•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 628
   کد: 133101
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۵/۱۸
   شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصویب کرد :

   افزایش 50 تومانی بهای بلیت اتوبوس‌ از ابتدای شهریورماه

   رییس جمهور در اولین سفر خود به مشهد قول 200 دستگاه اتوبوس را برای این شهر داد که محقق نشد.
   افزایش 50 تومانی بهای بلیت اتوبوس‌ از ابتدای شهریورماه

   شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یکصد و هشتاد و ششمین جلسه علنی خود به لایحه شهرداری مبنی بر افزایش 50 تومانی بهای بلیت اتوبوس رای مثبت داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، یکی از دستور کارهای یکصد و هشتاد و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر به بررسی نظریه شماره 1347 مورخ 05/05/96 کمیسیون برنامه،‌ بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری و نظریه شماره 896 مورخ 02/05/96 کمیسیون امور حمل و نقل و ترافیک در خصوص لایحه شماره 21/68860 مورخ 13/04/96 در زمینه پرداخت مابه‌التفاوت کرایه دریافتی و بهای تمام شده به بخش خصوصی اتوبوسرانی در قالب یارانه برای سال 1396 اختصاص داشت.
   شهردار مشهد مقدس در این خصوص اظهار داشت: در سال جاری 184 میلیارد تومان از بودجه جاری یعنی معدل 20 درصد آن را به سازمان اتوبوسرانی یارانه پرداخت کرده‌ایم که اگر هر سال این رقم افزایش یابد درآمدهای پایدار شهرداری به خطر می‌افتد.
   سید صولت مرتضوی ادامه داد: رییس جمهور در اولین سفر خود به مشهد قول 200 دستگاه اتوبوس را برای این شهر داد که محقق نشد.
   وی افزود: وظیفه دولت است که 82 درصد از منابع لازم برای خرید اتوبوس را در شهرها پرداخت نماید در صورتی که این مهم صورت نمی‌گیرد. برای من هم افزایش بهای بلیت اتوبوس سخت است اما چاره‌ای جز تن دادن به این کار نداریم.
   محمد کمال سرویها، رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز در این مورد گفت: ما 50 تومان به بهای بلیت اتوبوس اضافه می‌کنیم تا مجبور نشویم 300 اتوبوس را از خدمت‌رسانی به مردم خارج نماییم.
   علی اصغر نیشابوری، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد مقدس نیز با تاکید بر اینکه تحت هیچ شرایطی یارانه پرداختی شهرداری به اتوبوسرانی به صفر نمی‌رسد، تصریح کرد: اگر از امروز بهای بلیت اتوبوس را 103 تومان افزایش دهیم باید همان یارانه 35 میلیارد تومانی سال قبل را بپردازیم.
   وی خاطرنشان ساخت: لذا پیشنهاد شهرداری افزایش 100 تومانی بهای بلیت اتوبوسرانی در بخش دولتی و سازمانی می‌باشد زیرا شهرداری دیگر توان پرداخت یارانه به اتوبوسرانی را ندارد.
   علی اصغر نخعی‌راد، عضو شورای اسلامی شهر مشهد قمدس ضمن مخالفت با پیشنهاد شهرداری، تصریح کرد: افزایش 50 تومانی بهای بلیت اتوبوس در مشهد کافی است.
   حسن قدیری طرقی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر اما با ارائه پیشنهاد افزایش 100 توانی کرایه اتوبوس عنوان کرد: با اضافه کردن 50 تومان به کرایه، تنها 14 میلیارد تومان به درآمد شهرداری افزوده می‌شود که در این صورت هنوز باید در سال جاری 20 میلیارد تومان شهرداری به اتوبوسرانی یارانه پرداخت نماید.
   در مقابل محمد سهیلی، نایب رییس اول شورای اسلامی شهر که پیشنهاد افزایش 70 تومانی اتوبوس بخش خصوصی را داد، غلامرضا بصیری‌پور طی مخالفت با هرگونه افزایش بهای بلیت اتوبوسرانی، بیان داشت: یکی از مسوولیت‌های مستقیم شهرداری در مقابل مردم، ارائه خدمات حمل و نقل عمومی می‌باشد تا آلودگی هوا و ترافیک کاهش یابد لذا من با افزایش بلیت اتوبوس به خاطر اینکه بیشتر اقشار ضعیف از آن استفاده می‌کنند، مخالفم.
   در نهایت اعضا به افزایش 50 تومانی بهای بلیت اتوبوس‌های مشهد رای مثبت دادند.
   با تصویب این لایحه میزان کرایه دریافتی از مسافران اتوبوسرانی از ابتدای شهریورماه سال 96 برای بخش سازمانی مبلغ 350 تومان و برای بخش خصوصی نیز مبلغ 400 تومان تعیین گردید.
   همچنین به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد در خطوط بخش خصوصی اتوبوسرانی برای هر تراکنش در سال 96 علاوه بر کرایه دریافتی، به صورت میانگین مبلغ یک هزار و 494 ریال در سقف اعتبار دیده شده در بودجه مصوب همان سال و بر مبنای جداول پیوست به مهر شورای اسلامی شهر یارانه پرداخت نماید.
   در ادامه این مصوبه نیز شهرداری مشهد مقدس مکلف شده است وفق ضوابط از مسافران در قالب بلیت الکترونیکی و یا دریافت وجه نقدی با ارائه رسید معتبر کرایه اخذ نماید و همچنین نسبت به پیگیری دریافت یارانه حمل و نقل عمومی سهم دولت اقدام کرده و نتایج آن را هر سه ماه به شورای اسلامی شهر ارائه دهد.
   17 میلیارد تومان هبه سال گذشته شهرداری قابل دفاع است
   ششمین دستور کار این جلسه نیز رای گیری در مورد نظریه شماره 1346 مورخ 27/04/96 کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری و نظریه شماره 1985 مورخ 26/04/96 کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح ریزی شهری در خصوص لایحه شماره 63704/21 مورخ 04/04/96 در زمینه بخشودگی هزینه‌های ناشی از تراکم مازاد بر 400 درصد زائرسرای ارزان قیمت بود.
   با تصویب این لایحه به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد نسبت به صدور پروانه احداث بنای زائرسرای ارزان قیمت برای املاک مورد نظر به صورت کمک و بدون دریافت وجه از سرمایه‌گذار اقدام نماید.
   در حاشیه بررسی این دستور کار و زمانی که محمدرضا دیمه‌کار در قالب پیشنهادی خواستار ارائه گزارش در مورد میزان هبه‌های صورت گرفته در حوزه زائرسراهای ارزان قیمت و همچنین پیشرفت فیزیکی احداث این زائرسراها شد، نخعی راد در مخالفت با این پیشنهاد اظهار داشت: بعضی‌ها گفته‌اند شهرداری مشهد هبه‌های سنگینی انجام داده است که این اظهار نظرشان بدون در نظر گرفتن این بوده که شهرداری موظف به تامین سرانه‌های خدماتی شهر از جمله زائرسراهای خراب شده اطراف حرم می‌باشد.
   وی افزود: سال گذشته از بودجه نقدی دو هزار میلیارد تومانی شهرداری که یک هزار و 800 میلیارد تومان از آن محقق شد تنها 17 میلیارد تومان صرف هبه شده است در صورتی که این رقم باید 20 میلیارد تومان می‌بود.
   وی تاکید کرد: عملکرد شورا و شهرداری در حوزه هبه قابل دفاع است. برخی‌ها که تازه آمده‌اند و هیچ هنری به جز حرف زدن بلد نیستند و معلوم نیست در آینده با شهرداری چه خواهند کرد در مورد هبه ها اظهار نظر نادرست می کنند.
   نخعی‌راد گفت: شورای پنجم چه حقی دارد که در کار شورای چهارم دخالت می‌کند. یکی از آنها ما را سفیه نامیده است. به آنها ربطی ندارد ما چه می‌کنیم.
   در ادامه، قدیری طرقی نیز اظهار داشت: هبه‌های زائرسراهای ارزان قیمت یک حرکت شاهکارانه در سطح کشور بوده است.
   وی اضافه کرد: دوستان شورای پنجم پایشان را خیلی بیشتر از گلیمشان دراز کرده‌اند. من حاضر به مناظره به شورای پنجم در مورد هر کدام از مصوبات شورای چهارم هستم.
   افزایش 10 درصدی تعرفه خدمات دفاتر پیشخوان
   نظریه شماره 1331 مورخ 20/04/96 کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری و نظریه شماره 1993 مورخ 31/04/96 کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح ریزی شهری در خصوص لایحه شماره 60171/21 مورخ 29/03/96 در زمینه افزایش تعرفه خدمات دفاتر فنی و مهندسی و پیشخوان دولت نیز در ادامه این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.
   با تصویب این لایحه مقرر شد به منظور به روز رسانی نرخ تعرفه دفاتر فنی و مهندسی و پیشخوان شهرسازی، تعرفه خدمات ارایه شده این دفاتر در سال 96 با احتساب 10 درصد افزایش نسبت به تعرفه قبلی تعیین گردید.
   کمک به تسریع بازگشایی بولوار حافظ
   همچنین در این جلسه علنی، اعضای شورای اسلامی شهر با تصویب لایحه‌ای با تسریع بازگشایی بولوار حافظ موافقت نمودند.
   در این مصوبه که نظریه شماره 1343 مورخ 26/04/96 کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری و نظریه شماره 1992 مورخ 31/04/96 کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح ریزی شهری و نظریه شماره 897 مورخ 05/05/96 کمیسیون امور حمل و نقل و ترافیک در خصوص لایحه شماره 71267/21 مورخ 15/04/96 در زمینه تسریع در اجرای طرح بازگشایی بلوار حافظ تصویب شد مقرر شد اجرایی شدن مصوبه شورای اسلامی شهر مشروط به تعهد تملک املاک مجاور با دو پلاک مدنظر در مصوبه، توسط مالک آن دو پلاک و آزادسازی بولوار حافظ در آن محدوده باشد.
   احمد پورمنفردی
    

   تعداد بازدید: 628
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 2
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .