•  
   منبع خبر : 1001
   تعداد بازدید: 449
   کد: 135834
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۲۵
   معاون وزیر راه و شهرسازی:

   تجربه سیاست اشتباه پاک‌سازی در محلات حاشیه‌‌ای مشهد تکرار نمی‌شود

   مدل دیگری که با مشارکت مردم محله و ساکنان سکونتگاه‌های غیر رسمی در حال اجرا است، مدل مسکن خودمالکی است که در این روش به افرادی که توانایی استفاده از تسهیلات را دارند، وام ارزان قیمت داده می‌شود تا بتوانند نسبت به ترمیم سکونتگاه خود اقدام کنند.
   تجربه سیاست اشتباه پاک‌سازی در محلات حاشیه‌‌ای مشهد تکرار نمی‌شود

   معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تجربه سیاست اشتباه پاک‌سازی در محلات حاشیه‌‌ای مشهد تکرار نمی‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدسعید ایزدی با تاکید بر اینکه در اجرای تمام این ۶ مدل هرگز به سمت پاک‌سازی مناطق حرکت نمی‌کنیم، گفت: عده‌ای بر این باور هستند که ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی به معنای پاک‌سازی منطقه است اما قطعا تجربه سیاست اشتباه پاک‌سازی منطقه خاک سفید در تهران، زورآباد در کرج (تپه مراد آب) و محلات حاشیه‌¬ای در مشهد (کوی طلاب) تکرار نمی‌شود.
   وی با اشاره به این مدل ها گفت: در ۶ مدل ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی ۷۰ هزار خانوار اسکان مجدد می‌شوند و به واجد شرایط‌ها سند مالکیت می‌دهیم.
   معاون وزیر راه و شهرسازی از ۶ مدل جدید ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی پرده برداری کرد و اجرای این مدل‌ها را حرکتی برای بهبود وضعیت این نقاط دانست.
   ایزدی با تاکید بر اینکه حاشیه نشین‌ها و ساکنان سکونت‌گاه‌های غیررسمی در اولویت پروژه مسکن اجتماعی هستند، اعلام کرد: وزیر راه و شهرسازی 4 گروه را در اولویت طرح مسکن اجتماعی قرار دادند که خانه اولی‌ها، ساکنان سکونت‌گاه‌های غیررسمی یا همان حاشیه‌نشین‌ها، ساکنان بافت فرسوده و گروه‌های کم‌درآمد از اولویت‌های دولت دوازدهم در نظام برنامه تامین مسکن هستند.
   وی ادامه داد: در حوزه درمان موضوع حاشیه‌نشینی، اجرای ۶ روش و مدل «اسکان مجدد»، «مسکن تدریجی»، «تنظیم مجدد زمین»، «خود مالکی»، «استفاده از ظرفیت خیران و نیکوکاران مسکن‌ساز» و «اعطای مالکیت زمین» را در دستور کار قرار داده‌ایم و در برخی از مناطق این مدل ها به اجرا رسیده و با عملیاتی شدن این روش‌ها برخی از محدوده‌ها ساماندهی شده است.
   ۷۰ هزار خانوار نیازمند اسکان مجدد
   معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح اسکان مجدد برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی گفت: یکی از روش‌های ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی، اجرای طرح اسکان مجدد است در این طرح برای خانوارهایی که در سکونتگاه‌های پرخطر سکونت دارند، مسکن جایگزین در نظر گرفته‌ایم.
   ایزدی افزود: طبق مطالعات شناسایی انجام شده در کل کشور ۷۰ هزار خانوار نیازمند اسکان مجدد هستند این افراد کسانی هستند در سکونتگاه‌های پرمخاطره مانند مجاورت با دکل‌های فشار قوی برق، حاشیه رودخانه‌ها و... زندگی می‌کنند.
   وی با بیان اینکه مدل مسکن تدریجی روش دیگری در جهت درمان مساله حاشیه‌نشینی است، گفت: یکی از متداول‌ترین روش‌ها در جهت ساماندهی سکونتگاه‌های رسمی در بافت‌های حاشیه شهرها، مدل مسکن تدریجی است که در این مدل خانوار خودشان اقدام به ساماندهی سکونت خود می‌کنند به این معنا که نسبت به تعمیر، مقاوم سازی و اضافه کردن اتاق و ... اقدام می‌کنند. اما در اجرای این طرح دولت از این خانوار حمایت می‌کند تا به صورت نظام‌مند و مهندسی شده این اقدامات انجام شود.
   تجربه سیاست اشتباه در طلاب تکرار نمی‌شود
   معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: پاک‌سازی این مناطق واکنش‌ها و تبعات اجتماعی بسیار گسترده‌ای را به دنبال خواهد داشت و سیاست درستی نیست.
   وی با اشاره به اجرای مدل تنظیم مجدد زمین در بافت حاشیه شهرها اظهار کرد: در این مدل و سازوکار مردم محله خانه فرسوده و سکونتگاه خود را نوسازی می‌کنند. در این روش سکونتگاه‌های غیر رسمی به شرط آنکه در آن از روش‌های مشارکت مردمی استفاده شود، ساماندهی می‌شود.
   ایزدی ادامه داد: مدل دیگری که با مشارکت مردم محله و ساکنان سکونتگاه‌های غیر رسمی در حال اجرا است، مدل مسکن خودمالکی است که در این روش به افرادی که توانایی استفاده از تسهیلات را دارند، وام ارزان قیمت داده می‌شود تا بتوانند نسبت به ترمیم سکونتگاه خود اقدام کنند.
   وی افزود: یکی از انواع تسهیلاتی که در اختیار این افراد قرار می‌گیرد، ودیعه مسکن است که می‌توانند با استفاده از این تسهیلات مسکن دیگری را به اجاره دربیاورند و سکونتگاه خود را مقاوم و نوسازی کنند.
   معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مدل دیگری که در مدل ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی تعریف شده است، استفاده از توانمندی‌ها و حمایت‌های انجمن خیرین و نیکوکاران مسکن‌ساز است، گفت: یکی از اقدامات شرکت عمران و بهسازی شهری در راستای ساماندهی سکونتگاه‌های واقع در بافت حاشیه شهرها امضای تفاهم‌نامه با انجمن خیرین مسکن‌ساز بوده است که بر اساس این تفاهم‌نامه قرار بر این است که خیرین مسکن ساز در دو شهر مشهد و یزد به عنوان شهرهای پایلوت، اقدام به تامین مسکن مورد نیاز برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی کنند.
   ایزدی افزود: طبق توافق انجام شده، خیرین مسکن ساز در شهر یزد ۷۰۰ واحد مسکونی و در شهر مشهد ۱۰۰۰ واحد مسکونی می‌سازنند.


    

   کلید واژه ها: محلات حاشیه‌‌ای - مشهد -
   تعداد بازدید: 449
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .