•  
   منبع خبر : 1006
   تعداد بازدید: 295
   کد: 134489
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
   برای نخستین بار در شهرداری مشهد توسط سازمان فاوا صورت گرفت؛

   تهیه نقشه سایت شماره دو سازمان پسماند به وسیله تکنولوژی پهپاد

   عده‌ای هنوز معتقدند که پهپادها نمی‌توانند جای فتوگرامتری به وسیله هواپیما را بگیرند چرا که با وجود گسترش تصاویر ماهواره‌ای، هنوز هم مهمترین روش برای تهیه نقشه از کلانشهرها محسوب می‌شوند، اما واقعیت این است که روز به روز بر تعداد پروژه‌های نقشه‌برداری که بوسیله پهپاد صورت می‌گیرد، افزوده می‌شود.
   تهیه نقشه سایت شماره دو سازمان پسماند به وسیله تکنولوژی پهپاد

   دیر زمانی نیست که این دستگاه‌های به ظاهر کوچک و ساده اما فوق‌العاده مفید و کارآمد در آسمان دنیای ما ظاهر شده‌اند، اما در همین سال‌های اندک، ظهور و حضورشان در زندگی و دنیای ما به ‌قدری دامنه کاربرد و کارآیی‌های خود را وسعت بخشیده‌اند که شاید نبودشان دیگر تصورناشدنی باشد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، دامنه کاربردهای این پرنده‌ها که روزبه‌روز هم بیشتر می‌شود هم‌اکنون نیز بسیار وسیع است. پهپادها هم‌اکنون حضور مهم و موثری در بازرسی‌های صنعتی، تامین امنیت عمومی جامعه، فعالیت‌های کشاورزی، شناسایی و ردیابی کشتی‌های صیادی متخلف، فیلمبرداری و تصویربرداری‌های هوایی، زیر نظرگرفتن مناطق خاص مانند گله‌های حیوانات (وحشی و اهلی)، شناسایی و خاموش کردن آتش‌سوزی‌ها، مناطقی که برای پرواز خلبان‌ها خطر دارد و... دارند. حتی به تازگی محدوده‌های کاری جدیدی برای پهپادها خلق کرده‌اند و این پرنده‌ها باید خود را آماده ایفای نقشی متفاوت کنند.
   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: اخیرا سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد پروژه‌ای تحت عنوان تهیه نقشه 1:200 برای سایت شماره 2 سازمان پسماند را به وسیله پهپاد به سرانجام رسانده است.
   محمدجواد رجاییان بیان کرد: در سالیان اخیر استفاده از این پهپادها در دانش نقشه‌برداری نیز بحث‌های زیادی را برانگیخته است، عده‌ای هنوز معتقدند که پهپادها نمی‌توانند جای فتوگرامتری به وسیله هواپیما را بگیرند چرا که با وجود گسترش تصاویر ماهواره‌ای، هنوز هم مهمترین روش برای تهیه نقشه از کلانشهرها محسوب می‌شوند، اما واقعیت این است که روز به روز بر تعداد پروژه‌های نقشه‌برداری که بوسیله پهپاد صورت می‌گیرد، افزوده می‌شود.
   به گفته وی در سالیان اخیر استفاده از هواپیماهای هدایت‌پذیر از دور (پهپاد)، برای تهیه نقشه به خصوص برای پروژه‌هایی با نیاز فوری و مناطق صعب‌العبور اشتیاق زیادی را برانگیخته است.
   رجاییان خاطرنشان کرد: تاکنون نقشه‌برداری هوایی ( استفاده از هواپیماهای بزرگ بال ثابت) به منظور عملیات فتوگرامتری علی‌الخصوص در کلانشهرها معمول بوده که هم اکنون به دلیل هزینه کمتر استفاده از این پرنده‌ها در مقایسه با هواپیمای معمول نقشه‌برداری، سرعت بسیار بیشتر در ارائه خروجی، تصاویر با کیفیت‌تر و ترکیب عکس با LAIDAR، پای پهپادها را به محیط‌های شهری باز کرده است.
   وی افزود: در همین راستا سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد درصدد اجرای پروژه‌ای به منظور تهیه نقشه 1:200 از سایت شماره دو (میامی) سازمان پسماند شد که با توجه به درخواست و تقاضای حوزه پسماند مبنی بر اجرای پایگاه اطلاعات جغرافیایی کارآمد و منسجم در جهت برنامه‌ریزی بهتر و مطلوبتر سایت دفن زباله، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، استفاده از بروزترین روش نقشه برداری را در دستور کار قرار داد، چرا که سایت‌های دفن زباله به دلیل موانع مختلف زیست محیطی برای عملیات نقشه‌برداری زمینی مناسب نیست و کار عملیات زمینی را با دشواری روبرو می‌کند.
   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد زمان این قرارداد را دو ماهه اعلام کرد و افزود: اجرای آن از فروردین امسال آغاز و خروجی‌های پروژه در موعد قرارداد، تحویل کارفرما شد.
   رجاییان ادامه داد: از جمله خروجی‌های این پروژه می‌توان به اورتوفتوهای واقعی با کیفیت، ابر نقاط رنگی، لایه‌های gis ready شده، نقشه‌های اتوکد 1:200 و مدل سه بعدی عکسی منطقه اشاره کرد.
   وی ابراز کرد: استفاده از این تکنولوژی به خوبی توانسته نقشه‌های با مقیاس 1:200 تحت استانداردهای سازمان نقشه برداری کشور را با سرعت بسیار بیشتر و با هزینه به مراتب کمتر را در مقایسه با روشهای متداول زمینی، تولید کند.
   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد تهیه 3488 تصویر اورتوفتوی واقعی، با پوشش 80 درصد طولی و 60 درصد عرضی در مدت زمان یک هفته را امری فوق‌العاده توصیف کرد و افزود: هم اکنون مدل‌های سه بعدی برای بهره‌برداری در اختیار سازمان پسماند قرار گرفته است.
   رجاییان ضمن اشاره به اینکه این اولین تجربه شهرداری مشهد در تهیه نقشه با استفاده از تکنولوژی پهپاد بوده اظهار امیدواری کرد که این پروژه می‌تواند آغازی برای استفاده از این تکنولوژی برای کمک به مدیریت و برنامه‌ریزی شهری مشهد باشد که بتوان از این تکنولوژی در سایر موارد همچون خدمات آتش نشانی، پلیس ساختمان و سایر امور نظارتی و... در پهنه شهر مقدس مشهد از آن استفاده کرد.
   زهرا غلامی 

   تعداد بازدید: 295
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   2 1
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .