•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 177
   کد: 4859
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۸۹/۰۷/۱۷

   وقتی دیوارهای شهر هم حرف می زنند

   یکی از ویژگی های مهم شهر مشهد در چشم اندازهای آینده این شهر که توقع می رود در ترسیم حرکت به سوی افق آینده به آن توجه خاصی شود، زیباسازی شهر در ابعاد مختلف مطابق با شأن پایتخت معنوی ایران (که مورد توجه میلیون ها زائر و مسافر است) می باشد.
   وقتی دیوارهای شهر هم حرف می زنند

   در این رهگذر علاوه بر توجه خاص به حضور بارگاه نورانی امام هشتم شیعیان و ترویج فرهنگ رضوی، به نظر می رسید با توجه به این که استان خراسان رضوی و شهر مشهد زادگاه و محل پرورش بسیاری از بزرگان علم، دانش و هنر و فرهنگ کشور است؛ در طول سالیان دراز کارهای چشم گیر و شایسته ای که در زمینه زیباسازی شهر با توجه به همین ویژگی ها صورت گرفته باشد انگشت شمار و پراکنده و کم اثر بوده است. خوشبختانه در سال های اخیر به نظر می رسد شهرداری مشهد و به خصوص مدیریت امور هنری این نهاد با عنایت ویژه شهردار به این نیاز مهم شهر پی برده دست به حرکات بسیار مفیدی در این زمینه زده است. نماد سازی حجمی و نقاشی های دیواری زیبا، همان طور که در بهار امسال توانست نظر مثبت شهروندان را به خود جلب کند، در مناسبت های مختلف مثل هفته دفاع مقدس یا ماه مبارک رمضان نیز با نصب یادمان های ویژه و پلاکاردهایی با عبارات زیبا و خاطره انگیز ادامه یافت. با توجه به پایان یافتن فاز نخست پروژه نقاشی دیواری متناسب با یکی از مهم ترین میادین مشهد (میدان فردوسی) و این نکته که سال ها بود که در این میدان مهم هیچ حرکت قابل توجهی صورت نگرفته بود، بد ندیدیم در این گزارش بنا به وظیفه و رسالت از این حرکت مفید و ارزنده به عنوان نمونه یاد کنیم...
   علامت سوال ۱۴ ساله!
   نزدیک به ۱۴ سال است به دلیل رفت و آمد به محل کار، گاه ۲ تا ۳ بار و در ساعات مختلف از ضلع شرقی میدان فردوسی عبور می کنم. به درستی به یاد دارم که حدود ۱۴ سال قبل یک روز که از همین محل عبور می کردم، نگاهم به یک ردیف دیوار نامرتب و فرو ریخته در زمینی بزرگ در مجاورت همین میدان افتاد که در انتهای آن زمین بایر، تعداد زیادی کودک و نوجوانان در زمین خاکی، فوتبال بازی می کردند و البته تلی از زباله نیز در گوشه و کنار همین زمین که حصار درست و حسابی هم نداشت به چشم می خورد. سال ها وضع آشفته این ضلع از میدان به همین وضع ادامه داشت تا آن که روزی در حال عبور از حاشیه همین دیوار فرو ریخته، تعدادی «سرنگ» نظرم را به خود جلب کرد و در روزهای بعدی با کمال تأسف دریافتم که تعدادی از معتادان در همین زمین بایر و اغلب به هنگام غروب اقدام به تزریق مواد مخدر به خود هستند. مدت ها گذشت تا این که بالاخره دیواری کامل تر به دور این زمین وسیع بایر کشیده شد و از آن پس حداقل از دیدن این مناظر زشت در یکی از مهم ترین میادین شهر مشهد آن در حضور تندیس یکی از بزرگترین شاعران پارسی گو (!) خلاص شدیم. اما هم چنان ردیف نامرتب این دیوار طویل آجری با ظاهری کاملا ناهمگون در حاشیه این میدان خودنمایی می کرد. مسئولان مختلف و شهردارهای گوناگون با کارنامه های مختلف آمدند و رفتند و گرچه در سال های سپری شده شاید در نقاط دیگری از شهر خدماتی انجام شد؛ اما این ردیف نامرتب دیوار آجری که محل عبور هر روزه من بود و خواه ناخواه از کنار آن هر روز عبور می کردم، همچنان با همان ظاهر زشت به حیات خود ادامه می داد. در این ۱۴ سال همیشه این سوال را در ذهن مرور می کردم که چرا هیچ کس فکری به حال ظاهر نامرتب این دیوار طویل و سایر اضلاع دیگر حاشیه این میدان نمی کند؟ آن هم در حالی که هر روز تعداد زیادی خودرو و عابر پیاده از کنار این میدان عبور می کنند. حداقل می شود روی این دیوار نامرتب را سیمان کرد و بر روی آن حدیث یا نوشته ای تبلیغاتی نوشت... اما افسوس!
   و یک اتفاق تازه...
   حدود یک ماه و نیم قبل، بالاخره پس از سال ها تعدادی جوان را در کنار این دیوار مشاهده کردم که در حال اندازه گیری آن بودند.فقط چند روز بعد بود که تازه متوجه شدم پس از سال ها مثل این که کسی به یاد پوشاندن این دیوار بدترکیب و زشت در ضلع شرقی بولوار فردوسی (از سمت میدان جانباز به سوی میدان فردوسی) افتاده است و پس از این که ظاهر این دیوار به صورت یک دست و زیبا پوشانده شد؛ به تدریج شاهد هنر یک هنرمند نقاش مشهدی روی این دیوار بودم که هرچه روزهایی بیشتری از آن سپری می شد درمی یافتم که بسیار هماهنگ با نام میدان و بر اساس سروده های شاعر، تصاویر زیبایی روی این دیوار نقاشی می شود. به تدریج و در زمانی حدود یک ماه دیوار آجری، زشت و نامرتب در حاشیه میدان فردوسی مشهد جای خود را به دیواری شیک و تمیز داد که ضمن نقش بستن طرح های زیبا روی آن، اشعار مربوط به «هفت خان شاهنامه» هم درج شده است.
   گفت و گو با طراح پروژه نقاشی دیواری
   درست در آخرین روز پایان فاز نخست اجرای این نقاشی دیواری، موفق می شوم با طراح اصلی آن گفت و گو کنم. «ندا رئوفیان» دانشجوی سال آخر رشته گرافیک در گفت و گو با خراسان از ساعات متمادی کار بر روی این دیوار در گرمای آخرین ماه تابستان گفت.وی در پاسخ سوال گزارشگر ما می گوید: حدود ۶ماه پیش و درست چند روزی قبل از پایان سال ۸۸، طرح خود را برای بررسی به امور هنری شهرداری مشهد تحویل داده و پس از بررسی های کارشناسی با تأیید نهایی طرح پیشنهادی از اوایل شهریور ماه کار نقاشی دیواری را به اتفاق برادرم به روی این دیوار که حدود هزار و ۵۰۰ مترمربع طول دارد، شروع کردم. خوشبختانه برخورد خوب مدیران امور هنری شهرداری باعث شد کار با کمترین مشکل طبق قرارداد تعیین شده پیش برود و فاز اول آن با طرح هایی از هفت خان رستم به پایان برسد.وقتی در مورد نحوه تأمین مصالح و رنگ مورد نیاز و همین طور هزینه های اجرای این پروژه هنری سوال می کنیم، «رئوفیان» پاسخ می دهد: تمام مصالح و رنگ مورد نیاز باید طبق قرارداد توسط خودمان تهیه می شد و جالب است بدانید تنها سیمان کاری این دیوار بیش از ۴ میلیون تومان برای ما خرج داشت.
   اهمیت اجرا
   این طراح جوان در ادامه به خراسان می گوید: شهر زیارتی و توریستی مشهد مقدس با آن پیشینه و جایگاه فرهنگی نیازمند چنین پروژه هایی است که خوشبختانه هم اکنون از سوی مدیران مورد توجه واقع شده است. رئوفیان می گوید: شهری که میدانی به نام فردوسی دارد باید متناسب آن هم در این میدان برای هزاران تن از مسافران و زائران خوراک فرهنگی متفاوت برای عرضه داشته باشد.وی می گوید: باور نمی کنید اگر بگویم به هنگام اجرای فاز نخست این نقاشی دیواری، تعداد زیادی از مسافران و زائران با نگاه به همین نقاشی ها و خواندن اشعار سوالاتی را می پرسیدند و برای برخی از مردم هم که اهل خواندن کتاب های قطوری مثل شاهنامه نیستند همین چند نقاشی و چند بیت شعر می تواند به صورت فشرده و خلاصه اطلاعاتی را به شکل تصویری و متنی منتقل کند تا در مورد این شاعر و اثرش اطلاعات خودشان را کامل تر کنند. در همین مدت هم بارها شاهد بودم کودکانی که با بزرگترها از کنار این دیوار عبور می کردند؛ سوالاتی را در مورد این نقاشی ها می پرسند که به طور قطع در علاقه مندی آن ها به فرهنگ و هنر کشور تأثیرگذار است. وی در پاسخ سوالی در مورد میزان ماندگاری این نقاشی ها می گوید: برای ماندگاری معنوی اثر که نمی توان زمانی را مشخص کرد. اما اگر در مورد ماندگاری این اثر بر روی دیوار سوال می کنید، باید بگویم «رنگ» استفاده شده در این دیوار از نوع رنگ های «اکرولیک» و ضد آب است که تا ۴ یا ۵ سال هم بر اثر تابش خورشید از بین نخواهد رفت.رئوفیان در پاسخ سوالی در مورد این که چرا از داستان های دیگر شاهنامه خبری نیست، می گوید: این قسمت فاز نخست پروژه بود و به زودی مراحل دیگر این نقاشی دیواری در اضلاع دیگر میدان طراحی و در معرض دید قرار خواهد گرفت.
   دایره انتخاب مسئولان شهری وسیع‌تر شد
   هنرمند گرافیست مشهدی در گفت وگو با خراسان از چرخه‌ای سخن می گوید که در سال های گذشته در اجرای معدود پروژه های هنری دیده می شد. درخشانی می گوید: در گذشته تنها چند هنرمند پروژه های زیباسازی را در دست داشتند اما خوشبختانه اکنون دایره انتخاب مسئولان شهری وسیع تر شده و مطمئنا اجرای طرح های زیبا در بهار امسال و تحولی که در بسیاری از نقاط مشاهده می شود نیز ناشی از همین دید وسیع‌تر و حضور طیف گسترده‌تری از هنرمندان است.وی در عین حال تاکید می کند برگزاری جلسات منظم ماهانه با هنرمندان در شهرداری می تواند در رونق همکاری آن ها با مسئولان شهری موثر باشد. درخشانی می گوید: هنوز در مشهد طرح های زیادی را می توان انجام داد که در صورت دعوت گسترده شهرداری و استفاده از ایده ها و نظریات آن ها می توانیم شهری زیباتر از امروز داشته باشیم.
   رویکرد مثبت مسئولان و چند نکته مهم
   یکی از گرافیست های هنرمند مشهدی نیز در گفت و گو با خراسان ضمن اشاره به این که رویکرد اخیر مسئولان شهرداری و به خصوص مدیریت امور هنری در زیباسازی مشهد با استفاده از قالب نمادهای حجمی، نقاشی دیواری و... می گوید: انصافا حرکت این نهاد با توجه به فقر و خلاء موجود در فضاهای شهری، حرکتی پسندیده و مثبت بوده که می توان گفت این حرکت منحصر به فرد می تواند با رعایت چند نکته تحول عمده ای بوجود بیاورد. «حسین درخشانی» می افزاید: مردم مشهد در یک سال اخیر شاهد اتفاقات مثبتی در زیباسازی شهری بوده اند و انتظار از مسئولان شهری مشهد هم این است که با اجرای طرح های چشم نواز ، تداوم این حرکت مثبت را شاهد باشیم.وی می گوید: برخورد مسئولان با یک اثر هنری و هنرمند آن باید کاملا متفاوت از برخورد با یک پیمانکار سازه های شهری باشد.عرصه هنر یک عرصه کاملا تخصصی است و باید صفر تا صد یک پروژه هنری زیر نظر ناظر هنری انجام شود در حالی که در حال حاضر به نظر می رسد مشکلاتی در این زمینه وجود دارد. این هنرمند مشهدی می گوید: در برخی اوقات نوع تعامل مسئولان با هنرمندان و بروکراسی اداری و سیستم وقت گیر درون سازمانی نیاز به تجدیدنظر دارد و به نظر می رسد در مواردی شان هنرمند چنان که باید از سوی همه اجزای نهاد رعایت نمی شود. این درحالی است که هنرمند زمانی را که باید صرف خلاقیت و آفرینش هنری کند را صرف بالا و پایین رفتن از پله‌های ادارات مختلف برای دریافت دستمزد (آن هم بعد از گذشت چندین ماه از تحویل پروژه) می‌کند.

   تعداد بازدید: 177
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .