•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 760
   کد: 140154
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۸/۲۲
   ریز و درشت نمای ساختمان‌های شهر در گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد؛

   عاقبت بخیری نمای تنها 780 ساختمان در مشهد طی 4 سال/ شهر نماهای بی‌نظم!

   اما امروز و پس از گذشت سال‌ها، با تصویب و اجرایی شدن ضوابط و دستورالعمل‌های انضباط نما که به ‌دنبال ایجاد آرامش در جلوه بصری فضاهای شهری بکارگرفته شده است؛ شهر توانسته تا حد قابل توجهی از سردرگمی و بلاتکلیفی نماهای شهری نجات یابد.
   عاقبت بخیری نمای تنها 780 ساختمان در مشهد طی 4 سال/ شهر نماهای بی‌نظم!

   تا همین چند سال پیش، جای جای شهر پر شده بود از ساختمان‌هایی با نماهای رومی، تمام شیشه، کامپوزیتی، آلمینیومی، سنگی، آجری یا سرامیکی و بایرامیکسی. نماهایی که چهره عمده ساختمان‌های مسکونی، تجاری یا اداری کلانشهر مشهد را تشکیل می‌داد و تصویری از آشفتگی و نابسامانی در سیمای شهر را به تصویر می‌کشید.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، تا مدت‌ها برخی از سازندگان بنا، به راحتی می‌توانستند از نماهای ساختارشکن در ساخت مجتمع‌های مسکونی و تجاری استفاده کنند و مدیریت شهری هم پشتوانه‌ای برای مقابله با آنها نداشت. آن هم در شهر مشهد که بزرگترین کلانشهر مذهبی جهان و دومین کلانشهر ایران اسلامی است و سالانه نزدیک به 30 میلیون زائر و مسافر به واسطه وجود مضجع منور رضوی به این شهر مذهبی و معنوی قدم می‌گذارند.
   شهری که به واسطه عدم برنامه‌ریزی و نظارت دقیق بر نحوه نماسازی و سیمای شهر، به جولانگاهی برای انواع نماها در ساخت و سازهای شهر تبدیل شده بود. موضوعی که بسیاری از کارشناسان از آن به عنوان نوعی شلختگی در سیما و منظر شهری یاد می‌کنند و معتقدند مشهد با توجه به پیشینه و سبقه مذهبی که دارد، باید در ساخت و سازها و نماهای ساختمان‌هایش بیشتر بر رعایت و حفظ جنبه معنوی این کلانشهر تاکید داشته باشد.
   اما امروز و پس از گذشت سال‌ها، با تصویب و اجرایی شدن ضوابط و دستورالعمل‌های انضباط نما که به ‌دنبال ایجاد آرامش در جلوه بصری فضاهای شهری بکارگرفته شده است؛ شهر توانسته تا حد قابل توجهی از سردرگمی و بلاتکلیفی نماهای شهری نجات یابد. با تدوین ضوابط انضباط نما و تشکیل کمیته‌های نما در شهرداری مناطق و نظارت بر پروژه‌های ساختمانی، علاوه بر اینکه مردم نسبت به اهمیت استفاده از نماهای ایرانی و اسلامی تا حد زیادی آگاه شدند، ابزاری قدرتمند در دست مدیریت شهری قرار گرفته تا به کمک آن از هرج و مرج موجود در جلوه شهر جلوگیری کند.
   این کمیته جایی که صحبت از «نظم نما» است، کیفیت فضای شهری را ارتقا می‌دهد. اما زمانیکه لازم است آداب نماسازی در هر منطقه و محله‌ای «بومی» شود، بین تفاوت‌های اقلیمی، فرهنگی و اقتصادی هر منطقه را مورد بررسی قرار می‌دهد. تا آنجا که به جای کپی کردن شمایل یک بنا در محلات مختلف شاهد ساختمان‌هایی هستیم که مصالح، رنگ، کیفیت ساخت و سایر ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری آن‌ها، بر مبنای تفاوت‌های آب و هوایی و بافت اجتماعی مناطق بنا می‌گردند.
   تشکیل 78 جلسه کمیته و بررسی نمای 780 ساختمان شهر
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد نیز با اشاره به تشکیل کمیته نما در سال 92 در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید: این کمیته با هدف جلوگیری از ایجاد و گسترش نماهای ناخوانای شهری در مشهد تشکیل شد و در مدت 4 سال از فعالیت خود، تعداد 78 جلسه ترتیب داد و در این مدت نمای 780 ساختمان سطح شهر مشهد مورد بررسی قرار گرفت.
   محمدرضا حسین‌نژاد با اشاره به اینکه صدور پایانکار مشروط به نماسازی است، بیان می‌کند: از این رو هرگونه تغییر در نماهای ساختمان‌های در حین ساخت باید به تایید مراجع صدور پروانه برسد و کمیته نما پروانه‌های ساختمانی را مورد بررسی قرار می‌دهد، تا نمای بناها مغایرتی با معیارهای تعیین شده نداشته باشند.
   وی با اشاره به اینکه ساختمان‌هایی در کمیته نما مورد بررسی قرار می‌گیرند که دارای مشخصات ویژه‌ای باشند، می‌گوید: بر این مبنا نمای ساختمان‌ها در کمیته نما در قالب دو گروه «د» و «ج» بررسی می‌شوند.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در توضیح ساختمان‌های گروه «د» توضیح می‌دهد: ساختمان‌هایی که بیش از 5000 مترمربع زیربنا داشته و ارتفاع آن بیش از 23 متر باشد، در این گروه قرار می‌گیرد.
   حسین‌نژاد با تاکید بر اینکه ساختمان‌های ویژه در مناطق خاص نیز در گروه «د»جای دارند، می‌گوید: برای مثال ساختمان‌های 2 طبقه‌ای که در حاشیه خیابان‌های اصلی یا خیابان‌های با عرض 30 متر واقع شده، یا سر دو نبش در نزدیکی چهارراه است، در گروه «د» قرار می‌گیرد و نمای آن‌ها نیز باید کنترل شود.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در خصوص ساختمان‌های گروه «ج»، بیان می‌کند: ساختمان‌هایی که دارای زیربنای بیش از 1500 متر مربع یا دارای سقف 6 است و ارتفاع آن بیش از 17 مترمربع است، در گروه ساختمان‌های «ج» قرار می‌گیرد.
   حسین‌نژاد خاطر نشان می‌کند: در جلساتی که از سال 92 شکل گرفت، تنها ساختمان‌های گروه «د» مورد بررسی قرار داشت و در نتیجه از تعداد کل پروانه‌های صادر شده از سال 92 تا کنون تعداد 80 پرونده بررسی شد وتاییدیه نما برای آن‌ها صادر گردید.
   وی ادامه می‌دهد: تا پیش از شروع سال 96 تنها پروانه‌های ساختمانی گروه «د» مورد بررسی قرار می‌گرفت. اما از ابتدای امسال پروانه‌های ساختمانی گروه «ج» نیز به مجموع پرونده‌های مورد بررسی در کمیته نما افزوده شد و در نتیجه در این مدت 700 پرونده بررسی و تاییدیه‌های لازم برای آن‌ها ارائه شد.
   مسئول کنترل ایمنی نما نیستیم
   اما برای آشنایی بیشتر با ضوابط و دستورالعمل‌های مرتبط با نماسازی در کلانشهر مشهد مقدس به سراغ مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد می‌رویم.
   حسین طاهری‌پور با تاکید بر اینکه کمیته نما موضوع ایمنی نما را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد، می‌گوید: گرچه این کمیته مسئول کنترل ایمنی نما نیست، اما توصیه می‌کند چه مواردی برای تامین ایمنی لحاظ شود.
   طاهری‌پور می‌افزاید: در موضوع تامین ایمنی برای نمای ساختمان‌های گروه «ج»، تنها کلیت و مفهوم مهم است و نماها تاجایی کنترل می‌شود که کلیت کار بررسی گردد و در این خصوص وارد جزئیات نمی‌شویم.
   مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد در ادامه به دستورالعمل‌ نماهای ساختمانی اشاره کرده و در ابتدا ضمن تشریح اصل زیباشناسی در ساختمان‌ها، بیان می‌کند: مسائلی مانند ریتم، ترکیب‌بندی، تناسبات، توان، هماهنگی و غیره در نما، رعایت هماهنگی، تناسبات و اصول ترکیب بندی در استفاده از مصالح ترکیبی و پرهیز از تکثر مصالح به کار رفته در نما جزو اصل زیباشناسی در ساختمان‌ها به شمار می‌رود.
   طاهری‌پور با تاکید بر هماهنگی خطوط نما شامل خط لبه پنجره‌ها، خط بالکن، پیشانی‌ها، بندکشی، ترکیب مصالح و غیره بیان می‌کند: همچنین ضرورت هماهنگی فرم بازشوها و طراحی آن‌ها با اشکال متعارف و ضرورت پرهیز از اشکال متنوع و غیرمتعارف، اشکال طبیعی، عینی سازی و غیره، توجه به طراحی جان پناه تراس‌ها و بام، ایجاد سایه در نمای شهری و توصیه به عقب نشینی پنجره باید در زیباشناسی نماها لحاظ گردد.
   وی به ضرورت طراحی فضای ورودی با رعایت عقب نشینی لازم و جزییات اجرایی اشاره کرده و می‌گوید: توجه به شاخص‌سازی فضای ورود با توجه به ایجاد خوانایی، رعایت تناسب، حجم و نما و سایر جزییات نمایان ساختمان‌ها با هویت و موقعیت خیابان، محله، مظاهر فرهنگی، طبیعی و ویژگی‌های ارزشمند محیط نیز بخش دیگری از زیباشناسی نمای ساختمان‌ها به شمار می‌رود و باید رعایت گردد.
   ضرورت رعایت حریم دید در نمای ساختمان
   مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد در خصوص کارکرد، مفاهیم و محتوای نماها نیز توضیح می‌دهد: عدم طراحی نماهای بی‌مفهوم و فاقد ارزش و مغایر با مفاهیم اسلامی-ایرانی و رعایت حریم دید و پرهیز از اشراف با به حداقل رساندن دید از تصرف‌های دیگر به تصرف‌های مسکونی از طریق سطح نورگذر و بازشوهای پنجره با درهای ورودی صورت می‌گیرد.
   طاهری‌پور ادامه می‌دهد: با رعایت ضوابط مقررات ملی، مجزا نمودن ورودی‌های سواره و پیاده و برقراری رابطه بین فرم و عملکرد به عنوان اصول مورد تاکید در مفاهیم و محتوای نماها اجرایی می‌گردد.
   وی در توضیح هماهنگی و همخوانی نمای ساختمانی با زمینه پیرامون بنا خاطرنشان می‌کند: در صورت وجود بنای ارزشمند در مجاورت بنا باید احترام به همجواری‌ها و عناصر شاخص محیطی، همخوانی و هماهنگی با عناصر شاخص در پیرامون بناها و در بناهای مجاور مساجد تا شعاع 5 قطعه از هر طرف صورت گیرد.
   رنگ و وارنگ ممنوع
   مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد بر ضرورت استفاده از مصالح مناسب به لحاظ رنگ و جنس تاکید کرده و بیان می‌کند: هماهنگی خطوط نما شامل خط لبه پنجره‌ها، خط بالکن‌ها و پیشانی‌ها و ارتفاع جان پناه با ابنیه پیرامون، بهره‌گیری از ترکیب بندی مناسب و رعایت تناسب در مصالح انتخابی در محل تلاقی دو نما، هماهنگی فرم و شکل بازشوها با بناهای مجاور در طرح و توجه به کدهای ارتفاعی ابنیه مجاور شامل کد کف و خط آسمان در طرح باید مدنظر قرار گیرد.
   طاهری‌پور در خصوص مصالح نما نیز می‌گوید: بهره‌گیری از مصالح استاندارد برای نما دارای اهمیت است.
   وی بر عدم استفاده از مصالح با رنگ‌های غیرمتعارف با محیط تاکید کرده و اظهار می‌کند: توجه به استفاده از رنگ‌های روشن، سفید، قهوه‌ای روشن، آبی فیروزه‌ای، لاجوردی، اخرایی، گلبه‌ای با مصالح بومی و مناسب دارای اهمیت است.

    

   عدم بکارگیری نمای کامپوزیت در کاربری‌های مسکونی
   مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد با اشاره به لزوم استفاده از مصالح بومی و مناسب و دارای پیشینه در معماری اصیل مشهد، می‌گوید: به کارگیری نمای کامپوزیت در کاربری‌های مسکونی ممنوع است و در صورت استفاده با رعایت دتایل‌های اجرایی و ترکیب بندی و تناسب اجرا قابل استفاده خواهد بود.
   طاهری‌پور پیرامون الحاقات نماهای شهری می‌گوید: ارائه طرح مناسب برای جانمایی، پوشش و زیباسازی انواع الحاقات عناصر کارکردی مانند صندوق پست و غیره یا عناصر تزئینی و تاسیساتی در بام و نما نیز در خصوص الحاقات مورد تاکید قرار دارد.
   وی با اشاره به لزوم رعایت مستحدثات جانبی خاطرنشان می‌گوید: خرپشته و تمامی مستحداث جانبی از جمله انبار، در هماهنگی با نمای اصلی باید طراحی شود و از نظر طرح و مصالح و ترکیب بندی باید همخوانی داشته باشد.
   مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد در خصوص موضوع نظارت‌پذیری نما، ابراز می‌کند: تمهیدات مناسب جهت نظافت ساختمان‌ها به ویژه ساختمان‌های بلند باید اندیشیده شود.
   طاهری‌پور به رعایت خط آسمان در نماهای ساختمان اشاره کرده و ادامه می‌دهد: شعاع سایه اندازی با توجه به ضوابط مربوطه باید لحاظ شود و حق همسایگی در این خصوص باید رعایت گردد. در این خصوص باید تاییدیه از کمیسیون‌های مربوطه اخذ شود و عقب‌نشینی‌های جانبی با توجه به ضوابط ساختمان‌های بلند اعمال گردد.
   وی می‌افزاید: رعایت خط آسمان با توجه به ارتفاع ساختمان‌های مجاور و عدم ایجاد پیش‌آمدگی به صورت تاج یا فرم‌های غیرمتعارف دارای اولویت و اهمیت است.
   توجه به تکنیک نماها و نورپردازی بناها
   مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد به تکنیک اجرای نماهای ساختمان اشاره کرده و توضیح می‌دهد: دتایل‌های اجرایی مناسب کف پنجره، بالای پنجره، لبه تراس‌ها، جان‌پناه تراس‌ها و بام، سطح شیشه‌ای، پوشش عناصر تزییناتی، الحاقات و تزئینات بنا، مصالح نما، دیگرجزییات اجرایی بدنه‌ها، آبچکان، فلاشینگ و دیوار چینی، رعایت اصول ایمنی نما با توجه به ضوابط مربوطه و مقررات ملی ساختمان و رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان با توجه به شاخصه‌های بومی منطقه و ارائه جزئیات مربوطه در تکنیک اجرای نماها مورد توجه قرار دارد.
   طاهری‌پور با تاکید بر رعایت ضوابط مندرج در طرح جامع نورپردازی، بیان می‌کند: همچنین در موضوع محوطه‌سازی نیز باید طراحی مناسب پیاده‌رو با توجه به رعایت ضوابط بهسازی صورت گیرد. ضمن اینکه درختان موجود در محوطه و فضای ورودی بنا باید حفظ شود و تمهیدات لازم برای حفظ و جلوگیری از آسیب‌رسانی به آن‌ها در حین ساخت و ساز پیش‌بینی شود. همچنین فضای سبز در محوطه و فضای ورودی بنا نیز باید طراحی گردد.
   وی به ارائه توصیه‌هایی در موضوع ساخت نماهای شهری پرداخته و می‌گوید: در عین حال توصیه می‌شود از عناصر و الگوهای معماری اسلامی ایرانی استفاده شود و از پوشش سبز در نما نیز بهره‌گیرد گردد. البته به شرط اینکه پیش‌بینی لازم برای عدم ایجاد آلودگی، نازیبایی بصری و یا آسیب در پوسته نما صورت گیرد.
   وی ادامه می‌دهد: همچنین توصیه می‌شود نمای پنجم یا بام به منظور فعال سازی و استفاده نفریحی از فضای بام صورت پذیرد.
   نجمه کیشی
    

   کلید واژه ها: نمای ساختمان - مشهد - شهرداری -
   تعداد بازدید: 760
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .