•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 524
   کد: 135563
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
   با تصویب شورای اسلامی شهر مشهد محقق شد؛

   نام‌گذاری یکی از معابر و فرهنگسراهای شهر به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی و استاد مریم میرزاخانی / جایگاه‌های سوخت تک سکو در مشهد احداث می شود

   بر اساس لایحه موردنظر، به شهرداری مشهد اجازه داده شد به منظور کمک به توسعه مراکز خدماتی ویژه نابینایان و کم بینایان، نسبت به صدور پروانه یک بلوک از مجتمع فرهنگی، آموزشی و توانبخشی شبانه‌روزی ویژه نابینایان متعلق به جامعه نابینایان ثامن الائمه(ع) خراسان رضوی واقع در بولوار شفا از محل اعتبارات تبصره 8 بودجه سال 96 اقدام نماید.
   نام‌گذاری یکی از معابر و فرهنگسراهای شهر به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی و استاد مریم میرزاخانی / جایگاه‌های سوخت تک سکو در مشهد احداث می شود

   شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به طرح اعضا مبنی بر نامگذاری یکی از معابر و فرهنگسراهای سطح شهر بنام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و استاد مریم مرزاخانی رای مثبت داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، هفتمین دستور کار سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر به بررسی نظریه کمیسیون اقتصادی در زمینه احداث جایگاه‌های توزیع بنزین تک سکویی در سطح شهر اختصاص یافت.
   محمد آذری، سرپرست شهرداری مشهد در این مورد گفت: در مقطعی جایگاه‌های سی ان جی به گل نشسته بود سپس صندوق ذخیره که تشکیل شد و بعد از 3 باز مزایده و عدم وجود متقاضی، به این صندوق تکلیف کردیم تا مدیریت این جایگاه‌ها را بپذیرد.
   وی افزود: در مدت کوتاهی این جایگاه‌ها به سود دهی رسید و حال بسیاری متقاضی پیمانکاری این جایگاه‌ها هستند. مجوز ترافیک و محیط زیست برای احداث این جایگاه‌های تک سکویی در این 34 نقطه گرفته شده است.
   با لایحه شهرداری مشهد مقدس با موضوع مشارکت در پروژه احداث جایگاه توزیع سوخت تک سکویی در سطح شهر مشهد با واگذاری احداث و بهره‌برداری ان به بخش خصوصی از طریق مزایده و با تخصیص حداقل 30 درصد از کارمزد شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به شهرداری بی او ال تی از ابتدا با شرایط زیر موافقت گردید.
   1. شهرداری مشهد نسبت به تهیه آنالیز اقتصادی، برآورد اولیه و تهیه اسناد مزایده جایگاه‌های تک سکو اقدام نماید.
   2. شهرداری مشهد موظف است از طریق فراخوان عمومی شرکت‌های دارای صلاحیت را شناسایی و از بین آنان از طریق مزایده، سرمایه‌گذار انتخاب کند.
   همچنین بر اساس نظریه کمیسیون عمران و شهرسازی مقرر شد مکان‌های جدید پیش بینی شده برای احداث جایگاه‌های توزیع بنزین تک سکویی به جز جایگاه‌های سی ان جی موجود باید به تایید کمیته مکان یابی و مبلمان شهری و گرافیک محیطی برسد.
   احمد نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر در این باره بیان کرد: عملکرد صندوق ذخیره در جایگاه‌های سی ان جی مناسب بود اما شورای شهر تاکید دارد باید واگذاری‌ها از طریق مزایده باشد.
   مجتبی بهاروند، رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد نیز تاکید کرد که بحث‌های ترافیکی نیز باید در مورد احداث این جایگاه‌ها دیده شود.
   نامگذاری یک فرهنگسرا یا مکان فرهنگی به نام استاد مریم میرزاخانی
   دیگر دستور کار این جلسه علنی به بررسی طرح تعدادی از اعضا در مورد نام‌گذاری یکی از میادین و معابر جدید الاحداث به نام استاد مریم میرزاخانی پرداخت.
   رمضانعلی فیضی، نایب رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز خاطرنشان کرد: در تهران خانواده استاد میرزاخانی با نام‌گذاری خیابان به نام وی مخالفت کردند لذا پیشنهاد داریم تا یک فرهنکسرا یا مکان فرهنگی به نام وی نام‌گذاری شود.
   با تصویب نظریه کمیسیون فرهنگی، شهرداری مشهد مقدس موظف شد ظرف مدت حداکثر 3 ماه نسبت به پیشنهاد یکی از اماکن عمومی یا فرهنگسرای موضوعی به نام بانوی فرهیخته استاد مریم میرزاخانی اقدام نماید.
   این دستور کار با اتفاق آرا تصویب شد.
   نام‌گذاری یکی از معابر شهر به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی
   همچنین در ادامه این جلسه علنی، طرح اعضا مبنی بر نام‌گذاری یکی از میادین و معابر به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی اختصاص داشت.
   رمضانعلی فیضی، نایب رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در این مورد گفت: چون در طرح به معابر جدید الحداث اشاره شده است لذا ما پیشنهاد داریم این مورد حذف و یکی از معابر مدنظر قرار گیرد.
   بتول گندمی، دیگر عضو شورای شهر نیز پیشنهاد داد تا بزرگراه میثاق بنام آیت الله هاشمی نام‌گذاری گردد.
   مجتبی بهاروند، دیگرعضو شورای شهر با اشاره به اینکه تغییر خیابان‌های موجود هزینه زیادی در دست مردم می‌گذارد، تاکید کرد بهتر است معابر جدیدالحداث به نام ایشان نام‌گذاری شود.
   امیر شهلا، عضو کمیسیون توسعه و عمران طوس شورای شهر نیز تصریح کرد: با توجه به جایگاه آیت الله هاشمی در سپهر سیاست باید پروژه‌ای به نام ایشان شود که در حد و اندازه وی باشد که با وضعیت فعلی شهرداری ممکن است شاید تا سال‌ها یا پروژه‌ای کلنگ نخورد و یا به سرانجام نرسد پس همان بولوار میثاق می‌تواند برای این نام‌گذاری مناسب باشد.
   با تصویب این طرح شهرداری مشهد موظف است ظرف مدت حداکثر 3 ماه نسبت به پیشنهاد یکی از معابر به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی اقدام نماید.
   در ادامه جلسه با اصرار اعضا مبنی بر کاهش زمان این نام‌گذاری، و همچنین با تاکید رییس شورای شهر، آذری، سرپرست شهرداری مشهد قول داد تا جلسه اینده پیشنهاد نام‌گذاری ارایه شود.
   مخالفت شورا با بخشودگی بنای مازاد بر پروانه مساجد
   دهمین دستور کار سومین جلسه علنی شورای شهر به بررسی نظریه کمیسیون فرهنگی در مورد بخشودگی بنای مازاد بر پروانه مساجد اختصاص یافت.
   رمضانعلی فیضی، عضو شورای اسلامی شهر در این مورد گفت: با توجه به سوابق موجود، از سوی شهرداری به اماکن مذهبی و مساجد تسهیلاتی مثل پروانه رایگان و تجاری رایگان داده می‌شود و در صورتی که شهرداری‌های مناطق تشخیص دهند به صورت موردی می‌توانند لایحه ارائه دهند.
   وی افزود: ما با بخشش جریمه ساخت و سازهای غیر مجاز مساجد مخالفیم.
   مسعود ریاضی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر نیز خاطرنشان ساخت: پروانه یعنی مجوز، اگر قرار باشد که خلاف این مجوز مساجد ما ساخته شوند که دیگر اساس مساجد بر تقوا نخواهد بود لذا نباید این جرایم تخلفات ساختمانی حتی برای مساجد بخشیده شود.
   محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر نیز گفت: در مصوبات گذشته ظرفیت‌های خوبی برای مساجد دیده شده است و این لایحه ظرفیت مازاد بر پروانه را برای مساجد درخواست داشت که شورا مخالفت نمود.
   این لایحه به اتفاق آرا مورد مخالفت قرار گرفت.
   مخالفت با لایحه هبه 50 درصد از مساحت‌های خریداری و آزاد شده مسجد و تکیه علی اکبری‌‌ها
   در ادامه این جلسه علنی، لایحه شهرداری مشهد در خصوص هبه 50 درصد از مساحت‌های خریداری و آزاد شده مسجد و تکیه علی اکبری‌ها مورد بررسی قرار گرفته و با آن مخالفت شد.
   بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تصریح کرد: چون 2 درصد مجاز هبه‌های شهرداری از بودجه جاری امسال پر شده لذا با این لایحه مخالفت کردیم زیرا هزینه این هبه نیز به خوبی مشخص نشده است.
   محمد آذری، سرپرست شهرداری مشهد نیز اضافه کرد: توافقی بین شهرداری و اداره کل اوقاف منعقد شده بود که بندهای متعددی دارد. در این توافق بنا بر این بوده که اوقاف مشکل شهرداری در مورد بازگشایی ‌ها را انجام دهد تا ما نیز با هبه موافقت نماییم. حال با توجه به اینکه اوقاف به تعهد خود عمل نکرده است خود به خود این لایحه منتفی است.
   همه اعضای حاضر در این جلسه علنی به نظریه مذبور رای مثبت دادند و با این هبه مخالفت کردند.
   صدور پروانه رایگان برای ملک متعلق به جامعه نابینایان
   در ادامه جلسه و در مقابل مخالفت‌های صورت گرفته با لوایح مربوط به هبه، این بار اعضای شورای اسلامی شهر در دوره پنجم با بررسی دستور کار مربوط به لایحه شهرداری در مورد صدور پروانه برای ملک متعلق به جامعه نابینایان ثامن الائمه خراسان رضوی، به آن رای مثبت دادند.
   بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر درباره این لایحه گفت: شهرداری بر اساس این لایحه درخواست دارد تا صدور پروانه برای این مجتمع رایگان صادر شود که مبلغ این هبه یک میلیارد و 45 میلیون تومان می‌باشد که بیشتر مبلغ مربوط به ساخت و ساز بیشتر از حد مجاز است.
   وی افزود: بر اساس رای کمیسیون فعلا شورا با هبه هزینه مربوط به یک بلوک موافقت کرده است تا پس از تکمیل بلوک اول، در مورد ادامه کار نیز تصمیم‌گیری شود.
   مسعود ریاضی، رییس کمیسیون توسعه و عمران طوس نیز اظهار کرد: 15 درصد جمعیت جهان معلول هستند اما متاسفانه ما در اجتماعمان این قشر را نمی‌بینیم زیرا شرایط برای حضور آنها در جامعه فراهم نشده است.
   وی ادامه داد: این کمک صرفا می‌تواند بخشی از حقوق فراموش شده این قشر باشد لذا با این نظریه به قوت موافقم.
   امیر شهلا، دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد هم با اشاره به اینکه در شهر مشهد 160 هزار نفر معلول زندگی می‌کنند، افزود: اینها خانواده بزرگی هستند که دیده نشده‌اند. شهر کاملا تهی از حضور معلولان در فضاهای شهری است. این افراد مثل همه عوارض پرداخت می‌کنند اما از امکانات شهری بی‌بهره هستند. پس باید کاری کلی برای همه اینها انجام شود.
   در نهایت این لایحه نیز با اتفاق آراء تصویب شد و بر اساس آن به شهرداری مشهد اجازه داده شد به منظور کمک به توسعه مراکز خدماتی ویژه نابینایان و کم بینایان، نسبت به صدور پروانه یک بلوک از مجتمع فرهنگی، آموزشی و توانبخشی شبانه‌روزی ویژه نابینایان متعلق به جامعه نابینایان ثامن الائمه(ع) خراسان رضوی واقع در بولوار شفا از محل اعتبارات تبصره 8 بودجه سال 96 اقدام نماید.
   تعیین تکلیف اراضی محدوده حاشیه شهر
   همچنین در ادامه سومین جلسه علنی شورای پنجم، با تصویب یک طرح دیگر، شهرداری مشهد مقدس موظف شد لایحه اجرایی ساماندهی اراضی واقع در محدوده حاشیه شهر را ظرف مدت حداکثر 4 ماه تدوین و به شورای اسلامی شهر ارسال نماید.
   چهاردهمین دستورکار این جلسه علنی نیز به نظریه کمیسیون برنامه و بودجه در مورد طرح تقسیط بدهی شهروندان به شهرداری بابت صدور پروانه‌های مسکونی و تجاری پرداخت.
   محمدهادی مهدی نیا، دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد در این باره گفت: نیازمان زیادی برای این مصوبه لازم نیست. با توجه به رکود موجود و کاهش سود بانکی هر چه زودتر این مصوبه اجرایی شود بهتر است.
   محمد آذری، سرپرست شهرداری مشهد بیان کرد: شهروندانی که کمتر از 60 میلیون بدهی دارند تا 36 ماه می‌توانیم بدهی آنها را تقسیط کنیم . کسانی هم که بالاتر از 60 میلیون بدهی داشته باشد بدهی آنها حداکثر تا 6 ماه با حداکثر تخفیف نقدی 10 درصد قسط بندی می‌شود.
   با تصویب نظریه کمیسیون برنامه و بودجه مقرر شد با توجه به رکود حاکم بر ساخت و ساز و به جهت کمک به انبوه سازان صنعت ساختمان، شهرداری مشهد لایحه پیشنهادی خود را در خصوص تببین مکانیزم مالی مناسب برای تقسیط حقوق شهرداری و ترجیحا به صورت تعامل با بانک‌ها ظرف مدت یک ماه تهیه و به شورای اسلامی شهر ارسال نماید.
   آخرین دستور کار این جلسه علنی نیز بررسی نظریه کمیسیون های تخصصی در مورد لایحه شهرداری در زمینه تکالیف ماموران شهرداری مقرر در تبصره 7 ماده 100 قانون شهرداری‌ها اختصاص یافت.
   با تصویب نظریه کمیسیون عمران و شهرسازی، نظر به اینکه 2 سال از ارائه لایحه پیشنهادی سپری شده و موضوع لایحه یاد شده در فصل جرایم دفترچه‌های پیمان ادارت مهندسی و نظارت بر ساخت و سازها پیش بینی و عملیاتی شده با لایحه پیشنهادی مخالفت شد.
   احمد پورمفردی


    

   تعداد بازدید: 524
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .