•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 410
   کد: 130307
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   شهردار منطقه 12 مشهد در نشست با اصحاب رسانه عنوان کرد:

   شهرداری ویرانه‌ای را در طوس تحویل گرفت/ احیای طوس معطل تصویب سند راهبردی

   کمیته نجات طوس با محوریت شهرداری و همه دستگاه‌های مسوول تشکیل شد که تاکنون این کمیته دستاوردهای زیادی داشته است؛ مهم‌ترین آن در کنار تدوین سند راهبردی طوس، ایجاد همدلی بین دستگاه‌های مختلف است.
   شهرداری ویرانه‌ای را در طوس تحویل گرفت/ احیای طوس معطل تصویب سند راهبردی

   شهردار منطقه 12 مشهد گفت: مدیریت شهری مشهد ویرانه‌ای را در طوس تحویل گرفت و از سال 92 تاکنون برای این محدوده 35 میلیارد تومان هزینه کرده است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سعید اکبریان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در خصوص 19 تیرماه سالروز صدور فرمان مقام معظم رهبری برای احیای طوس برگزار شد، بیان کرد: دستور رهبر برای احیای طوس سند راه مهم برای مسوولان به خصوص دولت است.
   وی افزود: آنچه در سند آمده صراحتا متوجه دولت است اما اگر قصه پر غصه طوس را مرور کنیم خواهیم دید که مدیریت شهری از زمانی که این بخش وارد محدوده شهر شد یک تنه بار مسوولیت‌ها را در آبادانی طوس به دوش کشیده است.
   شهردار منطقه 12 مشهد تصریح کرد: منطقه طوس بیش از 7000 سال سابقه تمدنی و 3200 سال سابقه مدنیت دارد و در بستر رود خروشان کشف‌رود و در بین دو رشته کوه هزار مسجد و بینالود واقع شده است؛ همچنین دشت طوس از حوالی قوچان تا جاده سرخس به طول 200 کیلومتر است که کانون این خطه شهر تاریخی طوس است.
   اکبریان با اشاره به ورود رهبر معظم انقلاب به موضوع احیای طوس ادامه داد: سال 75 مقام معظم رهبری از تصرفات غیرمجاز معادن شن و ماسه در حاشیه طوس خبردار شدند و این باعث شد که مقام معظم رهبری در محل حضور پیدا کردند و تکلیفی را به دولت دادند.
   وی تصریح کرد: متاسفانه بعد از فرمان رهبری تنها شورای احیای طوس در سطح ملی تشکیل و تعداد محدودی از جلسات آن برگزار شد.
   شهردار منطقه 12 مشهد با بیان اینکه تیرماه 92 منطقه طوس به عنوان ناحیه منفصل شهری به شهر مشهد الحاق شد، گفت: در این اقدام 340 هکتار منطقه تاریخی طوس به همراه 3000 هکتار اراضی دیگر این محدوده به شهر مشهد الحاق شد این در حالیست که این ناحیه 15 کیلومتر با محدوده قانونی مشهد فاصله دارد و 10 درصد کل این محدوده دارای ضوابط میراث فرهنگی است.
   اکبریان ادامه داد: دلیل اصلی الحاق محدوده طوس به شهر مشهد استفاده از قدرت اجرایی شهرداری برای کنترل و نظارت ساخت و سازها است اما دولت باید طرح تفصیلی و اعتبارات ان را اختصاص دهد و این در حالیست که این محدوده طرح و اعتباراتی ندارد؛ در این بین شهرداری باید بر ساخت و سازهایی نظارت کند که هیچ ضابطه‌ای برای آن وجود ندارد.
   وی در خصوص تهیه طرح تفصیلی برای محدوده طوس عنوان کرد: در این بین شهرداری این آمادگی را دارد که مسولیت طرح تفصیلی را بر عهده بگیرد اما راه و شهرسازی تاکنون اقدامی انجام نداده است.
   شهردار منطقه 12 مشهد اضافه کرد: در این حال با هماهنگی صورت گرفته برای 16 روستا در این محدوده ضوابطی تعیین و ملاک عمل قرار گرفته اما به هیچ عنوان زمینه‌ای برای تحقق درآمد برای شهرداری پیش‌بینی نشده است.
   شهرداری ویرانه‌ای را در طوس تحویل گرفت
   اکبریان تصریح کرد: باید همه دستگاه‌ها در احیای طوس و آبادانی آن هم هدف و همگام باشند اما شهرداری ویرانه‌ای را در طوس تحویل گرفت.
   وی ادامه داد: از 25 سال گذشته تاکنون معادن شن و ماسه در بستر کشف‌رود واقع در طوس فعالیت خود را آغاز کردند و حتی بیش از 25 تا 30 متر نیز گودبرداری انجام دادند؛ همچنین 1700 هکتار زمین مورد تجاوز قرار گرفت.
   شهردار منطقه 12 مشهد با بیان اینکه یکی از دلایل نقض حریم شهر تاریخی طوس معادن است، عنوان کرد: در این راستا مدیریت شهری احساس تکلیف کرد و طی هماهنگی با دستگاه‌های مختلف وارد میدان شد که نتیجه آن پلمپ معادن محدوده طوس است.
   اکبریان گفت: همچنین کمیته نجات طوس با محوریت شهرداری و همه دستگاه‌های مسوول تشکیل شد که تاکنون این کمیته دستاوردهای زیادی داشته است؛ مهم‌ترین آن در کنار تدوین سند راهبردی طوس، ایجاد همدلی بین دستگاه‌های مختلف است.
   وی در خصوص ضرورت تایید سند راهبردی احیای طوس تصریح کرد: وجود طرح تفصیلی شرط لازم برای آبادنی طوس است اما کافی نیست چرا که قبل از آن نیازمند سند راهبردی هستیم که تکلیف دستگاه‌ها را روشن کند.
   اکبریان بیان کرد: سند راهبردی احیای طوس اولین محصول کمیته نجات طوس است ک به تصویب رسیده و در اختیار میراث فرهنگی و استانداری قرار گرفته که امیدواریم زودتر به تصویب شورای ملی احیای طوس برسد.
   قرار نیست طوس، طرقبه و شاندیز شود
   شهردار منطقه 12 مشهد با اشاره به توجه ویژه به کارکرد اقتصادی اراضی کشاورزی محدوده طوس عنوان کرد: 300 هکتار از محدوده 3400 هکتاری طوس هسته جمعیتی و 360 هکتار دیگر عرصه تاریخی است و الباقی آن را اراضی کشاورزی و باغات تشکیل می‌دهد با این مهم به دنبال این نیستیم که این محدوده را به مختصات شهری تبدیل کنیم و اعتقاد داریم باید از ظرفیت‌های طبیعی آن استفاده شود.
   اکبریان گفت: همچنین طبق مصوبه شورای اسلامی شهر نیز باید الگوهایی برای توسعه اقتصادی کشاورزی و فرهنگی این منطقه ارائه شود لذا اعتقاد داریم طوس قرار نیست طرقبه شاندیز شود بلکه طوس باید طوس بماند و به شدت به دنبال حفظ این اراضی هستیم.
   وی تصریح کرد: طرح تفصیلی این محدوده باید به تصویب برسد و این طرح باید به سمت توجیه‌پذیری اراضی کشاورزی برود.
   بافت فرسوده روستای طوس می‌توانست از تسهیلات نوسازی استفاده کند
   شهردار منطقه 12 مشهد با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی احیای طوس بی‌تفاوت بودن نسبت به آن است، ادامه داد: در این محدوده شهر سلجوقی زیر خاک است و توجهی نمی‌شود همچنین 300 هکتار از 360 هکتار محدوده طوس اراضی است که میراث فرهنگی برای آن چه کرده است؟
   وی گفت: در حوزه هسته تاریخی و آثار ثبتی میراثی طوس، میراث فرهنگی اجازه دخالت شهرداری و دیگر حوزه‌ها نداده با این حال این آمادگی را اعلام کردیم که شهرداری آماده مشارکت است.
   شهردار منطقه 12 مشهد بیان کرد: همچنین 300 هکتار از محدوده طوس بافت روستایی و ناپایدار است که می‌توانست طبق قانون از اعتبارات نوسازی بافت فرسوده استفاده کند اما دولت حتی یک ریال نیز تسهیلات نداده است.
   هزینه‌کرد 35 میلیارد تومانی مدیریت شهری برای احیای طوس
   اکبریان با اشاره به حضور جدی مدیریت شهری برای احیای طوس تصریح کرد: از زمان الحاق محدوده طوس به شهر مشهد مدیریت شهری تاکنون 35 میلیارد تومان در حوزه‌های عمرانی، خدمات شهری، فضای سبز و... به احیای این منطقه کمک کرده است.
   وی ادامه داد: برخی از خدمات شهرداری شامل کاشت 13 هزار و 300 اصله درخت در محور شاهنامه، کاشت 366 هزار بوته گل و گیاه در این محور، اجرای 158 هزار مترمربع زیرسازی معابر و آسفالت، انتخاب مشاور طراحی باغ راه شاهنامه به طول 15 کیلومتر، آغاز احداث بزرگترین مجموعه باستانی خراسان بزرگ ، احداث روز بازار طوس‌‎نشینان و... است.
   شهردار منطقه 12 مشهد خاطرنشان کرد: همچنین 837 مورد رای کمیسیون ماده 100 بابت تخلفات صورت گرفته در این محدوده اخذ که 103 مورد آن حکم قلع بوده است.
   فرزانه نثاری
    

   تعداد بازدید: 410
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .