•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 505
   کد: 141376
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
   رئیس کارگروه مدیریت بحران، ایمنی و آتش‌نشانی شورای اسلامی شهر مشهد:

   ژاپن موفق شده تجربه‌ها را به دانش تبدیل کند

   مدلی برای افزایش تاب‌آوری جامعه و شهرها تدوین کرده‌اند که قابل ارائه به سایر کشورهاست؛ آنها می‌گفتند مدل‌شان فقط در برابر زلزله‌، کارا نیست و برای سیل و انفجار نیز برنامه‌ریزی دارند. آنها حتی برای تغییرات زیست محیطی که در حال وقوع است نیز برنامه دارند.
   ژاپن موفق شده تجربه‌ها را به دانش تبدیل کند

   رئیس کارگروه مدیریت بحران، ایمنی و آتش‌نشانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: ژاپن موفق شده تجربه‌ها را به دانش تبدیل نماید؛ البته دانش به تنهایی کافی نیست و مردم باید تجربه محسوس از بحران داشته باشند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، بتول گندمی در حاشیه سفر خود به سندای ژاپن با اشاره به افتتاح کنفرانس بوسای که در روز یکشنبه صورت گرفت، اظهارکرد: در این مراسم، شهردار سندای، استاندار ایالت میاگی و رئیس دانشگاه کیوتوی شهر کیوتو سخنرانی کردند و از تلاش‌های خود در مقابله با زلزله، سونامی و سایر بحران‌های طبیعی گفتند.
   وی با بیان اینکه طبق گفته مسئولان ژاپنی سایتی در این کشور تاسیس شده که تمام اتفاقات زلزله و تجربیات مقابله با آن در سایتِ مذکور، ثبت شده است، افزود: آنها تجربیات خود را به این شکل، به دانش تبدیل و در دسترس پژوهشگران قرار داده‌اند.
   رئیس کارگروه مدیریت بحران، ایمنی و آتش‌نشانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در ادامه اشاره خود به صحبت‌های مطرح شده در این مراسم افتتاحیه، تصریح کرد: در هر بحران، فرد، باید خود را در کنار دیگران ببیند و در مسیر خیر جمعی گام بردارد و تک‌رو و خودمدار نباشد.
   گندمی با بیان اینکه نگاه مسئولین ژاپنی به کمک‌های خارجی نیست، گفت: مسوولان تأکید می‌کردند ژاپنی‌ها در کنار یکدیگر می توانند بحران را مدیریت کنند، نظام‌نامه بسیار خوبی در ژاپن برای مقابله با بحران‌های بسیار بزرگ نوشته شده است و آنها از راهی می‌گفتند که در طی سال‌های متمادی، با موفقیت همراه بوده است؛ آنها می‌گفتند تلفات سونامی 2011، از فاجعه سال 1971 آن کشور، کمتر بوده است و بر این باور بودند که طی 1971 تا 2011، گام‌هایی برداشته‌اند که منجر به کاهش تلفات شده است.
   وی خاطرنشان کرد: پس از بحران سونامی 2011، 300 شرکت اقتصادی بخش خصوصی با دولت ژاپن مذاکره و برای کمک اعلام آمادگی و ارائه پیشنهاد کردند تا ژاپن و منطقه توهوکو بتواند به سرعت به شرایط اقتصادی قبل از وقوع سونامی بازگردد.
   وی با بیان اینکه قدرت جامعه در برابر بحران نکته بسیار مهمی است، تصریح کرد: نسلی در سندای (محل برگزاری همایش) زندگی می‌کنند که تاکنون با بحران مواجه نشده‌اند؛ آنها باید آموزش ببینند.
   رئیس کارگروه مدیریت بحران، ایمنی و آتش‌نشانی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه دولت محلی و دولت مرکزی، در بحران‌ها هر دو نقش دارند اما نقش دولت محلی، حیاتی‌تر و مهم‌تر است و دولت مرکزی، وظیفه تدارکات و پشتیبانی را بر عهده دارد، اظهارکرد: ژاپن موفق شده تجربه‌ها را به دانش تبدیل نماید؛ البته دانش به تنهایی کافی نیست و مردم باید تجربه محسوس از بحران داشته باشند.
   گندمی با بیان اینکه مسئولین ژاپنی بر این باورند که شهرداران در خط مقدمِ مقابله با بحران قرار دارند و باید میان مردم و شهردار، دیالوگ برقرار باشد تا دو طرف، زبان یکدیگر را از پیش، فهم کرده باشند، گفت: در ژاپن، دولت مرکزی، اختیارات پیش‌گیری از بحران و مقابله پس از وقوع را به شهرداران واگذار کرده است و اعتماد مردم به دولت و بالعکس در مدیریت بحران، بسیار حائز اهمیت است.
   وی تصریح کرد: هر شهروند می‌تواند وظیفه‌ای را در بحران برای خود تعریف کند که همگام با سایر شهروندان باشد؛ آنها باید با یکدیگر متحد و همزبان باشند.
   این عضو شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: مدلی برای افزایش تاب‌آوری جامعه و شهرها تدوین کرده‌اند که قابل ارائه به سایر کشورهاست؛ آنها می‌گفتند مدل‌شان فقط در برابر زلزله‌، کارا نیست و برای سیل و انفجار نیز برنامه‌ریزی دارند. آنها حتی برای تغییرات زیست محیطی که در حال وقوع است نیز برنامه دارند.
   گندمی افزود: پس از سونامی، 80 کیلومتر دیوار ساحلی در ژاپن ساخته‌اند تا از بنادر و سایر شهرها در برابر سیل و سونامی، محافظت کند؛ همانطور که به خانه‌ساختن همت کرده‌‌اند پناه‌گاه نیز ساخته‌اند.
   وی با بیان اینکه دستورالعملی برای گفتگوی سه سطح ِ تحصیل‌کردگان و نخبگان، دولتمردان و شهروندان تهیه و اجرا کرده‌اند و گفتگو، پایه و اساس همکاری و کار گروهی در جامعه است، گفت: بعد از مدیریت بحران و درمان مقطعی معضلات پیشامده، باید برای اشتغال زنان برنامه داشت؛ برای آمادگی قبل و حین وقوع بحران، باید به پرستاران، آموزش ویژه مدیریت بحران داد.
   رئیس کارگروه مدیریت بحران، ایمنی و آتش‌نشانی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: برای مدیریت و رسیدگی به کودکان و سالخوردگان، به زنان باید آموزش‌های کافی داد تا توانمندی‌های لازم برای این مهم را بدست آورند؛ می‌توان روی کمک‌‌ موسسات مردم‌نهاد حساب باز کرد و یک موسسه مردم‌نهاد ویتنامی به هموطنان خود در سونامی ژاپن کمک ویژه کرده بود.
   گندمی با اشاره به اینکه در بخش دوم کارگاه‌ها و وورک‌شاپ‌هایی برگزار شد که دکتر ریاضی هم در بعضی از این جلسات شرکت کرد، افزود: من در کارگاه «ارائه تجربیات سازمان‌های مردم‌نهاد در مقابله با بحران‌ها» شرکت کردم. 5 سازمان مردم‌نهاد قوی، راه‌کارهای مشارکت مردم را ارائه کردند؛ کارگاه دومی که شرکت کردم، در مورد «نقش رهبری زنان در رهبری مدیریت‌ بحران‌ها» بود. جالب بود که این وورک‌شاپ‌، بیشترین تعداد مشارکت‌کننده را داشت و حتی آقایان نیز در آن مشارکت بالایی داشتند.
    

   تعداد بازدید: 505
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .