترسی آزاد به اطلاعات را در دستور کار دارد، خاطرنشان کرد: امروز اخباری که عموماً در بحرین منتشر می‌شود بیشتر مرتبط با کشورهای خارجی از جمله اروپا و آمریکا است که هیچ ارتباطی با این کشور ندارد.
   بر اساس این گزارش، روز دوم نهمین اجلاسیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی نیز با برگزاری چندین نشست تخصصی به کار خود پایان داد تا با نظریه‌پردازی صحیح و کسب اطلاع بیشتر از وضع موجود سیاست‌گذاری‌های دقیق‌تر، جامع‌‌تر و به روزتر در رسانه‌های محور مقاومت شکل گیرد.
   سید زُهیر موسوی

    

   تعداد بازدید: 302
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .