•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 688
   کد: 135790
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

   سالها کم‌توجهی جامعه تصمیم‌گیران شهر به معلولان
   امیر شهلا

   حالا ریش و قیچی به ما رسیده تا در شورای پنجم، برای این ١٦٠هزار نفر کاری بکنیم. زیاد هم فرصت نداریم. تا چشم به هم بزنیم، فصل شمردن جوجه‌ها رسیده است.
   سالها کم‌توجهی جامعه تصمیم‌گیران شهر به معلولان

   دلشان خیلی پُردرد بود. حق هم دارند. وقتی به شهر نگاه می‌کنی، انگار نه انگار در این شهر، بیش از ١٦٠هزار معلول جسمی، حرکتی و ناتوان ذهنی زندگی می‌کنند. هیچ معلولی را در خیابان‌های شهر نمی‌بینیم. یعنی ما نخواسته‌ایم یا نگذاشته‌ایم که آنها هم در شهر حضور داشته باشند. نه پیاده‌روی درست درمانی هست که بتوانند در آن راه بروند، نه اتوبوسِ بی‌نقصی که بتوانند سوارش شوند. نه پارکی که بتوانند بدون کمک دیگران، داخلش شوند و نه بازار و سی‌نما و مغازه‌ای که برای خروج از آن، آسان‌سازی شده باشد.
   یکیشان تعریف می‌کرد وقتی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی (خیابان دکترها) بوده، برای اجابت مزاج، با هزار رنج و مشقّت، به تقی‌آباد می‌آمده تا با مترو، به پارک ملّت برود و دوباره همین مسیر را بر می‌گشته تا به دانشگاه برسد! یعنی آنها حتّی برای قضای حاجت نیز در شهری که ما ساخته‌ایم، مشکل دارند.
   میهمان "جامعه معلولین ایران، شعبه خراسان رضوی" بودیم. 4 هزار عضو دارند و یک دنیا دردِدل. از بهزیستی ناراضی‌اند که هوای‌شان را ندارد. احساسِ شهروند درجه ٢ می‌کنند. همان‌ها که در پرداخت عوارض و مالیات، مثل بقیه هستند، اما سهم‌شان از خدمات و امکانات و رفاهیّات شهر، ثلث دیگران هم نیست. مصوبه‌ای هست که هر دستگاه اجرایی موظف است، 10 درصد بودجه عمرانی‌اش را صرف مناسب‌سازی کند و قانون دیگری که می‌گوید: ضوابط مناسب‌سازی، باید در ساختمان‌های گروه دال (عمومی و تجاری و مجتمع‌های مسکونی بالای بیست واحد) رعایت شود، اما دریغ از این همه مادّه و تبصره و قانون!
   می‌گویند: مشکل این است که افراد سالم، وظیفه تصمیم‌گیری برایشان را عهده‌دار هستند. هروقت سواره از حال پیاده باخبر شد، آنها هم از روزگار ما مطلع می‌شوند. خیلی ساده می‌گویند پلّه برای معلول، یعنی دیوار و حالا ببینید در شهری که ما برایشان ساخته‌ایم، چه اندازه دیوارهای بلند و باروهای بلندتر وجود دارد.
   آنها از سال١٣٨٢، دنبال مناسب‌سازی فضاهای شهری هستند، اما همیشه جوینده، یابنده نیست. مدیرعامل‌شان، عضو جامعه مناسب‌سازی استان است که جلسات‌اش، به ریاست آقای استاندار برپا می‌شود. "ایمانی‌راد" از مصوبات خوب این کمیسیون می‌گوید. مصوباتی که فقط روی کاغذ نوشته می شود. او در شورای قبلی، چندبار به کمیسیون حمل و نقل آمده، یک بار هم، پیش از دستور، در صحن علنی، نطق داشته. اما عایدی این همه تلاش و تقلّا برای جامعه معلولان، چیزی نزدیک به هیچ بوده است.
   حالا ریش و قیچی به ما رسیده تا در شورای پنجم، برای این ١٦٠هزار نفر کاری بکنیم. زیاد هم فرصت نداریم. تا چشم به هم بزنیم، فصل شمردن جوجه‌ها رسیده است. اگر آقای شهردار یا آقای رییس شورا، یک مشاور در امور معلولان داشته باشند، یک نفر در شورا و شهرداری هست که حقوق بگیرد تا فقط برای این خانواده بزرگ فکر کند. ما در قبال این جمعیّت به حساب نیامده، مسئولیم.

   *عضو شورای اسلامی شهر مشهد
    

   تعداد بازدید: 688
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .