•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 565
   کد: 135791
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

   چالش ایمنی دغدغه امروز کلانشهر مشهد
   امیر عزیزی

   گرچه این آموزش تعداد نیروی متخصص در مدیریت بحران، برای کلانشهری به وسعت و جمعیت مشهد کم است و کفاف نیاز موجود را نمی‌دهد، اما می‌تواند چشم‌اندازی برای آینده روشن باشد. چشم‌انداز شهری پر امید، ایمن و شاد.

   چالش ایمنی دغدغه امروز کلانشهر مشهد

   مشهد مقدس مامن و جایگاه 3 میلیون شهروند مشهدی و خاستگاه و قبله‌گاه میلیون‌ها عاشق و دلباخته اهل بیت (ع) است. شهری که به واسطه وجود بارگاه امام هشتم(ع) و حضور زائران آن حضرت، می‌طلبد معیارها و استاندارهای جهانی شهر امن و ایمن را در خود بگنجاند. با وجود اینکه توجه به مسائل ایمنی و لحاظ کردن فاکتورهای مرتبط با مدیریت بحران یکی از ضروریات کلانشهرها محسوب می‌شود، اما در کمال تعجب باید گفت بر اساس مطالعات صورت گرفته، آشنایی شهروندان مشهدی و هموطنانمان با مباحث ایمنی تنها 8 درصد است. این در حالیست که آشنایی ژاپنی‌ها با مسائل حوزه ایمنی 80 درصد است.
   از دیگر سو، شهر مشهد بر روی 7 گسل قرار دارد که بخش عمده شهر را پوشش داده است. به گونه‌ای که امکان وقوع زلزله 7 ریشتری در نتیجه وجود این گسل‌ها دور از انتظار نیست. مسئله‌ای که اگر به وقوع بپیوندند، می‌تواند مشهد را با چالشی بزرگ مواجه کند. در عین حال باید اذعان کرد که در هنگامه وقوع حوادث، نقش نیروهای مردمی و محلی در ساماندهی بحران‌ها چشمگیر است و این یاری خود مردم به یکدیگر است که می‌تواند گره‌گشای مشکلات در زمان وقوع حوادث باشد.
   با این وجود، خلاءهای بسیاری در زمینه آموزش و آشنایی شهروندان با مباحث ایمنی وجود دارد که همین خلاء‌ها سبب شد ایده شکل‌گیری گروه‌های دوام ثامن در محلات مختلف مشهد شکل گیرد. به همین منظور طرحی درانداختیم و با شعار «به سراغ شما می‌‌آییم» فعالیت خود را آغاز کردیم. به در منازل شهروندان رفتیم و آموزش‌های مختلفی را برای علاقه‌مندان به موضوعات ایمنی ارائه کردیم. در نتیجه، به دنبال شکل گیری گروه‌های دواطلب واکنش اضطراری محلات 4200 نفر از شهروندان مشهدی آموزش‌های لازم را دریافت کردند و چند ماه بعد نیز 200 نفر از بین همین افراد، به عنوان نیروی تخصصی بحران تحت آموزش‌های ایمنی، امداد و نجات و اطفای حریق و پدافند غیرعامل قرار گرفتند. البته علاوه بر این، آموزش‌های 220 ساعته نیز برای 6 ماهه دوم امسال تدارک دیده شده تا امدادگرهای حرفه‌ای تربیت و بکارگیری شوند. آموزش‌ مسائل ایمنی و مدیریت بحران به همین جا ختم نخواهد شد و درصدد هستیم مشهد را به کلانشهری موفق در زمینه ایمنی بدل کنیم.
   گرچه این آموزش تعداد نیروی متخصص در مدیریت بحران، برای کلانشهری به وسعت و جمعیت مشهد کم است و کفاف نیاز موجود را نمی‌دهد، اما می‌تواند چشم‌اندازی برای آینده روشن باشد. چشم‌انداز شهری پر امید، ایمن و شاد.

   *سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد

    

    

   تعداد بازدید: 565
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   111 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .