•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 424
   کد: 139816
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
   به بهانه 8 نوامبر، روز جهانی شهرسازی؛

   «مشهد»؛ شهری برای همه
   عقیق اتحادرودی

   نظر به ضرورت برقراری عدالت اجتماعی در تهیه و اجرای طرح‌های شهری در کنار این پروژه‌های بزرگ مقیاس، برنامه‌هایی نیز برای ارتقای کیفیت فضاهای شهری با اولویت مناطق کم برخوردار با رویکرد توانمندسازی در دست تهیه است.
   «مشهد»؛ شهری برای همه

   روز هشتم نوامبر سال 1949 به عنوان روز جهانی شهرسازی (World Town Planning Day) در تاریخ جهان ثبت شد. هدف اصلی از نام‌گذاری چنین روزی پیشبرد و بالابردن علاقه به مباحث شهرسازی در میان عامه مردم و متخصصان در مقیاس‌های محلی، ملی و بین‌المللی عنوان شده است. به همین منظور در این یادداشت نیم نگاهی به وضعیت شهرسازی در مشهد شده و برنامه‌ها و اهداف در راستای رسیدن به توسعه پایدار مطرح شده است.
   شهر مشهد به عنوان دومین کلانشهر ایران و بزرگترین شهر مذهبی کشور جایگاه ویژه‌ای در توسعه و برنامه‌ریزی دارد. برنامه‌ریزی در این خصوص را زیرمجموعه‌‍‌های مختلفی در سازمان‌ها و نهادهای گوناگون دنبال می‌کنند. اما در بین همه این زیرمجموعه‌ها، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در راستای اعتلای اهداف و وظایف سازمانی تلاش می‌کند. این معاونت در کنار تهیه و تدوین طرح تفصیلی حوزه‌های هفت‌گانه برنامه‌ریزی، به تهیه طرح‌ها و پروژه‌های موضعی و موضوعی به منظور ارتقای کیفیت محیط شهری برای شهروندان و زوار پرداخته است. توجه به اصول شهرسازی اسلامی یکی از دغدغه‌های اصلی در تهیه طرح‌ها می‌باشد که رعایت ضوابط آن در تهیه طرح‌های شهری اطراف حرم مطهر و سایر مناطق شهر در نظر گرفته شده است.
   این پروژه‌ها در مقیاس‌های ملی، منطقه‌ای و محلی تعریف شده است. برای مثال در مقیاس ملی می‌توان به باغ‌راه شاهنامه، طراحی شهری محور امام رضا (ع)، طراحی المان ورودی سبزوار، طراحی عرصه میدان راه آهن و در مقیاس شهری به ایجاد پارک‌های بزرگ چهل بازه، وکیل‌آباد، کوهسنگی، خورشید و بهار اشاره کرد. همچنین می‌توان به قابل سازی محیط شهری منطقه 9، طراحی محله سرشور و پروژه‌های طراحی شهری محورهای شهری شیرازی، احمدآباد، مصلی، وکیل آباد، ایثار، راهنمایی، کوهسنگی و میدان سعدی اشاره کرد.
   نظر به ضرورت برقراری عدالت اجتماعی در تهیه و اجرای طرح‌های شهری در کنار این پروژه‌های بزرگ مقیاس، برنامه‌هایی نیز برای ارتقای کیفیت فضاهای شهری با اولویت مناطق کم برخوردار با رویکرد توانمندسازی در دست تهیه است. از جمله این طرح‌ها می‌توان به طراحی مرکز محلات در مناطق شهرداری شناسایی فضاهای گمشده و نا امن شهری طراحی و اجرای پیاده‌روهای سطح شهر، دیوارکشی زمین‌های رها شده مشمول ماده 110 شهرداری‌ها اشاره کرد.
   اینک شهرداری مشهد نیازمند مشارکت گسترده مردمی برای ارتقای کیفیت فضاهای شهری است. همانگونه که علم شهرسازی در طول عمر خود از طرح مسائل پیچیده و تهیه طرح شهرک‌ها و شهرهای صنعتی و قوانین منشور آن شامل توزیع و تنظیم 4 عملکرد شهر شامل اسکان، کار، اوقات فراغت و ترافیک و برج‌ها و آسمان‌خراش‌های چندمنظوره به سمت اصول جدید شهروند مداری و توجه به محیط زیست شهری می‌رود. شهرداری نیز باید ضمن تحقق مدیریت واحد شهری و هماهنگی تمامی سازمان‌های متولی در اداره شهر دغدغه‌های سلامتی، مسکن مناسب و ایمن، حمل و نقل فراگیر، تفریح و برنامه‌های اجتماعی، ایمنی، امنیت و مشارکت مدنی را در ارائه خدمات به شهروندان مدنظر قرار دهد. شهر باید فضایی باشد که مجاور و زائر در تمامی گروه‌های سنی از کودک و نوجوان تا جوان و میانسال و سالمند و توانیابان بتوانند با آسایش و راحتی در آن رفت و آمد کنند و در عرصه‌های باز و فضاهای شهر نیازهای اوقات فراغت و تفریح را در فضایی امن و ایمن تامین کنند.
   تاکید بر توسعه محوری و برنامه محوری و توجه به آموزش کارکنان و شهروندان می‌تواند سرآغاز فصلی نو برای شهر مشهد باشد. تنظیم روابط اجتماعی بین حوزه‌های خصوصی و سیاسی که دستیابی به توسعه پایدار را ممکن می‌سازد و نیازمند نظارت شهروندان و شهرداری پاسخگو است.
   با رسیدن به کمیت‌های مطلوب گام به سوی ارتقای کیفیت‌ها برمی‌داریم. شهر خانه دوم ماست. تا زمانی که شهروندان حس تعلق خاطر را به شهر و محله خود نداشته باشند؛ اقدامات مدیریت شهری کارآمدی لازم را نخواهد داشت. این مشارکت با یک اقدام ساده آشغال نریختن در فضای شهر شروع و به سطوح بالای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری، طراحی و اجرای پروژه‌ها خواهد رسید.

   *رییس گروه طراحی شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهدمقدس

    

    

   کلید واژه ها: مشهد - شهرسازی -
   تعداد بازدید: 424
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .