•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 4758
   کد: 3899
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۸۹/۰۵/۱۸
   برای نخستین بار در خاورمیانه،

   عمل جراحی منحصر به فرد سرطان سینه امروز در مشهد انجام شد

   خبرگزاری دانشجویان ایران - مشهد
   سرویس: اجتماعی

   برای نخستین بار در خاورمیانه، عمل جراحی منحصر به فرد سرطان سینه امروز در بیمارستان رضوی مشهد انجام شد.

   به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، دکتر محمدرضا صفایی کشتگر، فوق تخصصی جراحی uncology (سرطان سینه)‌ و عضو هیات علمی دانشگاه UDL لندن پیش از آغاز فاز دوم عمل جراحی سرطان پستان، در جمع خبرنگاران با ابراز اینکه فاز اول و دوم این عمل جراحی برای نخستین بار در خاورمیانه انجام می‌گیرد، اظهار داشت: فاز اول این عمل از طریق دوربین و دستگاه به صورت برداشت کامل پستان، در سال گذشته بر روی این بیمار 47 ساله با موفقیت انجام شد.

   وی ادامه داد: فاز دوم هم که شامل بازسازی پستان از طریق آندوسکوپی است برای اولین بار در خاورمیانه در مشهد انجام می‌شود و فاصله میان دو فاز نیز بین 6 تا 12 ماه است.

   وی با بیان اینکه در عمل فاز دوم سایز پستان را به صورت تدریجی افزایش می‌دهیم، افزود: این عمل برای خانم‌هایی مناسب است که سایز پستان کمتری دارند و از آنجایی که بسیاری از خانم‌های ایرانی از سایز پستان بالاتری برخوردارند لذا در ایران درصد کمی از خانم‌ها برای این عمل مناسب هستند.

   صفایی کشتگر با ابراز اینکه روابط نزدیک آکادمیک و پروژه‎های مشترک میان انگلستان و ایران اجرا می‌شود، اظهار داشت: این کارهای مشترک با مرکز مشهد نزدیک‌تر است و انسجام بیشتری دارد زیرا تیم مشهد از لحاظ جراحی تیم قوی و منسجمی است و ما تمام تازه‌های جراحی سرطان پستان را به صورت همگام در مشهد ارائه می‎دهیم.

   وی با بیان اینکه سرطان سینه شایع‌ترین نوع سرطان در ایران و انگلستان است، افزود: هنوز نمونه‌برداری از غدد لنفاوی نگهبان در برخی از مراکز انگلستان شروع نشده اما این عمل به عنوان پروژه روتین در مشهد انجام می‌گیرد که باعث افتخار است.

   این پزشک ایرانی مقیم خارج از کشور مزایای این عمل را اینگونه عنوان کرد: حفاظت پوست پستان و نوک آن، دوره نقاهت کوتاه‌تر، اثرات جانبی کمتر، اقامت کمتر در بیمارستان، نتیجه بهتر برای حفظ نسوج و اثرات مثبت از لحاظ روانی به دلیل این احساس که سینه‌شان برداشته نشده است، از جمله مزایای این عمل است.

   وی میانگین سن تشخیص را در خاورمیانه حدود 10 تا 15 سال جوان‌تر از بیماران اروپایی دانست که هنوز علت آن مشخص نیست.

   صفایی کشتگر عنوان کرد: من در انگلستان لیدر پروژه رادیوگرافی حین عمل بودم که 28 کشور به ما ملحق شدند و 2200 بیمار را تحت پوشش قرار دادیم.

   وی افزود: دستگاهی که پروژه رادیوگرافی را با آن انجام می‌دهیم پرتابل است و هنگامی که توده سرطانی را درمی‌آوریم، می‌توانیم همزمان بیمار را رادیوتراپی کنیم.

   وی با ابراز اینکه اگر این دستگاه را به ایران بیاوریم برای اولین بار در خاورمیانه است، خاطرنشان کرد: با این پروژه علاوه بر اینکه توده را برمی‌داریم، زیر بیهوشی یک جلسه رادیوتراپی را انجام می‌دهیم.

   عضو هیات علمی دانشگاه UDL لندن این پروژه را در کشور ما با صرفه توصیف کرد و اظهار داشت: از لحاظ تاثیر درمانی رادیوتراپی حین عمل و بعد از عمل که 6 هفته به طول می‌کشد با هم یکسان هستند و اثرات جانبی آن روی گروه حین عمل کمتر از گروهی است که رادیوتراپی بعد از عمل داشته‌اند.

   وی مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز بروز سرطان پستان را قاعدگی زودرس، یائسگی دیررس، سن ازدواج و بارداری بالا، کمتر شیر دادن به کودک، ریشه‌های ژنتیکی، زیست محیطی و هورمونی و ... عنوان کرد.

   صفایی کشتگر این پروژه را در کشور ما با صرفه توصیف کرد و اظهار داشت: از لحاظ تاثیر درمانی رادیوتراپی حین و بعد از عمل که 6 هفته به طول می‌کشد، با هم یکسان هستند.

   وی در خصوص توده های پستانی تصریح کرد: توده‌های بدخیم اکثرا دردناک نیستند بنابراین چنانچه خانمی توده‌ای در پستان خود احساس کرد حتی اگر بدون درد هم باشد باید به پزشک مراجعه کند.

   وی با ابراز اینکه درصد مرگ و میر در یک دهه گذشته به 33 درصد کاهش یافته است، تاکید کرد: این کاهش به دلیل درمان‌های با تاثیر بالا و عمل‌های کمتر تهاجمی برای بیماران است.

   وی خاطرنشان کرد: من این عمل را در ژاپن فرا گرفته‌ام و سپس آن را در اروپا پایه‌گذاری کرده‌ام که 25 عمل در مرکز مربوط به من در انگلستان که تنها مرکز در اروپاست انجام شده و همه آن‌ها موفقیت‌آمیز بوده است.

   عضو هیات علمی دانشگاه UDL لندن ابراز امیدواری کرد با همکاری نهادهای مختلف اولین کلینیک فوق تخصصی سرطان در مشهد دایر گردد که با مرکز انگلستان در تعامل باشد.

   تعداد بازدید: 4758
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .