•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 550
   کد: 130578
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
   به بهانه روز جهانی بدون نایلکس؛

   مرگ خاموش طبیعت!

   دیدن صحنه‌ای که در آن ماهیان، پرندگان و جانواران مختلف به دلیل خوردن پلاستیک در طبیعت جان خود را از دست داده‌اند قطعا به اندازه از بین رفتن یک انسان دردآور است.
   مرگ خاموش طبیعت!

   فرزانه نثاری- طبیعت مانند مادری است که دامان محبت خود را برای همه فرزندانش پهن کرده است؛ مادری که بدون هیچ چشم‌داشتی هر آنچه که دارد تمام و کمال در اختیار ما گذاشته تا زندگیمان سرشار از آسایش و آرامش شود بنابراین روا نیست که ما انسان‌ها به این نعمت الهی که کره خاکی را به محلی برای زندگی تبدیل کرده، بی توجه باشیم و در مقابل این موهبت، زمین را از مامنی مناسب برای زندگی نسل آینده دور کنیم.
   متاسفانه امروز طبیعت، بیمارِ خودخواهی انسان‌ها شده است و اگر به فکر این تن نحیف نباشیم در آینده‌ای نزدیک باید شاهد از بین رفتن کامل این موهبت الهی باشیم؛ آنجاست که دیگر برای انجام هر کاری دیر شده و باید زمینی خاکی، بدون حتی یک درخت و یک قطره آب را تحویل نسل‌های بعدی بدهیم.
   افزایش تولید زباله به واسطه مصرف بی‌رویه مواد غذایی، قطع درختان، مصرف بی‌‌رویه آب و برق، رهاسازی زباله در طبیعت، خشک شدن رودخانه‌ها و دریاها و بسیاری از مشکلات و معضلات دیگر امروز به جان این طبیعت دوست داشتنی ما افتاده است و هر روز زخمی بر پیکرش وارد می‌کند.
   با تغییر سبک زندگی و رواج مصرف‌گرایی متاسفانه انسان‌ها به سمت استفاده از انواع پلاستیک به عنوان بلای جان طبیعت حرکت کرده‌‌اند و شاید خبر نداشته باشیم که تجزیه همین پلاستیکی که امروز در اکثر وسایل زندگیمان جا خوش کرده بین صد تا هزار سال طول می‌کشد. حالا فکرش را بکنید این حجم از پلاستیکی که در جهان تولید می‌شود و روز به روز نیز در حال افزایش است چه آینده‌ای تاریکی را برای زمین آبی رقم می‌زند و اگر این اتفاق ادامه پیدا کند قطعا نسل آینده از داشتن طبیعتی پاک و زیبا محروم و تنها خاطره گذشتگان برایش باقی می‌ماند.
   دیدن صحنه‌ای که در آن ماهیان، پرندگان و جانواران مختلف به دلیل خوردن پلاستیک در طبیعت جان خود را از دست داده‌اند قطعا به اندازه از بین رفتن یک انسان دردآور است اما ما انسان‌ها باز هم بی‌تفاوت به این موضوع روز به روز با خودخواهی طبیعت را با سطل زباله اشتباه گرفته‌ایم و تنها به فکر راحتی و آسایش خودمان هستیم غافل از اینکه باید به زودی شاهد شمارش آخرین نفس‌های کره زمین باشیم.
   پلاستیک‌ها از ترکیبات سمی شامل اتیلن اکسید، هیدروکربن‌های سمی و قابل اشتعال و بنزن تشکیل شده که در زمان تجزیه ترکیبات خطرناکی را وارد محیط طبیعی می‌کند.
   این ترکیبات خطرناک تاثیرات بسیار منفی را بر موجودات زنده و به خصوص می‌گذارد و این یعنی مرگ تدریجی و خاموش زمینمان!
   امروز 21 تیرماه روز جهانی بدون نایلکس است، روزی که به بهانه آگاه کردن ما انسان‌ها از تاثیرات منفی تولید پلاستیک و ترغیب به کاهش مصرف آن نامگذاری شده است.
   اما نه امروز بلکه لحظه لحظه زندگیمان، وقتی که در فروشگاهی برای دو قلم کالا چند کیسه پلاستیکی برمی‌داریم، برای زمانی که بدون فکر زباله‌ها را بر سفره طبیعت می‌گذاریم و،و،و یادمان نرود خودخواهی امروز ما نباید دامان نسل آینده را بگیرد و اگر همین امروز آغاز نکنیم زودتر به پایان طبیعت نزدیک می‌شویم.
   *خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد
    

   کلید واژه ها: طبیعت=نایلکس - تخریب - روز جهانی -
   تعداد بازدید: 550
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .