•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 794
   کد: 139754
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
   تاکسی گردشگری الزامی برای توسعه گردشگری مشهد مقدس؛

   مرکب‌های لوکس در خدمت گردشگران خارجی

   باید کرایه این خودروها متفاوت با سایر تاکسی‌های سطح شهر باشد زیرا باید بازار کار این رانندگان با توجه به خودروی گران‌قیمت آن‌ها مدنظر باشد.
   مرکب‌های لوکس در خدمت گردشگران خارجی

   تاکسی گردشگری الزامی برای توسعه گردشگری مشهد مقدس و قرار بر این شده خودروهای لوکسی برای این مهم در نظر گرفته شده است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، حمل و نقل عمومی امروز نقشی بی‌بدیل در کلان‌شهرهای جهان و کشور ما دارد و در این بین بعد از گذشت سال‌ها، هنوز تاکسی توانسته جایگاه خود در این بین حفظ کند و در کشور ما و شهر مشهد مقدس نیز همین‌گونه است.
   مشهد مقدس به‌ عنوان دومین کلان‌شهر کشور سالانه میزبان بیش از 27 میلیون زائر داخلی و خارجی است از طرفی باید جمعیت 3.5 میلیون ساکن این شهر را به این آمار اضافه کرد که با توجه به انجام 6 میلیون سفر درون‌شهری در مشهد مقدس قطعاً تاکسی جایگاه بسیار مهمی دارد.
   اما اگر نگاهی به تاکسی‌های شهر مشهد بیاندازیم با اینکه در سال‌های گذشته بیش از 4 هزار تاکسی نوسازی شده و چهره شهر با حضور این تاکسی‌ها تغییر کرده اما تاکسیرانان فقط می‌تواند تاکسی سمند و پژو 405 را انتخاب کند خودروهایی که تکنولوژی آن به دهه 1980 میلادی بر می‌گردد که قطعاً برای یک زائر و گردشگر خارجی موضوعی عجیب و غیر قابل باور است.
   البته همیشه در رسانه و در سخنان مسوولان بحث از حضور تاکسی‌های گردشگری در شهر مشهد می‌شود اما هنوز عملیاتی نشده است.
    تهیه دستورالعمل برای تاکسی‌های گردشگری
   بر همین اساس مصاحبه‌ای با سید مهدی علوی مقدم مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد ترتیب دادیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: شهر مشهد با توجه به شرایط خاصی که دارد میزبان مهمانان داخلی و خارجی است و ضرورت تاکسی گردشگری کاملاً مشخص است.
   وی با بیان اینکه در این حوزه ضوابط و دستورالعملی تهیه شده، افزود: در حوزه تاکسی‌های گردشگری نوع خودرو مهم است همچنین رانندگان آن باید دارای ویژگی‌های متمایزی با سایر راننده‌ها باشند و تجهیزات هوشمندی برای کنترل و نظارت برای این تاکسی‌ها باید در نظر گرفته شود.
   علوی‌مقدم بیان کرد: یکی از برنامه‌های ما در این دوره راه‌اندازی تاکسی گردشگری برای مشهد است و این آمادگی نیز وجود دارد که سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی با ورود یک ناوگان لوکس و رانندگان آموزش دیده انجام شود.
   مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد مقدس تصریح کرد: قطعاً باید کرایه این خودروها متفاوت با سایر تاکسی‌های سطح شهر باشد زیرا باید بازار کار این رانندگان با توجه به خودروی گران‌قیمت آن‌ها مدنظر باشد.
   علوی‌مقدم خاطرنشان کرد: نظر ما این است برای تاکسی‌های گردشگری خودرو‌های داخلی و خارجی هیبریدی و ترجیحاً پایه گازسوز با استاندارد یورو 6 در نظر گرفته شود.
   مشهد بین‌المللی؛ توجه به گردشگر
   اما قطعاً شورای پنجم شهر مشهد نیز توجهی ویژه در این حوزه خواهد داشت زیرا امروز تاکسی گردشگری تبدیل به نیازی برای افزایش اعتبار شهر مشهد شده است.
   بر همین اساس مجتبی بهاروند رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی مشهد مقدس بیان کرد: امروز در لحظه ورود به هر کشوری تاکسی مورد توجه است و از بهترین نوع خودرو و راننده آموزش دیده استفاده می‌شود.
   وی افزود: مشهد اگر امروز شهری بین‌المللی است باید به نوع خودرو و رانندگان تاکسی نیز توجه شود و در نهایت سبب جذب زائر و گردشگر شویم زیرا تاکسی‌ها امروز شهر مشهد با تکنولوژی دهه 1980 هستند و سبب نارضایتی آن‌ها می‌شود.
   رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: تاکسی گردشگری ایده بسیار خوبی است اما اگر بهترین نوع خودرو را برای تاکسی وارد کشور کنیم و راننده آموزش‌های رفتاری و زبان‌های خارجه ندیده باشد، فایده‌ای ندارد.
   بهاروند اظهار کرد: برای زائران و گردشگران خارجی باید خودروهایی وارد شهر مشهد که از نظر اقتصادی نیز برای تاکسیران صرف داشته باشد البته می‌توان با هماهنگی با دولت برای تعداد محدودی تاکسی گمرگ رفته نشود تا در نهایت قیمت تمام شده خودرو کاهش یابد.
   وی بیان کرد: امروز تاکسیران در کشور ما به دلیل عدم آموزش‌های لازم در صحبت با مسافر خود را وارد تمام موضوعات می‌کند در حالی که در دنیا فقط تاکسیرانان مسیر مقصد را می‌پرسد.
   رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: به ‌طورکلی امروز تاکسی گردشگری برای شهر مشهد مهم است اما باید نوع خودرو آموزش راننده به ‌صورت ویژه و اثرگذار و همچنین صرف اقتصادی تاکسیران مورد توجه باشد.
   ****
   براساس این گزارش، سالانه بیش از 2 میلیون زائر خارجی وارد شهر مشهد مقدس می‌شود که البته همه این‌ها توان مالی مناسبی ندارند اما بخشی از این زائران و گردشگران به دنبال رفاه هرچه بیشتر برای خود هستند پس می‌توان از این فرصت استفاده کرد و علاوه بر اشتغال‌زایی بیشتر بتوان از خودروهای لوکس و تشریفاتی برای جابه‌جایی مسافران و گردشگران خارجی و حتی داخلی بهره برد.
   زُهیر موسوی 

   کلید واژه ها: تاکسی - گردشگری - مشهد - شهرداری -
   تعداد بازدید: 794
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   4 1
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .