•  
   منبع خبر : 1007
   تعداد بازدید: 432
   کد: 134615
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
   معاون عمران و توسعه وزیر کشور خبر داد:

   کاهش وابستگی شهرداری‌ها به درآمدهای ناپایدار در لایحه مدیریت شهری

   پیروی از تجارب بین‌المللی در این زمینه امری است که باید مورد توجه قرار گیرد و باید به دنبال افزایش مشارکت مردم و بخش خصوصی باشیم.
   کاهش وابستگی شهرداری‌ها به درآمدهای ناپایدار در لایحه مدیریت شهری

   معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: در لایحه درآمدهای پایدار مدیریت شهری، 2 سیاست مورد توجه قرار گرفته که یکی از آنها کاهش وابستگی شهرداری به درآمدهای ساخت وساز و دیگری مشارکت گسترده مردم برای عمران و آبادانی شهر است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، هوشنگ خندان‌دل در نشست با اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: توسعه‌یافتگی، مرهون خرج کردن بی حد و حصر پول نیست؛ اگر این‌چنین بود، کشورهای دارای منابع طبیعی سرشار در این حوزه سرآمد بودند.
   وی با بیان اینکه پول شرط لازم برای توسعه یافتگی نیست و مولفه‌هایی مثل خوش فکری و استفاده درست از زمان نیز در این تحقق مهم حائز اهمیت است، تصریح کرد: شوراهای شهر باید بتوانند مزیت‌های شهر را به درستی تشخیص دهند و به شکل صحیح از آنها استفاده نمایند.
   معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور با اشاره به موضوع زیارت به عنوان یکی از ظرفیت‌های شهر مشهد گفت: اگر فضای کنونی که در آن هستیم را مورد توجه قرار داده و فرصتهای موجود را شناسایی کنیم از کمک‌های چندمیلیاردی دولت مستغنی می‌شویم.
   خندان‌دل اعتبار اختصاص یافته توسط دولت برای تمامی فعالیت‌های عمرانی سطح کشور را 41 هزار و 700 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که شهرداری‌ها حدود 60 هزار میلیارد تومان در شهرها هزینه کرده‌اند.
   وی با اشاره به لزوم تقویت نهادهای عمومی غیردولتی از جمله شهرداری‌ها، تصریح کرد: شهرداری بیشترین لبه تماس با مردم را دارا بوده و اگر بتوانیم همراهی مردم را با خود جلب کنیم، تبدیل به نقش بی‌بدیلی می‌شود که شبیه آن را در دوران جنگ تحمیلی شاهد بودیم.
   رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اتکای بیش از حد شهرداری‌ها به ساخت و ساز را از نظر تئوریک دارای مشکل دانست و گفت: در لایحه مدیریت شهری درآمدهای پایدار، 2 سیاست مورد توجه قرار گرفته که یکی از آنها کاهش وابستگی شهرداری به درآمدهای ساخت وساز به میزان 10 درصد و دیگری مشارکت گسترده مردم برای عمران و آبادانی شهر است.
   وی ر با بیان اینکه یکی از راه‌های کاهش 50 درصدی وابستگی شهرداری‌ها به درآمدهای ناشی از ساخت و ساز و رسیدن آن به 10 درصد، افزایش سهم شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده است، اظهار کرد: پیروی از تجارب بین‌المللی در این زمینه امری است که باید مورد توجه قرار گیرد و باید به دنبال افزایش مشارکت مردم و بخش خصوصی باشیم.
   وی با بیان اینکه برای ایجاد هماهنگی با دستگاه های دیگر باید تلاش کنیم، به انتخابات 29 اردیبهشت ماه و حماسه مردمی این روز اشاره کرد و گفت: افزایش 6 برابری اعتماد مردم به منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مایه مباهات است.
    

   تعداد بازدید: 432
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .