•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 324
   کد: 139669
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۸/۱۴

   رشد و بالندگی فرهنگ عمومی، نیازمند تعریف هویت شهری
   احسان اصولی

   بسط و گسترش هویت مشترک در بین شهروندان مشهدی گسست‌های تهدیدآمیز طبقاتی، قومی، مذهبی و ... را به خوبی پوشش می‌دهد و از واگرایی‌های مخرب جلوگیری می‌کند.
   رشد و بالندگی فرهنگ عمومی، نیازمند تعریف هویت شهری

   هر ملت و جامعه‌ای توسط فرهنگ و رسومی که میراث اجتماعی و بشری آن است قوام می‌یابد؛ یعنی این فرهنگ است که بقای اجتماعات بشری را استحکام می‌بخشد. از این رو اغراق نیست اگر فرهنگ را اصیل‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ابزار حفظ جامعه و پایدارترین وجه آن بدانیم چنان‌که شاهد بوده و هستیم جوامعی که به هر دلیلی نتوانسته‌اند میراث‌های بشری خود را حفظ و به تار و پود رفتار و باورهای شهروندانش تزریق کنند، جوامعی ازهم‌گسیخته و ناپایدار را شکل داده‌اند که در زمان‌های بروز معضل‌ها، به بحران‌های عمیق هویتی دچار شده‌اند. به این دلایل است که گزاره‌ای چون «فرهنگ عمومی» روزبه‌روز بیشتر موردتوجه دولتمردان اقصانقاط جهان قرار می‌گیرد.
   مشهد نیز از این قواعد مستثنا نیست. ما نیز برای افزایش انسجام شهری و مشارکت عمومی شهروندان، نیازمند توجه هوشمندانه و دقیق به فرهنگ عمومی هستیم.
   یکی از اصلی‌ترین محورهای فرهنگ عمومی که باید درآن ابتکار عمل را به دست گرفت و خالصانه و به دور از سوگیری‌های جناحی و فرقه‌ای بدان وارد شد تعریف «هویت شهری» برای کلان‌شهرهای ایران است.
   مشهد از آنجا که بیش از هزار سال مهد آمیزش فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی بوده است، خود، می‌تواند الگویی ارزشمند برای شهرهای دیگر ایران باشد. وجود بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) در شهری که زادگاه شهسوار زبان پارسی، حکیم ابوالقاسم فردوسی، است مؤید همین نکته است. به نظر می‌رسد برای اینکه بتوانیم این هویت کم‌رنگ‌شده را تقویت و پررنگ کنیم باید به داشته‌های فکری، فرهنگی، تاریخی، قومی و حتی عادات، رسوم، لهجه و غذاهای این شهر بیش‌ازپیش تکیه کنیم تا مردم مشهد و بخصوص نسل جوان مشهدی احساس تعلق و پذیرش بیشتری در قبال این هویت داشته باشند.
   بسط و گسترش هویت مشترک در بین شهروندان مشهدی گسست‌های تهدیدآمیز طبقاتی، قومی، مذهبی و ... را به خوبی پوشش می‌دهد و از واگرایی‌های مخرب جلوگیری می‌کند. حاصل این هم‌گرایی شکل‌گرفته براساس هویت مشترک آثار و مواهب معجزه‌آسایی برای ایجاد شهری سرشار از امید و سرزندگی خواهد داشت و این، خود، جاذبه‌ای برای تبدیل شدن مشهد به قطب گردشگری و سرمایه‌گذاری خواهد شد.
   بر همین اساس است که همواره بر این باور بوده‌ام که نخست تقویت هویت مشهد و مشهدی یکی از لوازم ضروری رسیدن به توسعه و رشد همه‌جانبه این شهر است و دوم آنکه همه دست‌اندرکاران و نیروهای مؤثر فکری و فرهنگی باید با نگاهی عمیق، به شناسایی، معرفی و بهبود این هویت اجتماعی بپردازند و برای تنومند شدن آن از هیچ کوشش خالصانه‌ای دریغ نورزند.

   *رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

    

   کلید واژه ها: فرهنگ عمومی - هویت شهری -
   تعداد بازدید: 324
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .